Kodėl ne tik mokytojams būtina saugoti savo sveikatą

Šisbeitauskas

Pirmadienį žiūrėjau laidą, kurioje Liveta ir Petras Kazlauskai savo dukrai ieško jaunikio. O, Jėzusmarija, pagalvojau, kokie atėjo laikai: mergina lyg ir nežvaira, neplika, neraiša, o tėvai jai ieško vyro! Lyg ir ne Žemaitės laikais gyvename, kai Petrui Kurmeliui žmona buvo įsiūlyta dėl jos tėvo turimo miško, o Katrė ištekinta dėl Vingių Jono turtų. Dabar juk XXI amžius, tad nesuprantu, kaip sugalvota sukurti tokią televizijos laidą. Ir kodėl pagrindiniai laidos herojai sutiko nusiristi iki tokio lygio. Ir dar – kaip tokiam projektui neprieštaravo Kazlauskų dukra? Bet čia tik mano nuomonė, prodiuserių – kita, o jie, matyt, žino, ką daro. Arba ne.
Manau, kad geriausią reklamą pasidarė Seimo narys Petras Gražulis. Palangoje gyvenančią žuvies pardavėją ir kūdikį likimo valiai palikęs seimūnas tapo vos ne visų televizijų pokalbių laidų dėmesio objektu. Vienoje laidoje neva atgailaudamas ir pats liejo krokodilo ašaras – už ką jam tokia bausmė? Visą mėnesį iš Gražulio šaipėsi, kas norėjo, ir neaišku, ar tai jau baigėsi. Šis žmogus tikrai įeis į Lietuvos politikos istoriją. Jei ne už protą, tai už jo antonimą.
Apstulbau, kai Gražulį norėta įtraukti į Seimo etikos ir procedūrų komisijos narius. Toje komisijoje tik tokių etikos sargų ir trūksta. Kaip čia neprisiminsi Rolando Kazlo posakio apie etikos motiną iš senojo „Dviračio šou“…
Per radiją vis išgirstu į Lietuvos gyventojų sąžinę apeliuojančią reklamą: esą duodami pakišas ar dovanas gydytojams, mes galime juos įžeisti; taip darydami mes menkiname jų kompetencijas ir demonstruojame, kad nepasitikime gydymo metodais. Išgirdęs tą reklamą, vis prisimenu pažįstamų mažeikiškių pasakojimą, kaip vieno mūsų ligoninės specifinio skyriaus gydytoja sugebėdavo pakišos tolerantiškai išsireikalauti pati. Kai tik artimieji ateidavo lankyti savo sunkiai sergančio artimo žmogaus, palatoje atsirasdavo ir jį gydanti medikė. Ji pasibėdodavo, kad ligonis sunkus, jį laikyti ligoninėje beprasmiška, ir garsiai pasvarstydavo, ar nereikėtų vargšelio pasiimti į namus ir užleisti vietą kitiems… Žmonės tokį pasakymą suprasdavo daugmaž vienodai. O kai gydytojos chalato kišenėje atsirasdavo vienas kitas euras, ji imdavo ir pakeisdavo savo nuomonę: gal iš tiesų namiškiams su ligoniu namuose būsią nelengva, o čia jam suteikiamos visos reikalingos paslaugos, gydymas, tad gal būtų geriau, kad pacientas liktų ligoninėje. Ir tai tęsėsi kelis mėnesius.
Lipdukai ant gydytojų kabinetų durų, informuojantys, kad geriausia padėka medikams yra pacientų šypsena ir ištartas „ačiū“, man visada sukelia šypsnį… Nors iš tiesų negaliu pasakyti, kad visiems gydytojams tų pakišų reikia, yra daug jų, savo darbą atliekančių kvalifikuotai, atsakingai ir be jokių dovanų. Iš tiesų reikia tik padėkoti ir pasidžiaugti, kad tokių vis dar yra.
Kad ligoninė gyvena ne pačias geriausias dienas, matome pagal tai, kad jie užsikrauna didelę naštą, dirbdami keliais etatais, steigdami privačius kabinetus. O patekusiems į ligoninę pacientams patiems tenka nusipirkti geresnių vaistų, jiems pasiūloma įsigyti ir kai kurių medicininių priemonių, pvz., atėjus į procedūras reikia atsinešti savo servetėles, rankšluosčius, švirkštus. Trūksta tik, kaip sako viena mano pažįstama, atsinešti ir savo kėdę, lovą, pilną patalynės komplektą. Tad ar nevertėtų visas gydymo procedūras atlikti ligonių namuose – tada ir patalpų nereikėtų, atkristų mokesčiai už elektrą, šildymą, vandenį, pastatų išlaikymą…
Sunku apie tai galvoti, bet nuo realijų niekur nepabėgsi.
Beje, ligoninėse, kitose gydymo įstaigose, vaikų darželiuose, mokyklose centralizuotas šildymas jau įjungtas, o nuo šiandien jau bus pradėtas ir gyvenamųjų patalpų šildymas daugiabučiuose namuose. Mano galva, dar nereikėjo skubėti – daugelis mažeikiškių teigia, kad jų namuose dar nešalta, kitų nuomone, dar galėtume sutaupyti. Juolab kad nuo šiandien ir visą kitą savaitę sinoptikai žada šiltesnius orus. Suprantu, šilumos tiekėjai suinteresuoti, kad šildymo sezonas būtų pradėtas kuo greičiau – juk dėl to jiems kapsi pinigėliai. Teko girdėti, kad vis brangsta biokuras, o tai reiškia, kad daugiau reikės mokėti ir už šildymą. Tad ar ne geriau iš tiesų truputį pakentėti, namuose šilčiau apsirengti, nei mokėti tiekėjams už šilumos energiją, kurios lyg ir nelabai reikia? Žinoma, šildymo paslaugos namas gali atsisakyti, bet kas tau lakstys po laiptines ir rinks parašus?
Šiandien savo profesinę šventę mini mokytojai. Jiems reikia palinkėti kaip nors iškęsti jau daugelį metų vykstančias sistemos permainas. Kažkoks keistas valdžios požiūris į švietimą: eksperimentuojama su gyvais žmonėmis, ieškoma naujovių, keičiamos apmokėjimo už darbą sistemos, o naudos – kaip iš ožio pieno.
Prisimenu vieno norvego posakį: „Juk visa tai kada nors baigsis, – galvojo lapė, kuriai medžiotojas dyrė kailį“. Gal iš tiesų, vieną dieną visa tai baigsis ir pedagogai galės gyventi oriai, negalvodami apie tai, kaip įtikti sistemai ir patiems išgyventi?
Rytoj – Kūno kultūros ir sporto diena, o sekmadienį – Krašto apsaugos. Įvairiausių švenčių pilna ir visą ateinančią savaitę – tik spėkite vartyti kalendorių.
Beje, šį sekmadienį naujojoje miesto bažnyčioje – tituliniai Šv. Pranciškaus atlaidai, kurių pravesti iš sostinės atvyksta Tėvas Astijus Kungys. Pasinaudokite proga. Sėkmės!

5 Atsakymai į “Kodėl ne tik mokytojams būtina saugoti savo sveikatą”

 1. Algirdui parašė:

  Lyja ne tik rudenį, sušlapti galima ir vasara. Kur tada džiovinatės???

 2. asd parašė:

  Kiek pastebėjau ankstyvos šildymo sezono pradžios ir kuo aukštesnės temperatūros butuose to sezono metu aktyviausiai nori tie, kas gauna kompensacijas. Smagu gyventi atsidarius langus, kai už tai moka kiti.

 3. Algirdas parašė:

  Šildymas pradėtas pačiu laiku; Butai jau pradėjo drėkti, nesvarbu, kad saulė pasirodydavo (jei pasirodydavo). O jei, kaip šiandien, sekmadienį. lyja? Išeina šeima su vaikais į parką pasivaikščioti, prasideda lietus, grįžus namo – kur išsidžiovinti?

 4. asd parašė:

  Na, su šildymo sezono pradžia tikrai paskubėta. Taip sakant, pakišo mums kiaulę ir nemažą. Pagal prognozes daugiau nei savaitę lauke saulė žeme ritinėsis, šils vos ne iki 20, gyvensim atidarytais langais, o iš kišenės nemaža suma iškapsės ir į šilumininkų sąskaitas sukapsės. Čia taip kovojama su klimato atšilimu??? Pagalvokim kiek bereikalingai šildom atmosferą.

 5. neteisinga parašė:

  šisbeitauskas neatidžiai žiūri laidas. Kazlauskai Livetai ne vyro ieško, o nori sukurti naują dainuojantį duetą scenai… Pats projektas, aišku, lėkštas, neįdomus., kaip ir visa trijulė :(

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*