Kodėl sausis?

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Ankstų 1990-ųjų sausio 20-osios rytą į Baku įžengė apie 20 tūkst. sovietų kariškių. Padedami jau anksčiau Azerbaidžane dislokuotų gausių sovietinės armijos dalinių jie ėmė žudyti taikius žmones.
Oficialiais duomenimis, nuo kruvinos sovietų armijos agresijos tądien Baku žuvo 133 žmonės, 744 buvo sunkiai sužeisti, 841 neteisėtai areštuotas, penki žmonės dingo be žinios.
Tarp žuvusių vietos gyventojų – daug vaikų, moterų, senelių, taip pat greitosios pagalbos medikų bei milicininkų. Palyginus su mūsų 1991 m. sausiu, Azerbaidžanas prarado daug daugiau savo tautiečių nei mes, bet sausio skausmas abiejose tautose išliks amžiams.
Sausį sovietai žudė ir Rygoje – per vadinamąjį „Barikadų laiką“. Latvijos užsienio reikalų ministerijoje buvo nužudyti du milicininkai. Taip pat buvo nušautas moksleivis ir žinomas Latvijos kino operatorius Andris Slapinis. Mirtinai buvo sužeistas ir operatorius Gvido Zvaigznė, tik tam, kad pasaulis nepamatytų, koks yra Rusijos fašizmas.
Sausio skausmas išliks visų tautų atmintyje. Atrodė, kad sausio pragaras pasitraukė iš buvusių sovietinių respublikų, bet mes ir visas pasaulis klydo. Putino režimas, o gal ir jis pats, prisiminė savo pirmtako, kurį drąsiai galime vadinti budeliu ar net tautų kanibalu, cinizmu persmelktus žodžius: „Vieno žmogaus mirtis – tai tragedija, tūkstančio žmonių mirtis – tik statistika“ ir pasiuntė savo armijos dalinius prieš didvyriškus Ukrainos kovotojus Donecko oro uoste. Putinas negalėjo žiūrėti, kaip vadinamieji kiborgai kovoja ir rodo pavyzdį visai ukrainiečių tautai, jog už laisvę galima numirti, kad kita tautos dalis išliktų laisva ir nebūtų pavergta fašistuojančios rusų valdžios.
Kodėl sausis rusų valdžios pamėgtas žudynių mėnuo? Gal dėl to, kad sausis yra pirmasis metų mėnuo. Rusija daug metų nori būti pirma, bet nė vienas jos režimas negali to pasiekti. Gal kad pirma mažoji revoliucija ir pirmas žiaurus valdžios atsakas ginklu – Kruvinasis sekmadienis – Rusijoje vykę prieš 110 metų, taip pat buvo sausį…
Rytų Europa buvo žudoma praeito šimtmečio antroje pusėje, pavasarį. Rusų tankai sutrypė Prahos pavasarį. Tas pats buvo ir Vengrijoje.
Dabar jau ketvirta buvusi sovietinė respublika sausį užlieta krauju.
Rusų propagandistai kas dieną per visas savo informavimo priemones skelbia, kad rusų kareiviai ir karinė technika Ukrainoje nekariauja. Galima meluoti, bet gal ne tiek įžūliai? Kad tai nebūtų tušti žodžiai, pateiksiu kelis pavyzdžius. Praeitais metais į vadinamąją Donbaso respubliką buvo vežama humanitarinė pagalba: maisto produktai, medikamentai, antklodės, vanduo ir kita. Ukrainos rytuose prieš ukrainiečius kovojantys separatistai-teroristai negali pasigaminti tokių elementarių daiktų ir produktų?
Keista yra tai, kad jie puikiausiai „pasigamina“ tankų, salvinės ugnies sistemas „Grad“ ir „Smerč“, automatų, kulkosvaidžių, šovinių ir visą karinę amuniciją.
Kaip žinome, duonos kepalas kainuoja pigiau nei automatas, bet separatistai pastarųjų turi daugiau nei duonos. Kur jų gamyklos, kas jose dirba, iš kur yra gaunamos žaliavos? Apie tai neteko nieko girdėti. Nes jei būtų kažkokios gamyklos, tai Ukrainos vadovybė stengtųsi kuo greičiau jas sunaikinti, kad nebūtų kuo žudyti taikių gyventojų. Bet tikriausia nėra ko naikinti, nes karo pramonės gamyklų tame rajone nėra.
Keista, kad rusų žmonės nesusimąsto ir sau neužduoda paprastų klausimų, į kuriuos jiems turėtų atsakyti tie, kurie tą karą pradėjo ir tą karą vykdo – jų valdžia, o konkrečiau – jų prezidentas Putinas.
Tai dar būtų pusė bėdos, kad paprasti žmonės negalvoja ir neklausia, bet kad pasaulio politikos lyderiai to nepaklausia, tai jau atrodo juokinga. Kodėl per kontaktinės grupės susitikimus Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai Rusijos atstovų nepaklausia: kur yra separatistų gamyklos, kurios gausiai gamina karo techniką?
Kodėl rusų informavimo priemonės neparodo, kaip sunkiai dienomis ir naktimis dirba žmonės karo gamyklose, nes reikia ginti Donbasą nuo ukrainiečių karių. Kaip jie aukojasi ir dirba tam, kad kuo greičiau būtų prijungti prie klestinčios Rusijos, kuri dėl savo produkcijos, laisvės ir rusifikacijos idėjos turi prisijungti naujų žemių ir tautų, kad pasaulyje išliktų kapitalizmo ir socializmo pusiausvyra.
Raudonasis sausis kartojasi – ir vis daugiau tautų jis asocijuojasi su kruvinu sniegu…

12 Atsakymų į “Kodėl sausis?”

 1. to noriu dar parašė:

  Taigi,buvau Serbijoje ir kt.aplink esanciose valstybese,kalbejaus su daugybe zmoniu,susirasinejau su gydytoju,kuris gelbejo karo zalojamas moteris,vaikus.Tada,Milosevicius,serbu lyderis,kaip siandien Putinas ,budamas bedievis,prisidengia provoslavybe,o tikslas vienas -kuo dagiau zemiu nugvelbti ir kaimynu nuzudyti,bei pazeminti.

 2. to noriu dar parašė:

  Teko susidurti su serbais,kroatais,juodkalnieciais puse metu pries ju kara..Neduok Dieve,kai zmones pradeda neapkesti del tautybes.

 3. ir dar noriu parašė:

  Jūs gal buvot Serbijoje? Aš buvau. Teko pasikalbėti su paprastais žmonėmis, „neapšviestais“ mūsų žiniasklaidos. Tai jie paprastai paaiškino kas užkūrė karo ugnį buvusioje Jugoslavijoje. Ir tai nebuvo tie, kuriais esam gąsdinami kasdien. O kažin kodėl tie „geručiai“ JAV dabar nestabdo taikių žmonių skerdynių Ukrainoje? Jums nekyla toks klausimas?

 4. to noriu dar parašė:

  kas jei ne JAV sustabde skerdynes Cerebrinoje,kur vidury Europos, serbai per kelias dienas susaude 4000 taikiu vyru,vaiku,vykdydama etnini valyma.

 5. noriu dar parašė:

  songaila šiame straipsnyje surašė viską, ką jau seniai žinojom. Juk žinot, songaila, už ką Kutuzovui akį išdūrė? Už senus anekdotus. Galėtų rašytojas ta pačia intencija tėkšti straipsnį apie kitą imperiją – JAV. Apie jos „žygius“ nešant pasauliui demokratiją kažko šykštoka informacijos. Užvesiu mūsų rašytoją ant kelio: 01/ kaip-jav-isiverze-i-panama/

 6. skaitytoja parašė:

  Sungaila gerai rašo, protingai, dėl to siūlyčiau nesikabinėti. Skaitykite, kas parašyta, o ne kas parašo. Siūlau:)

 7. Ka parašė:

  Nuo kada Sungaila padorus ?

 8. pagarba autoriui, parašė:

  mes mokame tik skustis,reikia dziaugtis ka turime.Uk butu kaip ir mes pasuke EU kryptimi,tai nereiketu dabar kariauti.Rusija Ukrainai teike pigesnes dujas,taciau dirigavo salies politikai,statytiniai-olicharkai skurdino liaudi.Manau,jei pasisektu Putinui uzgrobti Lietuva,tai valdyti mus pasiustu Zamolski,kaip Cecenus valdo banditas Kadyrovas.

 9. Vardas (privalomas) parašė:

  Jei Sungaila žurnalistas, tai aš-karalius:DDDD

 10. dziaugiuosi, parašė:

  Yra dar padoriu zurnalistu.

 11. Vardas (privalomas) parašė:

  Prastokai parašytas marazmas , jei gerą atlygį už tai gavo .Neblogai- jei už gautą atlygį galės agurkų nusipirkti. Kvailai- jei pats ir veltui iki tokio absurdo priėjo.

 12. Algirdas P. parašė:

  Įdomios autoriaus paralelės, bet, manau, kad atsakymas yra „kažkur anapus“, o gal jo ir nėra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto