Karių savanorių rengimas nenutrūksta dešimtmečius

Prieš kelerius metus pratybose mieste dalyvavo ir kariškių sraigtasparnis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Lietuvoje jau beveik tris dešimtmečius gyvuoja karių savanorių institucija. Mūsų rajone į šią veiklą yra įsijungę aštuoniasdešimt karių savanorių, kurie ir sudaro Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Prisikėlimo apygardos šeštosios rinktinės 603-iąją pėstininkų kuopą.

Pajėgose – šešios rinktinės

Šiuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgas sudaro šešios rinktinės, kuriose tarnauja apie penkis tūkstančius karių savanorių ir apie septyni šimtai profesionalių karių. Mažeikių 603-ioji pėstininkų kuopa priklauso Prisikėlimo apygardos 6-ajai rinktinei, kuri taip pat vienija dvi kuopas Šiauliuose, po kuopą Telšiuose, Joniškyje, Kelmėje, Pakruojyje ir Radviliškyje, pernai dar viena kuopa buvo atkurta Naujojoje Akmenėje.
Mažeikių kuopos savanoriai, kaip ir KASP, skaičiuoja jau trečią dešimtmetį – mūsų rajone karių savanorių kuopa čia įkurta 1991 metais. Šiuo metu kuopos sudėtis – aštuoniasdešimt karių savanorių (septynios iš jų – merginos) bei trys profesionalūs kariškiai.

Grįžo iš misijos

Prioritetinė karių savanorių užduotis, kurią įvardijo kuopos vadas kapitonas Sigitas Adomauskas, – rengti karius savanorius Lietuvos Respublikos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai.

Lauko taktinės pratybos rengiamos bent kartą per mėnesį. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Manau, kad visų šalies piliečių užduotis yra ginti Tėvynę nuo bet kokios agresijos. Mes, kariai savanoriai, dar turime ir kitas užduotis, tai yra, palaikyti kovinę parengtį, padėti gyventojams stichinių nelaimių ir katastrofų metu, rengtis tarptautinėms operacijoms ir jose dalyvauti“, – sakė kuopos vadas.
Ir tai ne vien skambūs žodžiai – praėjusį penktadienį iš Jungtinių Tautų operacijos „MINUSMA“ Malyje sugrįžo pirmoji Pajėgų apsaugos vieneto pamaina, kurios pagrindą sudarė profesinės karo tarnybos kariai ir kariai savanoriai iš Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6- osios rinktinės. Šios misijos sudėtyje dalyvavo ir du mažeikiškiai – grandinis Andrius Grigevičius ir eilinis Ramūnas Šarnelis.
Šioje Afrikos šalyje lietuviai užduotis vykdė Vokietijos parašiutininkų kuopos pagrindu sudarytoje Pajėgų apsaugos kuopoje. Jos tikslas buvo stabilizuoti padėtį šalyje, remti pereinamojo laikotarpio veiksmų plano įgyvendinimą, apsaugoti civilius gyventojus, propaguoti ir ginti žmogaus teises, rengti humanitarinę pagalbą.

Tarnybą riboja amžiaus cenzas

Tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose priimami visi Lietuvos piliečiai nuo aštuoniolikos iki šešiasdešimties metų, pagal sveikatos būklę tinkantys aktyviam kariniam rezervui.

„Visą informaciją apie kario savanorio tarnybą galima gauti Mažeikių kuopoje“, – informavo jos vadas Sigitas Adomauskas. Nuotr. iš asmeninio archyvo

„Savo gretose turime ne vieną pareigūną, kurie laisvalaikį skiria karo menui – yra ugniagesių gelbėtojų, policininkų. Kuopoje tarnauja statybininkai, naftos perdirbimo gamyklos darbuotojai, yra miesto gimnazijos moksleivių, politechnikos mokyklos auklėtinių, iš Kauno ir Vilniaus grįžta ir mūsų veikloje dalyvauja studentai. Turime ir karių savanorių, kurie dirba užsienyje, tačiau taip suderina savo grįžimo į Lietuvą grafikus, kad puikiai dera ir darbai, ir karybos meno mokslas“, – pasakojo S. Adomauskas.
Per metus karys savanoris vidutiniškai pratybose praleidžia nuo dvidešimties iki penkiasdešimties parų, mokymai dažniausiai vyksta savaitgaliais, tačiau įvairūs kursai ir ilgesnės trukmės pratybos vyksta ir darbo dienomis. Su kariais savanoriais sudaromos sutartys ne ilgesniam negu ketverių  metų laikotarpiui, ji gali būti pratęsta. Pasak kuopos vado, Mažeikių kuopoje yra karių, kurie tarnauja jau daugiau kaip dvidešimt metų.
Pasiryžusius pradėti kario savanorio kelią S. Adomauskas ragina atvykti į kuopą, kur ir bus paaiškintos visos tarnybos subtilybės ir sąlygos.

Įvertino teigiamai

Pagrindinėmis praėjusių metų pratybomis kuopos vadas įvardijo pratybas „Tvirtas Skydas 2017“, kurios vyko ir mūsų rajono teritorijoje. Jų metu buvo vertinama tiek šeštosios Prisikėlimo rinktinės, tiek 603-iosios Mažeikių pėstininkų kuopos karinė parengtis.
Tada pagal iš anksto paruoštą legendą mažeikiškiams savanoriams buvo skirta užduotis tariamo „priešo“ okupuotoje teritorijoje vykdyti pasalas ir atlikti reidus, rinkti žvalgybinę informaciją, koordinuoti veiksmus su kitais rajone veikiančiais pajėgumais, vienu žodžiu – visomis po ranka turimomis priemonėmis neleisti „priešui“ dominuoti užgrobtoje teritorijoje.
Pasak kuopos vado, Mažeikių kuopos karinis pasirengimas buvo įvertintas teigiamai.

Pasiruošimas vyksta visus metus

Šių metų pradžioje kariai savanoriai atlieka įprastus, per daugelį metų susiklosčiusius veiksmus – atnaujinamos žinios apie ginkluotę, studijuojamas Statutas.
„Praktiškai kartą per mėnesį vyksta lauko taktinės pratybos, sausio pabaigoje dvi dienas vykdėme šaudymo pratybas. Įgūdžių tobulinimas nepriklauso nuo oro sąlygų, karys privalo būti pasiruošęs bet kuriuo metų laiku vykdyti savo užduotis“, – sakė kuopos vadas.
Pagrindinis iššūkis – šių metų pabaigoje vyks vertinamosios pratybos, o tarptautinės pratybos bus organizuojamos kitoje KASP rinktinėje, mažeikiškiai jose dalyvaus kaip vertintojai.

One Reply to “Karių savanorių rengimas nenutrūksta dešimtmečius”

  1. Geras parašė:

    Tokio mažo miesto karia, pasižymėją pasauliniu mastu, tai didelė garbė, kodėl niekas apie juos nerašė ankščiau?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto