Kombainai jau pasuko į rapsų laukus

Ūkininkai prognozuoja, kad kitą savaitę kombainai pasuks ir į javų pasėlius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Kai kur žieminių rapsų pasėliuose jau burzgia kombainai. Ūkininkai prognozuoja, jeigu orai nepabjurs, kitą savaitę derliaus dorojimo technika turėtų išvažiuoti į javų pasėlius.

Laukuose – jau visi kombainai

Bene pirmieji rajone į laukus dar savaitės pradžioje pasuko ūkininkės Dainoros Miliauskienės kombainai.
„Pabandėme, koks grūdas, kai įsitikinome, jog pribrendęs, kulti galima, ėmėmės darbų iš peties. Ko lauksi, kai oras geras?“ – samprotavo ūkio vadovas Antanas Naujokas.
Nuo ketvirtadienio laukuose jau burzgė visi penki kombainai: vieni kūlė rapsus, kiti žirnius. O kitą savaitę, kaip prognozavo vadovas, technika turėtų pasukti ir į žieminių kviečių laukus.

A. Naujoko teigimu, nors šiemet grūdų supirkimo kainos ir didesnės, tačiau viskam brangstant, didėja ir išlaidos. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Didžiausia bėda – blogi orai

Kalbamės su A. Naujoku, o jis telefono beveik nepaleidžia iš rankų – vis rikiuoja darbus. Įkandin kombainų važiuoja ir žemės dirbimo technika – skuta ražienas, ir lyg tyčia tarp diskų akmuo įstrigo.
„Lyg prilipdytas, ištraukti neįmanoma, reikia pagalbos ieškoti“, – apie trikdžius pasakoja ūkio vadovas ir pasidžiaugia, kad ypatingų bėdų dar nenutikę.
Taip pat priduria, kad didžiausia bėda, kuri gali užklupti, – blogi orai.
„Pavasarį kai užverti galvą į dangų ir nuleidi su šalnomis“, – netrūko šmaikštumo pašnekovui.
Ir prisipažino, kad rytą pradedąs nuo naršymo po orų prognozes.

Gelbėja sandėliai

A. Naujokas prisiminė praėjusiuosius metus, kai po nepalankios žiemos, nebereikėjo kulti žieminių rapsų, tuo tarpu šiemet iš hektaro byra neblogai – per tris tonas.
Galbūt tik drėgnumas šiek tiek per didelis.
„Vežame į sandėlius, džioviname. Sąnaudos atsipirks per kokybę“, – skaičiavo ūkio vadovas.
Jis pastebėjo, kad sandėlių naudą jau supranta daugelis ūkininkų. Tai ne vienas ūkininkas, netgi smulkus bando pasistatyti sandėlius.|
„Turėdamas, kur pilti derlių, nesi priklausomas nuo supirkėjų. Jie už grūdų džiovinimą nemažai nuskaičiuoja. Be to, gali laukti ir geresnių kainų“, – komentavo pašnekovas.

Kainos „šoka“ pasiutpolkę

A. Naujokas taip vaizdingai apibūdino situaciją, prakalbus apie kainas. Šiemet daug kas kalba apie išskirtinę grūdų supirkimo kainą, tačiau ūkininkai tokias kalbas vadina išpūstu burbulu. Pasitvirtino jų spėjimas, kad, prasidėjus javapjūtei, grūdų supirkimo kaina ims kristi.
Pavyzdžiui, jeigu liepos viduryje už toną pirmos klasės miežių buvo mokama 750 litų, rapsų – 1700 litų, tai, vakar dienos duomenimis, miežių kaina nukrito iki 700 litų, už rapsus daugelis supirkėjų besiūlo 1600 litus.

Sutartis – tik daliai produkcijos

Ankstyvą pavasarį netrūko raginimų išankstiniais sandoriais užfiksuoti 600–620 litų už toną grūdų supirkimo kainą. Po pernykščio sezonų staigmenų, kai kainos smarkiai krito, kai kurie ūkininkai prarado kantrybę ir pasirašė sutartis, nes niekas nesitikėjo, kad šiemet jos taip šoktelės.
„Sutarčių šiek tiek sudarėme, bet, kaip byloja praktika, negalime visos produkcijos kontraktuoti, nes negali visko nuspėti“, – teigė A. Naujokas.
Mažeikių rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas Andriejus Virkutis samprotavo panašiai. Jis prisipažino, kad yra pasirašęs ne vieną sutartį: kai kuriuo atveju išlošė, kai kuriuo – pralošė. Tačiau dirbti be sutarčių esą taip pat rizikinga, nes priklausai nuo supirkėjų.

Prognozuoja neblogą derlių

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai  liepos 20 d. pateikė patikslintą žemės ūkio pasėlių būklės ir derlingumo prognozę. Teigiama, kad Šiaurės Lietuvoje iki šiol intensyviai augę ir gerą derlių žadėję žieminiai kviečiai daugelyje vietų stipriai išgulė, todėl galima tikėtis nemažų derliaus nuostolių. Jeigu užsitęs lietingi orai, gali būti nemažų derliaus nuostolių.
Rajono ūkininkai sutinka, kad kai kurie pasėliai yra šiek tiek išguldyti: jei pertręšti ar veislės neatsparios.
„Tačiau mūsų rajone didelės bėdos nėra. Javų derlingumas šiemet turėtų būti gerokai didesnis nei pernai“, – spėjo rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas A. Virkutis.
Tačiau vasariniai rapsai, anot ūkininko, neįspūdingi. Pasėliai suvargo dėl šalto pavasario, beveik du mėnesius trukusios sausros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto