***Karštas interviu:*** apie rajono strateginį plėtros planą

Penktadienį Savivaldybės taryba patvirtino daug diskusijų sukėlusį „Lyderio grupė“ bendrovės parengtą Mažeikių rajono savivaldybės ilgalaikį ir strateginį plėtros planą 2014–2020 metams.
Šiuo klausimu politikų nuomonės išsiskyrė. Už pateiktą projektą balsavo penkiolika Tarybos narių, susilaikė aštuoni, o vienas buvo prieš.
„Santarvė“ klausė politikų, kodėl taip išsiskyrė nuomonės, kokius neigiamus ar teigiamus dalykus jie įžvelgė jau patvirtintame Savivaldybės ilgalaikiame strateginiame plėtros plane.
Laima NAGIENĖ, socialdemokratė:

Laima NAGIENĖ. Agnės Grabauskaitės nuotrauka

– Balsavau už pateiktą Mažeikių rajono savivaldybės ilgalaikį strateginį plėtros planą, kad nestrigtų kitos reikalingos procedūros, norint gauti Europos Sąjungos ir kitą paramą. Tačiau iš tiesų jis yra gana prastas. Būtų geriausia, jei tokius projektus rengtų pačios Savivaldybės Ekonomikos, strateginio vystymo ir investicijų skyrius. Pavyzdžiui, mano vadovaujamoje įstaigoje taip pat yra rengiami strateginiai planai, tačiau juos rengiame patys, nesamdome kitų įmonių.
Patys rengdami galime tiksliau išskirti problemas ir rasti jų sprendimo būdų. Todėl ir Savivaldybėje turėtų būti panašiai. Kiekvienas jos skyrius pagal savo sritį galėtų pateikti pasiūlymus, kuriuos išanalizavus būtų rengiamas strateginis planas. O specialistas, atvažiavęs iš kito miesto, ką gi jis gali žinoti? Kas pas mus yra svarbiausia ir kokie prioritetai turi būti išskirti?
Todėl dabar, perskaičius patvirtintą strateginį planą, taip ir norisi paklausti jo rengėjų: kuo remiantis jis buvo parengtas. Manau, kad, pažiūrėjus kito miesto tų pačių rengėjų parengtą strateginį planą, abu jie būtų labai panašūs. Turbūt rengėjai naudojasi vienu šablonu, kuris tinka daugumai rajonų.
Pats planas tikrai prastas, todėl manau, kad tūkstančiai litų buvo išleisti be reikalo, nes norimo rezultato negavome.
Be to, šis strateginis planas ateityje bus pildomas, o tai jau darys mūsų Savivaldybės specialistai. Ir didysis darbas atiteks būtent jiems. Todėl ir kyla abejonių: ar reikėjo samdyti svetimą įmonę, kuri nežino realios rajono situacijos, mokėti per šimtą tūkstančių litų? Ar vis dėlto šį darbą reikėjo patikėti vietiniams specialistams už papildomą, bet ne tokį didelį mokestį?

Daiva ŠIDEIKIENĖ, save išsikėlusi Tarybos narė:

Daiva ŠIDEIKIENĖ. Agnės Grabauskaitės nuotrauka

– Balsavau prieš šį planą, nes manau, kad jis yra prastai parengtas. Jokios naudos nėra iš tiesiog išvardytų įvairių punktų, apibrėžtų prioritetų, įvardytų rajono silpnybių ir grėsmių, nes nėra nurodyta konkrečių darbų ar galimybių, kurių imantis būtų galima tai išspręsti. Susidaro įspūdis, kad visas projektas yra tam tikras šablonas, tinkantis visiems rajonams.
Atkreipiau dėmesį į tai, kad kaip viena iš rajono silpnybių yra nurodytas lovų skaičiaus mažėjimas ligoninėse. Keista, nes anksčiau vykdoma lovų mažinimo politika ligoninėse buvo kaip siekiamybė, kuri sėkmingai buvo vykdoma, o kartu ir taupomi pinigai.
Prakalbus apie tai per Mažeikių rajono strateginio plano pristatymą, konkretaus atsakymo taip ir nesulaukiau. Tai ką gi mes darysim per artimiausius penkerius šešerius metus? Vėl didinsime ligoninėse lovų skaičių ar imsimės kitų priemonių, kad šios silpnybės neliktų?
Pamąstymo vertas ir nurodymas, kad žmonių abejingumas ir nepilietiškumas yra grėsmė. Iš karto kyla klausimas: grėsmė kam, nuo ko ir kodėl?
Projekto rengėjų paklausiau: kaip mažinsime tą grėsmę, tai išgirdau tik vieną atsakymą – „Saugi kaimynystė“,  daugiau nieko. O kaip bus ugdomas pilietiškumas ir išgyvendinamas abejingumas, irgi neišgirdau atsakymo. Tai koks čia kelerių metų strateginis planas, jei nėra nurodytos jokios konkrečios priemonės ar darbai?
Nuostabą kelia ir tai, kad projekto rengėjai, gavę per šimtą tūkstančių litų, nesugebėjo, net sugalvoti kito pavadinimo, o paliko tą patį, kaip ir ankstesnio projekto „Mažeikiai – rajonas, kuriame norisi gyventi“.
Net neaišku, kaip jie surinko duomenis, nes rengėjų paklausus, kokiose konkrečiose įstaigose rinko duomenis, vykdė apklausas, su kokiais žmonėmis bendravo, nieko konkretaus jie taip pat nepasakė. Visur tik abstrakčios frazės. Paminėjo, kad apklausas vykdė švietimo įstaigose, tačiau nenurodė, kur konkrečiai lankėsi.
Privati įmonė dešimt mėnesių rengė Mažeikių rajono strateginį planą, bet per tą laiką taip ir nesugebėjo įtraukti gyventojų į šį procesą, sudominti jų, kad ir jie išreikštų savo nuomonę.

Kęstutis BARTKEVIČIUS, Seimo narys:

Kęstutis BARTKEVIČIUS. Agnės Grabauskaitės nuotrauka

– Šis strateginis planas tik patvirtino mano nuomonę, kad renkant viešųjų pirkimų konkursų laimėtojus pagal mažiausią kainą ne visada yra gerai. Tai tarsi akmuo į Seimo daržą, nes būtent vadovaujantis Seimo narių priimtais įstatymais taip išrenkamas laimėtojas.
Manau, kad netgi pasirinkus ir mažiausią kainą pasiūliusią įmonę, bendra strateginio plano parengimo kaina yra per didelė, nes padaryta paviršutiniškai, neįsigilinus į esmę.
Paskaičiavus pasidaro aišku, kad vieno puslapio kaina siekia apie tūkstantį litų, nors puslapiuose surašyta daugiausia tik abstraktūs apibendrinimai. Todėl ne tik politikų, bet ir gyventojų išsakyti priekaištai ir nepasitenkinimas yra pagrįsti.
Taip pat manau, jog negalima numoti ranka, sakant, kad projektui rengti didžioji dalis išleistų pinigų yra ne mūsų, o Europos Sąjungos skirti, nes iš tiesų taip nėra.
Visi šie pinigai yra mūsų, nes juos Lietuva sumoka Europai, o po to vėliau mes juos gauname per projektus – daugiau ar mažiau. Todėl nuo pat pradžių būtina visus pinigus – tiek iš Europos Sąjungos, tiek vietinius – naudoti labai atsakingai, o ne švaistyti jų planams, kurių net negalima pavadinti strateginiais.
Mažeikių savivaldybės administracijos specialistai tikrai būtų daug geriau padarę, bet kai yra  reikalavimai, kad strateginį planą gali ruošti tik viešuosius pirkimus laimėjusi įmonė, nieko pakeisti nebegalima.
Šiandien patvirtintas projektas yra tiesiog žodžių ir frazių kratinys, kuris nėra aiškus nei man, nei daugeliui mažeikiškių. Todėl tiek rajono Savivaldybės tarybai, tiek administracijai teks dar nemažai padirbėti, kad šį planą būtų galima pavadinti strateginiu.

Sigitas KAKTYS, konservatorius:

Sigitas KAKTYS. Agnės Grabauskaitės nuotrauka

– Balsuodamas už pasiūlytą Mažeikių rajono savivaldybės ilgalaikį ir strateginį plėtros planą susilaikiau, nes manau, kad rengiant šį projektą į jį nebuvo žiūrima rimtai. Jis buvo padarytas tik todėl, kad jo reikia, bet ne todėl, kad duotų konkrečios naudos. Jis tiesiog padarytas tam, kad būtų pažymėta, kad toks yra – ir tiek. Be to, buvo puiki proga pateisinti, kam išleisti didžiuliai pinigai.
Mano nuomone, per brangu tokiems sumanymams švaistyti pinigus.
Plane nėra nurodyta konkrečių problemų, su kuriomis susiduria mūsų rajonas, sprendimo būdų. Pavyzdžiui, kaip bus mažinamas arba visai likviduojamas nedarbas. Ar bus kuriamos naujos darbo vietos? Nėra numatyta ir kaip bus skatinamos investicijos, pritraukiamas kapitalas, nes mūsų rajonui bene labiausiai trūksta pramonės plėtros. Šiuo metu strateginis planas sudarytas iš terminų, bendriausių pasakymų, kurie tikrosios rajono socialinės padėties neatspindi.
Spėju, kad rengėjai toli į perspektyvą net nežiūrėjo, nes manė, kad einamieji reikalai yra daug svarbesni.Tikiuosi, kad po dvejų metų ateis nauja politikų karta, kuri daug rūpestingiau pažiūrės į kilusias problemas ir numatys reikalingus darbus, kad Mažeikiuose iš tiesų būtų gera gyventi. Be to, tuomet bus galima priimti ir reikalingus pakeitimus, nes juk rajono valdžia visada gali peržiūrėti savo anksčiau priimtus sprendimus ir juos koreguoti.

5 Atsakymai į “***Karštas interviu:*** apie rajono strateginį plėtros planą”

  1. tam jo parašė:

    Labai gerai,kad pasitiki Nagiene,tikriausiai kartu komjaunime dirbote? Ką ši beraštė gali gero nuspręsti,ji juk net nežino,ką veikia savo darbo vietoje.

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    Nevykusius issirinkome i Savivaldybe! Kaip ir i Lt Seima! Nedirbama zmoniu labui ir gerovei.. Niekas nederinama su liaudimi,bet priimami sprendimai tik sau palankus ir tai tik savame Savivaldos rate.Jaunaja karta reika,kuo skubiau juos pakeisti…

  3. Vardas (privalomas) parašė:

    Kaip zada mazinti nedarba mazeikiskiai? Tai gal atstatykime ETG ir Kompresoriu gamyklas? O gal kokia nauja gamykla? Negi mes nieko nebegalime gaminti musu mieste? Kiek bedarbiu? Kaip mat sumazetu nedarbas… Nekalbeti reikia,bet kuo skubiau mazinti bedarbyste! Nelaukime,kol visi Lietuviai isvyks i uzsieni darbo ir geresnio gyvenimo ieskoti? Kol zmones netures darbo ir negales gyventi is savu uzdirbtu pinigu,tol krize Lietuvoje nepraeis! Negaledami zmones isgyventi neturint darbo,jie priversti eiti i Bankus paskolu ir jie ilgam iklimpsta i Juos. Tai kazkam naudinga.?

  4. jo parašė:

    Tikrai butu gerai,kad i politika kuo greiciau ateitu jaunoji karta! Jie daugiau ismano ko reikia siandieniniam jaunimui ir vyresniajai kartai… be galo gerbiu ir pasitikiu Laimute nagiene.Stiprybes Jai ir jos vaikuciams.

  5. nu parašė:

    mokat zmonem smegenis pudrint, sakes

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto