Knygų sutiktuvės – tarsi naujos pažintys

Ar žinote, kokia mėsa yra sveikiausia, o kokia – nuodas? Kuri žmogaus charakterio yda trikdo kepenų veiklą? Atsakymus į šiuos ir daugiau klausimų apie sveiką mitybą galite sužinoti susipažinę su Hildegarda – viduramžių vienuole, gydytoja, gamtininke, kūrėja, mistike, kurios palikimu domimasi iki šiol. Tiesiausias kelias į pažintį – knyga „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“.

O štai norėdami sužinoti, kas yra Rietavo „genius loci“, turėtumėte perversti Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktoriaus Vyto Rutkausko sudarytą knygą „Rietavas. Oginskių rezidencijos pažintiniai maršrutai“.
Abu šie leidiniai Rietave buvo pristatyti vasario 3-iosios pavakarę.

Buvusi rietaviškė – ir ekonomistė, ir knygų autorė

Į kultūros centrą susirinkusių žmonių laukė įdomus susitikimas su Vilniuje gyvenančia kraštiete, viena iš knygos „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“ autorių Jolita Bernotiene (Norvaišaite).
Ekonomistė, didžiulio pasisekimo sulaukusių knygų „Karalienės Bonos virtuvė“ ir „Ponios Smetonienės virtuvė“ sumanytoja ir bendraautorė į Rietavą pristatyti 2022 metais išleisto leidinio atvyko Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktoriaus V. Rutkausko kvietimu. „Matydamas, kokio populiarumo sulaukia mūsų kraštietės knygos, suskubau pakviesti Jolitą į Rietavą. Nuostabu, kad ekonomistė randa laiko kūrybiniam darbui, kad vienas žmogus apdovanotas tokiais skirtingais gebėjimais“, – pristatydamas viešnią kalbėjo vyriausiasis muziejininkas.

J. Bernotienė sakė esanti labai smalsi ir turinti savybę nuolat siekti apčiuopiamo rezultato. Ji pasakojo, kad vienuolės Hildegardos asmenybe ir jos mokymu susidomėjo paskatinta kaimynės – gamtos mokslų daktarės Onutės Grigaitės. Pasiūlymu susižavėjo ne iš karto, bet pradėjusi domėtis savo epochą pralenkusia vienuole, kuri dėl unikalumo vadinama moteriškuoju Leonardu da Vinčiu, nebesustojo. Taip ir gimė knyga, kurioje ne tik daug faktų iš neeilinės moters gyvenimo, 28 augalų istorijos ir patarimai sveikatos klausimais, bet ir kelios dešimtys receptų, sukurtų laikantis šv. Hildegardos patarimų. Pasak autorės, visi patiekalai lengvai pagaminami ir išmėginti.

Knygos sutiktuvėse dalyvavę rietaviškiai, padedant autorę kalbinusiai Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos direktorei Erikai Pranckevičienei, daug sužinojo apie šv. Hildegardos mokymus, patarimus, kurie istorijos vingiuose ne kartą buvo patikrinti jos sekėjų.
Nepaprasta vienuolės asmenybė taip sužavėjo J. Bernotienę, kad ji įstojo mokytis į Šv. Hildegardos institutą Prancūzijoje.

„Liūdesys ir melancholija – yda, kurios priešingybė – dieviškasis džiaugsmas“, – tokią žinutę mums siunčia XII amžiuje gyvenusi vienuolė. Tad norintiems išmokti džiaugtis gyvenimu ir sužinoti daugiau Hildegardos pamokymų būtinai reikėtų perskaityti Rietavo kraštietės J. Bernotienės ir gamtos mokslų daktarės O. Grigaitės išleistą knygą.

„Po mūsų, kai nebebus mūsų, Oginskių rūmai Rietave bus atstatyti…“

Antroji tą vakarą pristatyta knyga – „Rietavas. Oginskių rezidencijos pažintiniai maršrutai“, skirta Rietavo savivaldos atkūrimo ir Oginskių kultūros istorijos muziejaus įsteigimo 20-osioms metinėms. 2020 metais išleistas leidinys dėl siautusios COVID-19 pandemijos taip ir nebuvo pristatytas plačiajai visuomenei, bet jo sudarytojas jau yra pakviestas dalyvauti Tarptautinėje knygų mugėje. Todėl šios sutiktuvės kartu ir palydėtuvės į didžiąją knygų šventę.
Kaip sakė V. Rutkauskas, leidinyje sudėti archyvinių tyrimų atradimai, aprašyti konkretūs Oginskių paveldo gaivinimo darbai, jis gausiai iliustruotas nuotraukomis. Rietaviškiai mėgsta parką, jiems ir miesto svečiams išskirti septyni Oginskių rezidencijos pažintiniai maršrutai. Trumpai apžvelgęs juos, muziejaus vadovas prisiminė ir gražiais žodžiais paminėjo tuos žmones, kurie ištiesė pagalbos ranką atkuriant parko takelius, tvarkant vieną ar kitą erdvę.

„Rietavo „genius loci“ – kas tai?“ – klausė vakaro vedėja E. Pranckevičienė. „Žmonės, pabuvę Rietave, dažnai sako, kad pas mus tvyro ypatinga aura – tai ir yra „genius loci“ (vietos dvasia)“, – paaiškino knygos sudarytojas.
O minima aštuntoji diena? „Dievas, sukūręs pasaulį ir pamatęs, kaip nerūpestingai žmonės švenčia savo gyvenimą, tarė: „Duokime jiems dar vieną dovaną – aštuntąją dieną, kad atkurtų griūvančio pasaulio harmoniją.“ Ir mums reikia aštuntosios dienos, kad atstatytume viską, kas sugriauta. Tikiu, kad po mūsų, kai nebebus mūsų, Oginskių rūmai Rietave bus atstatyti“, – viltingai kalbėjo V. Rutkauskas.
Nežinau, ar visi pajuto, kokia meilė ir šiluma spinduliavo iš vyriausiojo muziejininko akių jam pasakojant apie dvarvietę, parką, miestą, dalijantis ateities vizijomis… „Jeigu Rietavas ir turi „vietos dvasią“, tai čia kalba jos sergėtojas“, – toptelėjo mintis.

Padėkota autoriams

Kaip jau minėjome, „Rietavas. Oginskių rezidencijos pažintiniai maršrutai“ garsins Oginskių ir Rietavo vardą sostinėje. Geros kelionės, puikių įspūdžių Knygų mugėje leidinio sudarytojui V. Rutkauskui linkėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.
Susižavėjimo ir padėkos žodžių nepagailėta ir knygos „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“ bendraautorei J. Bernotienei.

Rita STANČIUKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto