Karybos ypatumus mažeikiškiai jaunieji šauliai stebėjo iš arti

Jaunieji šauliai Lietuvos kariuomenės dalinyje buvo ne vien stebėtojais, galėjo išbandyti ir karių kasdienybę.

Mūsų kraštiečio – pulkininko Juozo Vitkaus – vardu pavadintame Lietuvos kariuomenės inžineriniame batalione apsilankę jaunieji šauliai grįžo kupini įspūdžių ir žinių apie karybą.

Pasirinko karinę inžineriją

Juozas Vitkus-Kazimieraitis, gimęs Ketūnuose, Tirkšlių valsčiuje, buvo vienas iš Nepriklausomybės kovų dalyvių. Dvejus metus jis mokėsi Kauno Aukštųjų Karo technikos kursų Statybos skyriuje, nuo 1929 m. penkerius metus – Briuselio (Belgija) karo vadovybės inžinerinėje mokykloje.
Po studijų užsienyje mūsų kraštietis tarnavo Kaune – buvo inžinerijos bataliono technikos viršininkas, turėdamas pulkininko leitenanto laipsnį, pradėjo dėstyti Karo mokykloje inžineriją.

Antrosios sovietinės okupacijos metu, 1946 m. pavasarį, J. Vitkus-Kazimieraitis suformavo Pietų Lietuvos partizanų sritį ir buvo išrinktas jos vadu, leido srities laikraštį „Laisvės varpas“. Jis pasirašė Lietuvos partizanų deklaraciją, skelbiančią pagrindinius Lietuvos valstybingumo atkūrimo principus.
45-erių metų Lietuvos kariuomenės pulkininkas J. Vitkus-Kazimieraitis žuvo kautynėse su sovietiniais kariais Žaliamiškyje, prie Liškiavos (Lazdijų apskritis) 1946 m. liepos 2 dieną.
Atkūrus Nepriklausomybę, jo vardu buvo pavadintas Lietuvos kariuomenės dalinys.

Tęsia tradicijas aplankyti dalinius

Prieš pandemiją Gabijos gimnazijos jaunieji šauliai su vadove Rima Skrodenyte kasmet aplankydavo bent vieną šalies oro, jūrų ar sausumos pajėgų karinį dalinį.
„Rugpjūtį dalyvavau pilietiškumo kursuose Kaune esančioje divizijos generolo Stasio Raštikio kariuomenės mokykloje, apsilankėme šiame mieste įsikūrusiame J. Vitkaus inžineriniame batalione, kuris paliko įspūdį savo arsenalu. Paklausus apie galimą mokinių ekskursiją, bataliono atstovai pažymėjo: į dalinį galima patekti tik tuo atveju, kai paskelbiamos atvirų durų dienos. Vos tik sužinoję, kad jos vyksta, užsiregistravome ir išvykome“, – pasakojo Gabijos ir Sodų šaulių būrio vadovė.

Anot šaulių būrio vadovės Rimos Skrodenytės (kairėje), vaikai galėjo susipažinti su karių ekipiruote, ginklais ir amunicija.

Į renginį vyko daugiau nei keturios dešimtys mažeikiškių. Tarp jų buvo ne tik jaunieji šauliai, bet ir trys ukrainiečiai moksleiviai, buvę būrio šauliai, o dabar studentai, dabartiniai būrio instruktoriai pagalbininkai: Jokūbas Šakys, Paulius Statkus, Rokas Gabalis, Rafaelis Guerrero Gedutis, du iš jų tarnauja Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Atvirų durų dienose kartu su karo inžinieriais savo veiklą pristatė dar dešimties Lietuvos bei NATO šalių karinių pajėgų dalinių atstovai, Generolo P. Plechavičiaus kadetų licėjus, Vytauto Didžiojo šaulių 2-oji rinktinė, Vytauto Didžiojo karo muziejus.

Susipažino praktiškai

Atvykę į batalioną, mažeikiškiai buvo padalyti į dvi grupes – po 21 dalyvį. Per du šimtus karių Atvirų durų dienos metu buvo tapę ekskursijų vadovais, edukatoriais ir pilietiškumo mokytojais.
„Nebuvome vien stebėtojai ar žiūrovai – žygiavome, šaudėme, bėgome, dalyvavome karinėse estafetėse, mėtėme granatas, kėlėmės su virvėmis, tapome išminuotojai. Apžiūrinėjome ginkluotę, techniką ir įrangą. Dažais maskavome veidus, skanavome kareiviškos košės. Atvykę nuo ryto iš dalinio išėjome paskutiniai“, – pasakojo būrio vadovė.

Pasak R. Skrodenytės, šis renginys visiems jame dalyvavusiems mūsų miesto atstovams – nuo penktoko iki dvyliktoko – paliko tik pačius geriausius įspūdžius. Juk ne kiekvieną dieną gali pasimatuoti išminuotojo batus, naudotis naktinio matymo prietaisais, apsivilkti šarvinę liemenę, su vokiečių kariais pasivažinėti šarvuočiu, minų ieškikliu ieškoti sprogmenų… Tokios išvykos jaunuolius supažindina su karine tarnyba ir kario profesija, padeda pačiam nuspręsti, ar jiems tinka, ar yra patraukli.
Nuotr. iš būrio archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto