Kartu su rudeniu atėjo ir ligos

Atėjus rudeniui ir atvėsus orams, labai padaugėjo sergančiųjų viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Labiausiai šios ligos kamuoja vaikus.
Apie šių ligų priežastis, profilaktiką ir gydymą „Santarvei“ papasakojo Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro vaikų skyriaus vedėja Valdemara INDRAŠIENĖ.


KAS SUKELIA
KVĖPAVIMO TAKŲ LIGAS
Iš karto po rugsėjo 1osios labai stipriai suintensyvėjo vaikų sergamumas viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis serga 50 procentų iki 5 metų ir 30 procentų 5–12 metų amžiaus vaikų.
Mažyliai iki 5 metų ūminėmis kvėpavimo organų ligomis per metus serga 3–8 kartus, tačiau gali sirgti ir kartą per mėnesį, jei lanko lopšelįdarželį, mokyklą arba turi brolių ar seserų, lankančių minėtas įstaigas.
Viršutinių kvėpavimo takų ligas dažniausiai sukelia virusai. Maži vaikai suserga dažniau, nes jų imuninė sistema silpnesnė.
Susirgus vaikui, nukenčia ne tik šeima ir jos psichologinis klimatas, bet ir darbovietė, netekusi darbuotojo, kuris pasiima nedarbingumo lapelį. Vaiką kankina gerklės ir galvos skausmai, kosulys, jam sunku kvėpuoti.
Neigiamai vaikų sveikatą veikia tai, kad dažnas mažylis auga šiltnamio sąlygomis. Retai kurioje šeimoje jie grūdinami, reguliariai būna lauke, gryname ore. Grūdinimo procedūros atima daug laiko, o tėvams jo amžinai trūksta, nes jie dirba.
Blogą įtaką daro dulkėta aplinka. Grindys, išklotos kilimais, traukia dulkes, jais šliaužiodami vaikai prisikvėpuoja dulkių, ir tai kelia pavojų jų sveikatai. Negerai, jei patalpos retai vėdinamos.
Vaikų sergamumui reikšmės turi mityba. Jie dažnai geria gazuotus gaiviuosius gėrimus, valgo traškučius, įvairius produktus su konservantais, ir mažai bevartoja sveiko maisto.
Mažiukams dar verdamos košytės, o vyresni maitinami greitu maistu. Jis nėra sveikas ir skatina ne tik nutukimą, skrandžio sutrikimus, bet ir sudaro sąlygas atsirasti dažnesnėms kvėpavimo takų ligoms.
Kvėpavimo takų ligos vaiką užklups rečiau, jei jis neužmirš plauti rankų.
GERIAU APSISAUGOTI
NEI GYDYTIS
Peršalimo ligų profilaktika yra pigesnė negu ligos gydymas. Be to, ji padeda išvengti visų neigiamų pasekmių. Profilaktika skirstoma į specifinę ir nespecifinę.
Nespecifinė – visa tai, apie ką jau kalbėta: kambarių vėdinimas, kontaktų vengimas, grūdinimas, sveikas gyvenimo būdas, sveika mityba.
Imuninės sistemos stiprinimui turime įvairių vaistų. Tai ežiuolės preparatai, polivitaminų kompleksai, geriamoji vakcina Ribomunyl, kuri suformuoja imuninį atsaką svarbiausiems kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjams ir padeda išvengti dažniausiai pasitaikančių peršalimo ligų infekcijų net iki 61 procento.
Taip pat labai svarbu aplinkos sanavimas.
Specifinė profilaktika yra vakcinacija. Virusinė liga, kuri vakcinuojama, yra gripas. Virusų, kurie sukelia peršalimo ligas, yra labai daug, todėl nuo jų visų pasiskiepyti tiesiog neįmanoma.
Gripas yra sunkiausia, pavojingiausia, labiausiai plintanti liga, todėl vakcinacijai nuo šios ligos skiriamas ypatingas dėmesys.
ANTIBIOTIKŲ
REIKĖTŲ VENGTI
Sergant virusinėmis ligomis gydymas antibiotikais ne tik kad nenaudingas, bet ir žalingas.
Peršalimo ligų gydymas antibiotikais taip pat turi daug trūkumų: antibiotikai neveikia virusų, neapsaugo nuo infekcijų pasikartojimo, skatina bakterijų atsparumą, todėl kaskart prireiks stipresnių ir brangesnių antibiotikų. Taip pat antibiotikai gali sukelti vaiko organizmui nepalankias reakcijas, tokias kaip alergiją, virškinimo sutrikimus ir panašiai.
Mažiems vaikams skiriamas simptominis gydymas. Tai siurbimai, plovimai, lašai, inhaliacijos, kad vaikas galėtų prakvėpuoti.
Peršalimo ligoms ir gripui gydyti vartojami natūralūs antibiotikai – homeopatiniai vaistai. Tai: Umckalor – ūmiems bei lėtiniams nosiaryklės ir kvėpavimo ligų uždegimams gydyti, Influcid – peršalimo ligoms, kurių metu karščiuojama, gydyti ir jų profilaktikai.
Tam tikroms gyventojų rizikos grupėms, tarp jų dispanserizuotiems dėl kvėpavimo takų, plaučių, inkstų ligų, globos namų gyventojams, mažiems vaikams, 65 metų ir vyresniems žmonėms, nuo gripo skiriami nemokami skiepai.
Nežiūrint viso to, gripas visada nusineša dalį sergančiųjų gyvybių. Tai priklauso ir nuo kiekvieno imuninės sistemos. Pandemijų metu aukos neišvengiamos.
Sigito STRAZDAUSKOnuotr.: Pigiau apsisaugoti nuo peršalimo ligų nei jas gydyti, – teigia
V. Indrašienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto