Komisija aiškinsis atliekų branginimo pagrįstumą

Mažeikiškiams kainų šuolis skausmingesnis nei kitiems regiono rajonų gyventojams, nes tik prieš pusmetį įsigaliojo didesnės atliekų tvarkymo kainos. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ prašo 20 proc. padidinti bazinį vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydį. Mažeikiškiai politikai nutarė sudaryti komisiją, kuri išsiaiškins, kiek motyvuotas toks siekis.

Prašymas Tarybos nepasiekė

Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – TRATC) prašymas dėl 2013 metų sąmatos patvirtinimo buvo įtrauktas į paskutinio šių metų Tarybos posėdžio darbotvarkę. Tačiau po jo svarstymo jungtiniame komitetų posėdyje iš darbotvarkės klausimas buvo išbrauktas.
Politikams pritrūko argumentų, kad galėtų balsuoti už naujus tarifus. Komiteto posėdyje klausimą pristatęs Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Virginijus Raudonius nieko išsamesnio negalėjo paaiškinti. Jis informavo, kad iš TRATC elektroniniu paštu lapkričio pradžioje buvo gautas prašymas dėl sąmatos patvirtinimo ir vietinės rinkliavos indeksavimo 20 proc.
„Jie vadovaujasi  Rinkliavos įstatymo punktu, kuris nusako, kad savivaldybės taryba atskiru sprendimu vietinės rinkliavos dydį kartą per metus gali indeksuoti, taikydama metinį vartojimo kainų indeksą, jei jis didesnis  1,1“, – paaiškino specialistas ir pridūrė, kad šis indeksas yra kur kas didesnis.
Didinti sąmatą ir indeksuoti vietinės rinkliavos dydį buvo nuspręsta bendrovės valdybos posėdyje.
Bendrovės prašyme nurodoma, kad finansiniai įsipareigojimai bankams susidarė savivaldybėms laiku neatsiskaitant už komunalinių atliekų surinkimą ir sutvarkymą: skola siekia per tris milijonus litų.

Rinkliava brangtų penktadaliu

TRATC prašo 20 proc. padidinti bazinį vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydį. Tam pritarus, vienos tonos atliekų sutvarkymo kaina Mažeikių rajone būtų 243,18 lito (dabar yra beveik 207 litai). Bazinis rinkliavos dydis nuo 28 litų už kubinį metrą atliekų didėtų iki 34 litų.
„Santarvė“ jau rašė, kad jeigu Savivaldybės taryba pritartų TRATC projektui, kitais metais ne miesto gyventojams atliekų tvarkymas brangtų nuo 87 iki 105 litų, Mažeikių, Sedos, Viekšnių daugiabučių namų gyventojams  – nuo 133 iki 160 litų už butą, individualių namų gyventojams – nuo 175  iki 210 litų.
Mažeikiškiams kainų šuolis skausmingesnis nei kitiems regiono rajonų gyventojams, nes tik prieš pusmetį įsigaliojo didesnės  atliekų tvarkymo kainos. Daugiabučių namų gyventojams nuo buto metinė rinkliava padidėjo 18 litų ir siekia 133 litus. Tačiau individualių namų Mažeikiuose, Sedoje, Viekšniuose savininkams jau teks mokėti nebe 103, o 175 litus metinės rinkliavos. Beveik dvigubai už atliekų tvarkymą teks išleisti individualių namų kaime savininkams: rinkliava nuo 48 litų šoktelėjo iki 87 litų.

Aiškinsis motyvus, pateiks siūlymus

Tiesa, nauji tarifai Mažeikiuose įsigaliojo vadovaujantis „solidarumo principu“. Savivaldybės meras Antanas Tenys prisiminė, kad toks principas buvo nustatytas 2007 metais įkūrus TRATC bendrovę. Mažeikiškiams ne kartą buvo prikišama, kad jie nesilaiko šio principo ir moka mažesnę rinkliavą.
„Nors buitinių atliekų ateityje ir mažės, tai nereiškia, kad jų tvarkymo kaina gali mažėti. Brangsta  atliekų apdorojimas, TRATC reikia pradėti grąžinti paimtus kreditus. Tačiau turime gerai išanalizuoti, kiek tų procentų reikėtų didinti“, – jungtiniame komitetų posėdyje teigė meras ir siūlė sudaryti komisiją, kuri turėtų „gerai padirbėti“ ir pateikti siūlymus. Be to, mero teigimu, reikėtų pasikviesti TRATC atstovus, kad jie atsakytų į klausimus.
TRATC valdybos narys, Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius taip pat pasisakė už klausimo atidėjimą ir siūlė prie jo grįžti sausio mėnesį.
„Kai kurie skaičiai į sąmatą įrašyti tik kaip prognozuojami. Kai bus duomenys apie gruodžio mėnesį, galėsime grįžti prie visų metų analizės. Galėsime įvertinti tą pusmetį, už kurį nebuvo padidintas tarifas“, – akcentavo  B. Kryžius.
Komisijoje, kuri aiškinsis, kiek pagrįsta TRATC sąmata ir ketinimas didinti rinkliavą, nuo Tarybos dirbs tik vicemeras Jonas Siminkevičius ir Laimutė Kačerauskienė – daugiau norinčiųjų neatsirado.

7 Atsakymai į “Komisija aiškinsis atliekų branginimo pagrįstumą”

 1. RAMUTE parašė:

  gyventoju mazeja kiek ju jau isvykusiu ,o mes dar ir uz juos mokame,tai kur teisybe? plius dar privatininkai.kur teisybe?

 2. ursula parašė:

  suklydau parasyt,vienas maziau siuksliu turi nei didesne seima gyvendama tokiam pat bute.

 3. ursula parašė:

  o man isvis keista kodel skaiciuojama nuo buto o ne gyventoju skaiciaus? juk vienas zmogus siuksliu ismeta daugiau nei 5 o moka tiek pat?

 4. piktai parašė:

  Visiškai Jums pritariu, man irgi ne kartą teko išmesti išrūšiuotas atliekas į bendrą konteinerį,nes plastiko konteineris buvo pilnas.Turi būti gerinama kokybė,vienareikšmiškai!

 5. pikta parašė:

  Blogiausia, kad šiukšlių išvežimo kainos didinamos, o paslaugų kokybė labai prasta. Aš bandau šiukšles rūšiuoti, bet kaip būna pikta, kai, atnešus plastmasės ar popieriaus atliekas, jų nėra kur dėti, nes konteineriai perpildyti.

 6. bananų respublika parašė:

  Varnas varnui akies nekerta.Štai ir visa „komisija“. Jei realiai sutvarkyti tų valstybės palaikomų sukčių kontorą,reikia gerų teisininkų. Kur paslaugų tiekimo sutartis?Kur abipusiai įsipareigojimai ir t.t…? Dabar-šaraškinų kontora daro ką nori,o bukagalviai,pagąsdinti anstoliais, bėga susimokėti net nepagalvodami apie mokesčio teisėtumą.
  p.s. ši šaraškinų kontora palaiko ryšį su anuo pasauliu.Nes ir seniai mirusiems žmonėms siunčia sąskaitas už šiukšlių išvežimą.

 7. nuomonė parašė:

  Didžiausia nesąmonė,kad 4-5 asmenų ar didesnė šeima moka tiek pat kiek 1 žmogus.Gal tarybai reikėtų pagaliau suvokti,kad šiukšlina ŽMONĖS, o ne BUTAS!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto