Kaulų čiulpų donoru galima tapti jau ir Mažeikiuose

„Pradinis kraujo mėginys paimamas labai greitai, greičiau nei spėtumei pasitikrinti paštą...“ – sako akcijos „Būk geras“ dalyviai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Tapti kaulų čiulpų donoru galima ir neišvažiuojant iš Mažeikių. Kelios minutės medicininių kraujo tyrimų laboratorijoje – ir galbūt kada nors padovanosi gyvenimą.
Kaulų čiulpų donorystė – unikali organų donorystės forma, kuri gali išgelbėti gyvybę kraujo vėžiu sergantiems žmonėms.

Jau apsilankė pirmosios donorės

Sergantiesiems kraujo vėžiu ne visada padeda gydymas vien vaistais, daliai jų gali padėti tik donoro kaulų čiulpų (kamieninių kraujodaros ląstelių) persodinimas.
Tokios transplantacijos Lietuvoje atliekamos jau dvylika metų, o prieš šešerius metus Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ pradėjo informacinę kampaniją „Būk geras“, populiarinančią kaulų čiulpų donorystę.
Prie šios akcijos prisijungė ir mažeikiškė Jūratė Norvaišienė, kurią tapti gerumo misioniere savame krašte paskatino akistata su artimo žmogaus liga.
Anksčiau kaulų čiulpų donoru buvo galima tapti tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose bei į miestą atvykus „Būk geras“ mobiliajai komandai – Santariškių klinikų kraujo centro medikams.
J. Norvaišienė „Santarvei“ džiaugėsi, kad pavyko rasti vietą, kur Mažeikiuose būtų imami reikalingi kraujo mėginiai. „Rezus.lt“ laboratorijoje jau apsilankė ir pirmosios potencialios donorės – Mažeikių Rotary klubo „Liberta“ narės.

Donorų vis daugėja

Tokie tyrimai reikalingi tam, kad būtum įtrauktas į Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą.
J. Norvaišienė primena, kad sergančiajam rasti tinkamą donorą ne taip lengva. Tikimybė jį rasti šeimoje yra tik 20 proc. O kartais ir iš 12 milijonų savanorių kaulų čiulpų donorų pasaulyje nerandama tinkamo. Štai kodėl reikia, kad registruotų potencialių donorų sąrašas būtų kuo ilgesnis.
Negiminingais kaulų čiulpų donorais gali būti visi sveiki asmenys. Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelerių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami žmonės nuo 18 iki 45 metų.
Kai „Santarvė“ su J. Norvaišiene kalbėjosi prieš kelerius metus, tąkart šiame sąraše buvo apie 4 tūkstančiai norinčiųjų padėti kraujo vėžiu sergantiems žmonėms. Dabar jis pailgėjo trim tūkstančiais.

Donoras ištiriamas visokeriopai

„Pradinis kraujo mėginys paimamas labai greitai, greičiau nei spėtumei pasitikrinti paštą…“ – sako akcijos „Būk geras“ dalyviai.
„Būk geras“ savanoriai primena, kad kiekvienas donoras nieko nepraranda – padovanotos ląstelės visiškai atsistato per dvi savaites.
Santariškių klinikų Hematologijos centro gydytoja Lina Kryžauskaitė „Santarvei“ yra sakiusi, kad tikrasis donoras, iš kurio planuojama paimti kaulų čiulpus, yra visokeriopai ištiriamas: nuo kraujo tyrimų iki vidaus organų echoskopijos.
„Tikrai niekas nesiryš imti ląstelių, jei donoras bus nesveikas, jei moteris bus maitinanti… Visokių niuansų yra… Atsižvelgiama tiek į donorų, tiek į recipientų saugumą, – užtikrino medikė ir pridūrė, kad kaulų čiulpų donorystė – ne tik kilnus dalykas, bet ir paprasta procedūra: – Žmogui visiškai nieko neatsitinka. Tik tiek, kad jis paguli keletą valandų.“
O iš donoro gautomis sveiką kraują gaminančiomis ląstelėmis pakeičiamos sergančiosios.

Mažeikiškių laukia filmas

J. Norvaišienė „Santarvę“ informavo, kad balandžio pabaigoje mažeikiškiams bus pristatytas dokumentinis filmas „Kraujo kelias“.
Kūrėjai skelbia, kad filmas atlieka ir informacinę, ir humanistinę, ir meninę funkcijas.
„Visi, kas nori sužinoti, kas tai yra kaulų čiulpų donorystė ir transplantacija – sužinos, tie, kurie ieško gerosios gyvenimo pusės ir nori vėl įtikėti, kad gyvenimas yra gražus – bus įtikinti, o tie, kas tiesiog pasiilgo gero dokumentinio filmo, galės džiaugtis puikiu operatoriaus darbu – filmas gražus visomis spalvomis,“ – įsitikinę „Būk geras“ savanoriai.
Šiame filme pasirodys ir mažeikiškė Guoda, kuri pasakoja apie savo tapimą donore. „Santarvė“ jau rašė, kaip mažeikiškė išgelbėjo gyvybę jaunam vaikinui. Neradus donoro, kraujo vėžiu sergančiam ligoniui išgyventi jau nebebuvo šansų.
Tąkart Guoda su ašaromis akyse „Santarvei“ pasakojo apie džiaugsmą ir galimybę padėti kitam.
Po filmo pristatymo Mažeikių visuomenei Kultūros centre, filmas keliaus per rajono mokyklas. Akcijos „Būk geras“ savanoriai kviečia visus abiturientus naują gyvenimo etapą pradėti geru darbu – užsiregistruoti į negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą.

3 Atsakymai į “Kaulų čiulpų donoru galima tapti jau ir Mažeikiuose”

  1. Aciu parašė:

    Ačiū, Jūrate, tu – kažkam kaip saulės spindulėlis..

  2. Jūratė parašė:

    Rezus Lt Mažeikių filialas
    Naftininkų 9, Mažeikiai
    Įvažiavimas iš Vilties gatvės

  3. As parašė:

    O kur tokia laboratorija randasi ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto