Kol valdininkai ieško pinigų, gyvename tamsoje

Beveik keturis mėnesius visos Leckavos miestelio gatvės skendi tamsoje. Mažeikių elektros tinklai, keisdami oro elektros perdavimo linijas, išardė Savivaldybei priklausančią gatvių apšvietimo liniją. Jai sutvarkyti Reivyčių seniūnija neturi lėšų. Seniūnui iki šiol nepavyksta susikalbėti su rajono valdžia, kad skirtų finansavimą.GYVENTOJAI SUNERIMO DAR VASARĄ
Leckavos bibliotekoje dirbanti Zuzana Jokubauskienė „Santarvei“ sakė, kad iki šios vasaros, kol AB „VST“ Mažeikių skyrius nebuvo pakeitęs elektros perdavimo linijų, miestelyje nuolat dingdavo elektra. Senieji laidai buvo ploni, ir nuo stipresnio vėjo srovės nelikdavo. Laidai buvo pakeisti kabeliais. Senieji šviestuvai nuimti, o naujų niekas nepakabino.
Nors namuose elektra dabar nebedingsta, bet gatvėje – nors į akį durk. Tamsiomis miestelio gatvėmis mamos priverstos rytais vaikus lydėti į mokyklą, autobusų stotį.
Leckaviškis Josifas Gavrilovas guodėsi, kad jau seniai žmonės nerimauja. „Kreipėmės į seniūną, į Leckavos bendruomenę, prisiklausėme pažadų net apie neonines lempas, o gatvėse kaip tamsu, taip tamsu“, – pasakojo vyriškis.
Dar vasaros pabaigoje vietos kultūrinio darbo organizatorė ir Leckavos kaimo bendruomenės pirmininkė Regina Stonkuvienė dėl tokios padėties kreipėsi į Reivyčių seniūną Joną Repšį. Anot jos, seniūnas sakęs, kad su rajono Savivaldybės vicemeru Jonu Siminkevičiumi tas klausimas aptartas, Savivaldybei parašytas prašymas dėl finansavimo ir bendruomenės pirmininkei nebereikia niekur kreiptis.
Po keleto savaičių susitikusi vicemerą R. Stonkuvienė jo paklausė, kaip dėl to Leckavos gatvių apšvietimo. Jis nuraminęs moterį, sakydamas, kad nesą ko jaudintis: tariamasi, ieškoma lėšų, ir tamsiais rudens vakarais gatvės būsiančios apšviestos. „Pažadai nuplaukė vėjais. Kaimas šiandien niekam nerūpi. Jeigu mūsų vicemeras gyventų Leckavoje, visos gatvės jau seniai būtų apšviestos“, – sunkiai tramdydama emocijas kalbėjo R. Stonkuvienė.

PRAŠYMAI ATGARSIO NESULAUKĖ
Bendruomenės pirmininkė R. Stonkuvienė rodo Savivaldybės administracijos direktoriui adresuoto Reivyčių seniūno rugsėjo 15-ąją dieną rašyto prašymo dėl gatvių apšvietimo Leckavos miestelyje ir Tulnikių gyvenvietėje kopiją. Rašte nurodyta, kad norint sumontuoti ir įjungti gatvių apšvietimą, reikia beveik 20 tūkstančių litų. Prie prašymo buvo pridėta ir darbų sąmata.
J. Repšys patikslino, kad Leckavos gatvių apšvietimo linijai sumontuoti reikia 14250, o Tulnikių – 5553 litų. Tai yra tikrai nemaži pinigai lyginant su tuo, kiek seniūnijoms skiriama gatvių apšvietimo eksploatavimui ir elektros energijai. Tačiau, išsiuntęs prašymą į Savivaldybę, per du mėnesius seniūnas taip ir neišsiaiškino, koks jo likimas, ir patarė pasikalbėti su Savivaldybės vyr. specialistu Jonu Labučiu.
Vakar susirinkę Leckavos kaimo bendruomenės nariai sprendė, ką toliau daryti. Susirinkime dalyvavo ir Reivyčių seniūnas J. Repšys. Nutarta rašyti Savivaldybei naują prašymą, kad būtų skirta lėšų miestelio gatvių apšvietimo linijai sumontuoti.

DU KABELIAI – DU ŠEIMININKAI
J. Labutis buvo lakoniškas: blogiausia yra tai, kad jis pinigų nedalijąs. Tai esanti Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus ar Vietinio ūkio skyriaus vedėjo Alfonso Žiulpos prerogatyva.
A. Žiulpa paaiškino situaciją. Vartotojams elektros energiją tiekia Elektros tinklai. Ant savo stulpų jie montuoja orines laidines arba orines kabelines linijas. Pastarosios yra geresnės ir patvaresnės. Šią vasarą Elektros tinklai ne tik pakeitė beveik visus stulpus, bet ir vietoje orinių laidinių sumontavo elektros perdavimo oro kabelinę liniją.
Gatvių apšvietimo linija priklauso Savivaldybei. Šalia Elektros tinklų kabelio negalėjo eiti atviri gatvių apšvietimo elektros linijos laidai, tad jie buvo demontuoti. Ant tų pačių Elektros tinklų pastatytų stulpų Savivaldybė, susitarusi su seniūnija, turi nutiesti savo kabelių liniją ir pakabinti savo šviestuvus. Atskira linija, tiekianti energiją gatvių šviestuvams, turi eiti nuo pat pastotės, nes Savivaldybei reikalinga atskira apskaita.
Pasak A. Žiulpos, Elektros tinklai gauna papildomą finansavimą ir gali rekonstruoti elektros linijas. Nei Savivaldybė, nei seniūnijos tokių pinigų neturi. To, ką gauna seniūnijos, vos užtenka gatvių apšvietimo tinklų eksploatacijai ir elektros energijai. „Kitais metais tokia pat situacija kaip Leckavoje bus ir Tirkšliuose. Jai ruošiamės iš anksto, esame užsiprašę pinigų ateinančių metų biudžete“, – aiškino A. Žiulpa ir tvirtino, kad Reivyčių seniūnas pats turi ieškoti finansavimo Leckavos gatvių apšvietimo linijai sumontuoti.

SAVŲ PROBLEMŲ TURI IR MAŽEIKIAI
Tokia pat padėtis yra ir Mažeikių mieste, sakė A. Žiulpa. Trūkstant finansavimo, Savivaldybė skelbia konkursą su sąlyga, kad rangovai atliks darbus skolon, o pinigus gaus patvirtinus kitų metų biudžetą. Tokiu būdu šiais metais Mažeikiuose buvo atlikta darbų už beveik 160 tūkstančių litų ir sutvarkytas dalies P. Matulionio, Laižuvos, P. Cvirkos ir Vilties gatvių apšvietimas.
„Mažeikiuose orines laidines linijas keitėme į požemines kabelines linijas. Teko pirkti ir naujus stulpus, kurių vieno kaina, priklausomai nuo jo aukščio, apie 1000 litų“, – apie tai, kaip ši problema sprendžiama mieste, pasakojo A. Žiulpa. Reivyčių seniūnui jis siūlo pasinaudoti šia patirtimi ir ieškoti rangovų, kurie sutiktų, kad už darbus jiems būtų sumokėta vėliau.
Netrūksta Mažeikiuose ir kitų problemų, susijusių su gatvių apšvietimu. Šiais metais Savivaldybė iš AB „VST“ Mažeikių skyriaus nebegavo nuolaidos, kuri pastaruosius dvejus metus būdavo taikoma už gatvių apšvietimui sunaudotą elektros energiją. Dėl šios priežasties ji pabrango 30 procentų. Šiemet skirti papildomi pinigai miesto tvarkymui iš dalies kompensavo elektros pabrangimą.
Vykdydama darbus kartu su Elektros tinklais, Savivaldybė sutaupo lėšų. „Jie atlieka žemės kasimo darbus, į jų tranšėjas mes klojame savo kabelius, jie rūpinasi aplinkos sutvarkymu. Taip sutaupome iki 30 proc. savo lėšų“, – teigia pašnekovas, nors ir pripažįsta, kad Savivaldybė tampa padėties įkaite, priklausoma nuo Elektros tinklų, nes apie elektros perdavimo linijų rekonstrukcijos darbus sužino tik tada, kai jie pradedami.

GARANTUOTI TURĖTŲ SAVIVALDYBĖ
J. Repšiui A. Žiulpos pasiūlymas pasinaudoti Savivaldybės patirtimi pasirodė nepriimtinas. „Negaliu skelbti konkurso, neturėdamas garantijų, kad kitais metais kas nors mano skolas padengs. Aš neturiu pinigų, jais disponuoja Savivaldybė. Mano tiesioginė pareiga yra iš Savivaldybės paprašyti lėšų. Rangovų ieškoti galima turint įgaliojimus. Negaliu rizikuoti, prašydamas darbus atlikti skolon“, – savo nuostatą išsakė seniūnas.
Sąmata gatvių apšvietimo linijos montavimo darbams yra pridėta prie Reivyčių seniūnijos biudžeto projekto. Pasak J. Repšio, galbūt „Mažeikių komunalinis ūkis“, su kuriuo seniūnija yra sudariusi sutartį ir kuris rūpinasi gatvių apšvietimu, ir padarytų šiuos darbus skolon, tačiau garantiją, kad už darbus bus sumokėta, turi suteikti Savivaldybės vietinio ūkio skyrius.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius prisipažino, kad kalbant apie klausimus, kurie finansiškai nėra suderinti su rajono biudžetu, jaučiasi įvarytas į kampą, tačiau vis dėlto pažadėjo per mėnesį leckaviškių problemą išspręsti.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto