Knyga, turėjusi būti pavadinta „Pokalbiai mirusiųjų pasaulyje“, jos autoriaus Vlado Pupšio brolio Vytauto perkrikštyta į „Prašau žodžio…“
V. Pupšio pamirštus rankraščius, Vytautas sudėjęs į knygą, prikėlė gyvenimui.
Išleista antroji knyga
Mažeikiškiai su knygos sudarytoju, autoriaus broliu Vytautu Pupšiu susipažino ir bendravo Mažeikių viešojoje bibliotekoje. Čia vyko literatūros vakaras „Kai praeitis iš naujo prabyla“.
Knygos sudarytojai mažeikiškiams priminė apie autorių. Vladas Pupšys gimė 1934 metais Kaune. Vaikystėje ir jaunystėje jis vasarodavo Mažeikiuose, vėliau su tėvais gyveno Švėkšnoje ir Šilutėje.
V. Pupšys – sociologijos mokslų daktaras, Klaipėdos universiteto Pedagogikos fakulteto katedros vedėjas. Jis išleido monografijas „J. A. Komenskis ir Lietuva: Lietuvos-Europos skaitiniai“, „Lietuvos mokykla:atgimimo metai (1905-1918), leidinį Lietuvos pedagoginė mintis apie dorovinį vaikų auklėjimą XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje (iki 1914 m)“, buvo kitų knygų sudarytojas ir bendraautoris.
Už antisovietinio pasipriešinimo grupės įkūrimą, 1952 metais buvo nuteistas dvidešimt penkeriems metams kalėti ypatingojo režimo Sibiro lageriuose. Ten išgyventi autoriaus prisminimai sudėti į jo memuarų knygą „Atsimainymo kalnas“.
Pasak Mažeikiuose viešėjusio V. Pupšio, pastarąją knygą Vladui dar teko palaikyti savo rankose, tačiau antrosios – „Prašau žodžio…“ – jis nebesulaukė: 2009 metais išėjo Anapilin.
Knygoje – Mažeikių gyvenimas
Vytautas Pupšys, mažeikiškiams pristatydamas knygą „Prašau žodžio…“, pasakojo, kad joje yra atsispindi brolio vaikystė Mažeikiuose: prisiminimai apie mamą Jadvygą Gustaitę-Pupšienę, gimines, kaimynus.
Pašnekovas tikino, kad skaitytojas, neabejingas Mažeikių miesto istorijai, knygoje tikrai suras visą galybę įvykių, pavardžių, papročių, kasdienio gyvenimo aprašymų… Čia atsiskleidžia, kuo žmonės gyveno prieškario, karo ir pokario metais.
Knyga iliustruota archyvinėmis Pupšių šeimos nuotraukomis.
Knygos sudarytojas – „žmogus enciklopedija“
Į Mažeikius V. Pupšį atlydėjusi Ukmergės rajono Vlado Šlaito bibliotekos direktorė Rasa Griškevičienė pasidalino įspūdžiais apie knygos gimimą, jos sudarytoją Vytautą ir begalinę jo meilę savo šeimai, broliui, apie jo užsidegimą išleisti knygą.
„Vytautas – žmogus enciklopedija: su juo labai įdomu bendrauti, klausytis jo… Tikiu, kad knyga bus įdomi ir skaitytojams,“ – kalbėjo R. Griškevičienė.
Kur būtų galima įsigyti šią knygą ?
Pašau žodžio…