Kaukės ir žemėlapis

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Partijos patvirtina savo kolegas tiesioginiuose merų rinkimuose. Jiems lyg ir uždegama žalia šviesa, palaikomos pretenzijos mus valdyti. Bet ar visi kandidatai yra nusiėmę savo kaukes? Ar visi plaukioja gėluose politiniuose vandenyse?
Nerašysiu, kokį neskoningą kaukių šou buvo surengę Pakruojo socialdemokratai, kurie pademonstravo, kad politikoje žmonių jau nebėra, yra tik kaukės. Tikėkime, kad mūsų rajono kandidatai į merus nusiims savo kaukes ir stos prieš rinkėjų teismą savo natūraliu veidu.
Tikėtina, kad rinkimuose dalyvaus iniciatyvūs ir jauni, turintys ambicijų žmonės. Viliuosi, kad mūsų rajono taryba nebebus sparčiai senėjanti ir atsinaujins.
Bet apie kaukes kiek vėliau, nes jos ir dėvimos ne kasdien, tik išskirtiniais atvejais. Dažniausiai –  prieš rinkimus.
Pakalbėkime apie žemėlapį. Kad nebūtų sudėtinga, paimkime Mažeikių rajono žemėlapį. Jame aiškiai matyti, kur yra mūsų miestas, kur teka Ventos upė. Kaip galima tiesiai ir saugiai nuvažiuoti į Tirkšlius, jei koks nusipelnęs kultūrai asmuo neblaivus nevairuoja mašinos…
Žemėlapyje matyti Sedos girios ribos, kiekvienas takelis aiškiai pažymėtas, kiekvienas upelis mėlynu dryžiu įbrėžtas. Prie Sruojos upelio stūkso kalva, vietinių dar vadinama Panų kalnu. Bet apie panas kitą kartą, nes kai kuriems politikams tai skaudi tema…
Dabar apie žemėlapį, bet jau politinį. Mūsų rajono politinis žemėlapis nėra toks senas, kaip Mažeikių krašto, bet jei jis būtų išleistas ir jame viskas matytųsi kaip normaliame žemėlapyje, savo įdomumu jis pralenktų bet kokį leidinį apie Mažeikius, nors pastarasis ir būtų aukso raidėm siuvinėtas.
Politinio žemėlapio mastelis būtų mažas, bet jo turinys būtų nenuginčijamai turtingas ir įvairus. Reikėtų tik teisėsaugos organams jį atsiversti ir viskas būtų aišku – kas, su kuo ir už kiek…
Kalbos prieš rinkimus ir po rinkimų yra tik kalbos. Tarsi būtų pripučiamas balionas ir po to išleistas oras ar helio dujos. Su mažu žodeliu „šnipšt“. Jokio įdomumo, jokios intrigos. Tik barniai iki gerklės kandžiojimo už geresnį postą ar vietą.
Šis porinkiminis snukių daužymas tautoje yra vadinamas politine virtuve. Arba kvotų pasiskirstymu. Kiekvienas gali pasirinkti savo mėgstamą frazę.
Jei būtų sudarytas politinis žemėlapis toks, kaip ir Mažeikių krašto, ir vietovės būtų pavadintos partijų pavadinimais, rinkėjai prieš rinkimus daug ką sužinotų apie politikus ir jų ryšius. Dabar viskas yra slepiama ir maskuojama. Dviveidystė ar net triveidystė yra laikomos geru tonu.
O koks tas tikrasis politikų bendravimas, mes, rinkėjai, dabar nežinome. Kokius kas reikalus suka. Rinkėjai mato, kaip vis gražiau gyvena politikai, jų vaikai, žentai, marčios.  Žmonėms tik minimumas, nemokamos atostogos ir gąsdinimai, kad atleis iš darbo, jei mėginsi būti negeras dėdei politikui. Įdomu būtų sužinoti tėkmę tų politinių-finansinių upelių, kurie taip dosniai suneša turtą ir jokių mokesčių nereikia mokėti.
Atviras lieka kad ir toks klausimas: kokie finansiniai upeliai daugiau suneša į juodąsias politikų ir jų artimųjų kasas: biokuro katilai ar nešvarus žemių parceliavimas miesto centre. O gal beveik visos ligoninės perkėlimas į mažą klinikėlę senamiestyje?
Jei būtų aiškus žemėlapis, kuriame matytųsi visi buvę ir esami politikų kontaktai su verslininkais, banditais, teisėsaugos pareigūnais, kitais politikais, tai ir rinkėjams būtų lengviau apsispręsti per rinkimus.
Jei taip įvyktų, mes į šį žemėlapį pažvelgtume iš viršaus – nuo aukščiausios rajono kalvos, prie Dagių kaimo, kuri yra beveik pusantro šimto metrų virš jūros lygio. Ir pamatytume, kaip „atkatinėmis“ nuotekomis, korupcija ir kitais nešvarumais yra užterštas mūsų rajonas.
Politinis elitas ir pavieniai veikėjai tai saugo po dvidešimt devyniais užraktais ir sugalvoja visokių kliūčių, kad nei žiniasklaida, nei rinkėjai to nesužinotų.
Laikas parodys, ar be žemėlapio susivoksime. Jei per rinkimus bus išrinktas jaunas meras ir kiek galima padoresnė rajono taryba, gali būti, kaip sako vienas mano bičiulis, kad pradės „lįsti galai“.
Tų „galų“ viešinti niekas nenori. Ir dėl to tikriausiai bus daroma viskas, kad tas pats veikėjų būrelis išliktų valdžioje.
Kaukės irgi vaidins savo vaidmenis, kaip ir išsisukinėjimai, kurie tapo norma ir neatsiejama  valdžios įvaizdžio dalimi. Keistųjų finansinių upelių sraunumas padidės lyg per polaidį, kaukės pusmečiui suaugs su veidais –  mat statymai jau įvykę, gerbiami ponai. O pats žaidimas, spektaklis, marionečių šou… Jo net negalima pavadinti prasidėjusiu, jis vis dar tebevyksta.

4 Atsakymai į “Kaukės ir žemėlapis”

 1. Daiva Šideikienė parašė:

  Ne tikriausiai, o GARANTUOTAI bus daroma viskas, kad tas pats veikėjų būrelis išliktų valdžioje. Kad ,,pradėtų lįsti galai “ reikia, kad LT teisinės sistemos atstovai dirbtų , o ne politinių partijų iškamšas ir jų žaidimus dangstytų.

 2. to teisybe parašė:

  visa beda kad tik cia psotrigavimai ir nieko konkretaus.

 3. teisybė parašė:

  Geras straipsnelis, nors labai norėtųsi jame konkretumo ir pavardžių, daug teisybės su ironija pateiktos, tai būtų nebloga pradžia tiramosios žurnalistikos straipsniui. Sėkmės ir drąsos.

 4. Olegas parašė:

  „Dviveidystė ar net triveidystė yra laikomos geru tonu.“
  „kokie finansiniai upeliai daugiau suneša į juodąsias politikų ir jų artimųjų kasas: biokuro katilai ar nešvarus žemių parceliavimas miesto centre. O gal beveik visos ligoninės perkėlimas į mažą klinikėlę senamiestyje?“ Jūs kaip norit, bet tas Virgis maladiec!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto