Karo akademijos studentė mažeikiškė: kai turi tikslą, sunkumus įveikti lengviau

Kartu su bendraminčiais – jaunaisiais šauliais Martyna Griciūtė (kairėje) dalyvavo Mažeikiuose vykusiame bėgime „Už laisvę“. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnų gretas šiemet papildė itin daug jaunuolių. Studijuoti šioje aukštojoje mokykloje panorusių vaikinų ir merginų skaičius didžiausias per pastaruosius 19 metų.
Penktadalis akademijos studentų – merginos. Kaip teigė antrus metus studijuojanti Martyna Griciūtė, čia, kaip ir kariuomenėje, merginos nori įrodyti, kad jos daug ką gali pasiekti ir tokioje iš pirmo žvilgsnio vyriškoje veiklos srityje.

Traukia akademija

Šiais metais karo akademiją pa-sirinko 126 jaunuoliai. Krašto apsaugos ministerija praneša, kad pastaraisiais metais į šią aukštąją mokyklą priimama beveik dvigubai daugiau jaunų žmonių. Pirmakursiai čia gali pasirinkti tris studijų programas: gynybos technologijų vadybos, nacionalinio saugumo ir gynybos ir tarptautinių santykių.
Pagal pirmąją programą studijuojantys jaunuoliai galės rinktis ir karinio rengimo kryptį.
Gynybos technologijų vadybos programą pasirinkusi ir jau antrame kurse ją studijuojanti mažeikiškė M. Griciūtė „Santarvei“ pasakojo: jeigu juokais, šias studijas ji pasirinko vien dėl to, kad nebuvo išlaikiusi istorijos egzamino, akademijoje jo neprireikė.
„O jei rimčiau, tai dar mokydamasi Gabijos gimnazijoje prieš ketverius metus tapau jaunąja šaule, pakilau iki būrininkės. Disciplina ir visi kariniai dalykai, su kuriais susipažinau jaunųjų šaulių veikloje, mane įtraukė. Baigiamojoje klasėje pasirinkimas buvo vienas – arba savanoriška tarnyba Lietuvos kariuomenėje, arba studijos karo akademijoje. Galiausiai nusprendžiau pasirinkti kariūnės kelią“, – paaiškino mažeikiškė.
Ir ji ne vienintelė mažeikiškė karo akademijoje – trečiajame kurse studijuoja dar viena mūsų kraštietė.

Į karybą žengė palaipsniui

Tapti karo akademijos kariūne, pasak Martynos, nebuvo sunku – svarbiausia buvo atitikti sveikatos reikalavimus, po to laukė motyvacinis pokalbis.
„Pradžią, kaip jau sakiau, man davė jaunieji šauliai. Turėjome gimnazijoje gerą būrį, gerą vadovę Rimą Skrodenytę, be to, man nuo mažens patiko disciplina ir tvarka. Vos tik pasiūlė, į jų gretas aš iš karto įstojau. Ir nenusivyliau – po truputį žengiau pakopomis, kol tapau būrio vado pavaduotoja, kas jau padidina atsakomybę: tenka pasukti galvą, kaip sudominti jaunuosius šaulius, kad jiems ši veikla būtų naudinga, kaip plėsti jų akiratį, supažindinti su tolesniam gyvenimui padėsiančiais dalykais“, – pasakojo kariūnė.
Karo akademijoje jaunuoliai aprūpinami uniforma, gyvena bendrabutyje, kurį vadina kareivinėmis. Nors drausmė kariška, tačiau, kaip ir įprastuose studentų bendrabučiuose, viename aukšte gyvena ir merginos, ir vaikinai, tik atskiruose kambariuose.
Metai, praleisti jaunųjų šaulių būryje, mažeikiškei padėjo įveikti pirmųjų studijų metų iššūkius – sunkiausia buvo prisitaikyti prie psichologinio režimo, išmokti susigyventi, viską daryti pagal dienotvarkę. Labiausiai, kaip pripažįsta kariūnė, ją slėgė laiko stoka – buvo tiek veiklos, kad vos spėjai suktis.

Nustebino motyvacija

Veiklos šaulių organizacijoje M. Griciūtė nenutraukė – ji ir toliau yra 6-osios Žemaitijos šaulių rinktinės narė, dalyvauja renginiuose. Rugpjūtį buvo instruktorė Balsiuose vykusioje pirmos ir antros pakopos jaunųjų šaulių stovykloje, dalyvavo šaulių sporto žaidynėse.

Pasak kariūnės, merginos į Karo akademiją įstoja žinodamos, ko siekia. Nuotr. iš asmeninio archyvo

„Kuo jaunimą traukia šios organizacijos veikla? Man labiausiai įsiminė šuolis parašiutu, kuris yra tikras išbandymas. O kur naktinės stovyklos, šaudymai, ištvermės ugdymas, kurį teko patirti sukarintoje vaikų ir jaunimo stovykloje „Žvalgas“ ir panašiai? Tu įgyji tokios patirties, kuri leidžia vėliau greitai susiorientuoti bet kurioje situacijoje, padeda problemų sprendime ne tik studijuojant, bet ir gyvenime“, – kalbėjo kariūnė.
Instruktorę šią vasarą nustebino jaunieji stovyklos dalyviai – jie yra tiek motyvuoti, tiek nori viską išbandyti, kad kartais reikia juos stabdyti. Kai kurie vaikai buvo su negalia, tačiau jų entuziazmas, noras viską įsisavinti rodė, kad jie gali įveikti visas kliūtis.

Pavyzdys „užkrečia“

Dalyvavimas jaunųjų šaulių veikloje lavina ne vien fizinius įgūdžius, tai turi didelės reikšmės ugdant pilietį.
„Jaunųjų šaulių veikloje nėra daug kalbų apie meilę tėvynei, tačiau vyresniųjų pavyzdys, bendrumas, pasididžiavimas savo šalimi, jos istorija lydi kasdienėje veikloje, kai jie dalyvauja reikšmingoms mūsų šalies datoms skirtuose renginiuose, minėjimuose valstybinių švenčių metu, lanko ir tvarko žuvusiųjų už laisvę atminimo vietas“, – kalbėjo kariūnė.
Kalbėdama apie vyresniųjų įtaką jaunimui, Martyna galėjo pateikti pavyzdį – šiais metais jaunojo šaulio priesaiką priėmė ir jos jaunesnioji sesuo.

Svarbu siekti tikslo

Karo akademijos antrajame kurse mažeikiškė yra ne vienintelė mergina. Pasak jos, visos kariūnės tikslingai ėjo šiuo keliu į karybą.
„Mes žinojome, kur einame, ko siekiame, ir todėl esame čia. Merginai reikia daug užsispyrimo, kad galėtų įrodyti, jog ir tokioje, atrodytų, vyriškoje srityje, kaip karyba, gali būti lygi su vaikinais, atlaikyti visus sunkumus, visus išbandymus.
Neslėpsiu, yra sunku, todėl tam reikia ruoštis. Ir aš džiaugiuosi, kad buvau jaunoji šaulė. Tai padėjo išugdyti kariui būtinų savybių, išmokė bendrauti, padovanojo nemažai bendraminčių. Čia įgijau ir patirties“, – sakė mažeikiškė.
Nuo rugsėjo pradžios kariūnai ki-bo į mokslus. Paklausta, ar nėra sunku, 19-metė mažeikiškė atsakė lakoniškai: kai yra didelis noras, kai turi tikslą, sunkumus įveikti lengviau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto