„Knygų festivalis 2023“ subūrė rašančius ir skaitančius žmones

Vytautas V. Landsbergis drauge su žmona Ramune atliko muzikinę-literatūrinę programą „Žvaigždė puodynėj“.

Šeštadienį Mažeikių Henriko Nagio viešojoje bibliotekoje surengtas „Knygų festivalis 2023“ mažeikiškius ir miesto svečius visą dieną kvietė į kultūrinius, edukacinius renginius bei susitikimus su populiariais knygų autoriais, kultūros veikėjais, siūlė įsigyti naujausių leidinių.

Nebe mugė, o festivalis

Jau tapo tradicija, kad, baigiantis metams, gruodį, Henriko Nagio viešojoje bibliotekoje organizuojamas renginys po vienu stogu sukviečia knygų autorius ir skaitytojus.
Šeštadienį praūžęs „Knygų festivalis 2023“ buvo ketvirtasis. Tik pirmaisiais ir antraisiais metais jis vadintas Knygų muge, o pernai išaugo į festivalį.

Šeštadienį bibliotekos lankytojus pasitiko, muzikinį sveikinimą padovanojo ir festivalio renginių virtinę pradėjo Mažeikių trečiojo amžiaus universiteto kamerinis-vokalinis ansamblis „Dainų paviliotos“, vadovaujamas Stanislovo Žebrausko.
Po atidarymo festivalio svečiai buvo pakviesti dalyvauti pasirinktuose renginiuose ir turiningai leisti laiką iki pat vakaro.

Žurnalistas apie sveikatą?

Debiutinę, šiemet išleistą knygą „Felčerio užrašai“ mažeikiškiams pristatė žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas, daugeliui žmonių pažįstamas iš televizijos ekranų.

Žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas pristatė knygą „Felčerio užrašai“.

Autorius knygą apibūdino kaip tokią, į kurią sudėti jo per daugelį metų parašyti straipsniai. Kaip tokią, kuri yra labiau linksma nei pamokanti ir kuri galbūt supykdys gydytojus.

„Gali kilti klausimas, kaip čia taip atsitiko, kad žmogaus, daug metų dirbusio televizijoje, „Labame ryte“, „Panoramoje“, knyga yra tokia – su sveikatos ženklu. Taip atsitiko todėl, kad kai tau sukanka nemažai metų, kaip man, pajunti, kad kavos puodelis, kurį geri ryte, yra susijęs su sveikata. Knygų skaitymas, dėl ko jūs čia ir ateinate, yra susijęs su sveikata. Viskas yra susiję su sveikata“, – kalbėjo ilgametis spaudos ir televizijos žurnalistas, vėžiu sergančių žmonių pagalbos organizacijos POLA savanoris.

Tas pačias knygas reikia skaityti ne po vieną kartą

Pasak H. Vaitiekūno, jam, kaip knygos autoriui, susitikimai su skaitytojais labai svarbūs tuo, kad jų metu galima pasitikrinti, ar teisingai parašei, padiskutuoti su žmonėmis, apsikeisti nuomonėmis.
H. Vaitiekūnui bendraujant su mažeikiškiais Knygų festivalio lankytojais, kalba pakrypo apie skaitymą, žurnalistiką bei žurnalistų rašomas knygas.

Renginį savo pasirodymu atidarė Mažeikių TAU ansamblis „Dainų paviliotos“.

Anot „Felčerio užrašų“ autoriaus, visi knygoje publikuoti tekstai – patarimai apie gyvenimą, sveikatą, buvo padiktuoti tos, dabar jau praėjusios dienos impulsų.
„Paskaitau ir galvoju: gerai parašyta, dabar taip nebeparašyčiau. Šiandien su jūsų bibliotekos žmonėmis kalbėjomės apie tai, kaip naudinga perskaityti tas knygas, kurias skaitei kadaise. Šiandien į jas jau pažiūrėtum visiškai kitaip.

Kadaise Lui de Fiunesas man buvo labai juokingas aktorius ir aš susiėmęs už pilvo juokiausi iš smagaus jo humoro. Žiūriu į jį dabar ir man nebejuokinga. Ir ne de Fiunesas pasikeitė, Vaitiekūnas pasikeitė, kad jam tapo nebejuokinga.
Taip ir su knygomis – kurios yra geros, o kurios ne, galima nuspręsti tik po ilgo laiko jas perskaičius dar ir dar kartą“, – kalbėjo „Felčerio užrašų“ autorius.

Knyga ne apie močiutę, o baisiausius istorinius įvykius

Mažeikių „Knygų festivalyje 2023“ dalyvavo ir daugiau iš televizijos ekranų pažįstamų žmonių. Laidų vedėja, žurnalistė Živilė Kropaitė-Basiulė pristatė knygą „Fainiausia pasauly močiutė: anūkė klausia apie karus ir sąžinę“.

Autorė savo močiutės – partizanų ryšininkės, politinės kalinės ir tremtinės Onos Butrimaitės-Laurinienės istoriją papasakojo iš nepriklausomoje Lietuvoje išaugusio žmogaus perspektyvos. Autorei talkino ir savo dainomis mažeikiškius džiugino jos kolegė, žurnalistė Aistė Plaipaitė.

Žurnalistės Živilė Kropaitė-Basiulė ir jos kolegė Aistė Plaipaitė.

Ž. Kropaitė-Basiulė tikino, kad jos ir kolegės misija „Knygų festivalyje“ – nešti žmonėms žinią, kaip svarbu kalbėtis apie savo šeimų istoriją ir kaip svarbu viską fiksuoti – raštu, vaizdo įrašais ir visais įmanomais būdais. Nes tai, kad dabar lyg ir žinai, atsimeni, ką yra pasakoję vyresni artimieji, po kurio laiko pasimirš, o tų žmonių, galinčių papasakoti, nebeliks…

„Be to, man atrodo, kad knyga parodo, jog senatvė – nebūtinai yra pats blogiausias, liūdniausias laikotarpis, kurio esame įpratę bijoti. Mano močiutei yra devyniasdešimt ketveri metai. Ji gyvena viena Ignalinos rajone. Vaikystės ir paauglystės neturėjo. Tačiau ji dabar išgyvena laimingiausią savo gyvenimo etapą – jos vaikai ir anūkai gyvena Lietuvoje, mūsų šalyje nėra karo, tikėkimės, kad ir nebus. Žmogaus gyvenimas gali susiklostyti ir taip, kad gyvenimo pilnatvė aplanko sulaukus daug metų“, – kalbėjo knygos autorė.

Veiksmo buvo ir suaugusiesiems, ir vaikams

Į atvirą pokalbį apie šiuolaikinę literatūrą „Tekstai skaitomi, tekstai nutylėtieji: ne viskas galima?“ pakvietė poetė, prozininkė, eseistė, 9 knygų autorė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė Sara Poisson ir literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė Neringa Butnoriūtė.

„Knygų festivalyje 2023“ apsilankė ir kraštietė rašytoja Sara Poisson.

Poetas, publicistas, dramaturgas, teatro ir kino režisierius, vaikų rašytojas, dainų autorius ir atlikėjas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys Vytautas V. Landsbergis pristatė savo naujausias knygas vaikams. O vėliau drauge su žmona Ramune poezijos, muzikos mylėtojams padovanojo advento dainų, romansų ir poezijos programą „Žvaigždė puodynėj“.

Visą dieną bibliotekos lankytojai galėjo dalyvauti įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose – pasigaminti kalėdinių atvirukų, siūti skudurines lėlytes, dekoruoti žvakes.
Vaikų ir jaunimo skyriuje buvo organizuojami žaidimai su „Knygų festivalio“ personažais, vyko spektakliai, piešimo ant veidukų ir kiti užsiėmimai, pamėgti jaunųjų bibliotekos lankytojų.
Tradiciškai renginyje knygomis prekiavo autoriai ir leidyklos iš visos Lietuvos, atvežę į Mažeikius populiariausias pastarųjų metų knygas, kitų leidinių.
Nida PUKELIENĖ
Janinos Dambrauskaitės nuotraukos

Mugėje dalyvavo nemažai Lietuvoje veikiančių leidyklų, todėl knygų pasirinkimas buvo didžiulis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto