Kiaulių augintojai skubinami deklaruoti kiaules

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kaimyninėje Baltarusijoje siaučiantis kiaulių maras artėja prie Lietuvos. Rajono gyventojai raginami skubiai deklaruoti auginamas kiaules bei imtis saugos priemonių.

Pavojus realus

Šios pavojingos užkrečiamos ligos židinys užfiksuotas Baltarusijoje, Gardino srityje, apie 40 km nuo Lietuvos sienos. Afrikinio kiaulių maro protrūkis nustatytas ir Rusijoje, Maskvos apskrityje.
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas Albertas Antanavičius „Santarvei“ sakė, kad mūsų šalyje iki šiol niekada nebuvo užfiksuotas kiaulių maras, tačiau šįkart pavojus labai realus. Nors Mažeikių rajonas nesiriboja su Baltarusija, tačiau šios ligos grėsmė nė kiek ne mažesnė.
„Ši liga plinta greitai. Ir jeigu ji pasieks mūsų šalį, padariniai gali būti nenuspėjami, patirtume nuostolių. Nuo kiaulių maro nėra jokios vakcinos, susirgę gyvuliai gaišta šimtu procentu“, – situaciją komentavo veterinarijos gydytojas.

Būtina deklaruoti kiaules

Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, rajone registruotos 129 bandos, auginama pusantro tūkstančio kiaulių. Tačiau A. Antanavičius spėjo, kad jų yra gerokai daugiau, tik ne visi laikytojai šiuos gyvulius registruoja.
Nuo pirmadienio sugriežtinta saugumo priemonių įgyvendinimo kontrolė, primenama prievolė visiems deklaruoti kiaules. Ne išimtis –  tie, kurie laiko ir vieną kiaulę.
Gyvūnų registraciją vykdo Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, (Viekšnių g. 26, tel. 25 408).
„Turime žinoti tikslų gyvulių skaičių. Be to, jeigu, esant reikalui, tektų kiaules sunaikinti, tie augintojai, kurie nebus deklaravę, negautų kompensavimo išmokų“, – įspėjo specialistas.

Reikia būti atidiems

Tačiau deklaravimas nuo ligos grėsmės neišgelbės. Afrikinis kiaulių maras yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių liga, perduodama tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma. Virusą gali pernešti paukščiai, musės, šernai. Taip pat ir žmonės (patys jie šia liga neserga) tiesioginio kontakto būdu – per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir t. t.
Todėl imantis saugos priemonių, pasienyje su Baltarusija numatoma steigti iki 10 kilometrų buferinę zoną, joje gyvenantys žmonės negalėtų auginti kiaulių. Pasienio postuose dezinfekuojama keliaujančiųjų avalynė. Į Lietuvą draudžiama įnešti ar įvežti gyvulinės kilmės maisto produktų, pašarų, pašarinių priedų.
Kiaules laikantys gyventojai taip pat turi būti labai budrūs: neleisti į kiemus, ypač tvartus, svetimų žmonių bei transporto. Jeigu į kiemą atvyksta kiaulės ar kito gyvulio pirkėjas, geriau parduodamą gyvulį pakrauti toliau nuo ūkinio pastato.
Šią vasarą nerekomenduojama riestasnukių laikyti diendaržiuose, nes į atvirą gardą virusą gali atnešti paukščiai, graužikai ar laukiniai žvėrys.

Būtina pranešti

Ūkininkams patariama itin stebėti gyvulius. Vos pastebėjus, kad kiaulė vangi, atsirado paraudimų už ausų ar papilvėje, būtina kviesti veterinarijos gydytoją.
Galima skambinti į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba tiesiogiai kreiptis į veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį ar pranešti aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui.

One Reply to “Kiaulių augintojai skubinami deklaruoti kiaules”

  1. kaim Jorgis parašė:

    O rukytu kiaules lasiniu ir saltienos nereikia?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto