Konflikto priežastis – nesusikalbėjimas

Nesusikalbėjimas iki galo kartais gali privesti prie įvairių nesusipratimų, net pykčio. Panaši situacija susiklostė Kapėnų kaime: bendruomenės taryba pageidautų, kad Viekšnių kultūros centras skirtų dalį etato specialistui, galinčiam čia pamokyti vietos žmones šokti ar dainuoti, bet jokio atsako į savo norus esą nesulaukė.
Kultūros centro direktorė tokius kaltinimus neigia.

IŠSAKĖ PRIEKAIŠTUS
Kapėnų bendruomenės pirmininkė Rima Bučienė ir dalis tarybos moterų susitikime su rajono valdžia Viekšnių kultūros centro adresu išsakė ir kitokių priekaištų: paprašę muzikantų vasaros šventei esą išgirdo, kad mokėti reikės 500 litų.
„Nusisamdyti muzikantus už pinigus galime mes patys. Ir dar pigiau – už tris šimtus litų. Kultūros centre yra keturių valandų muzikanto etatas, bet kai reikia pagroti renginyje, muzikantus mums pasiūlo už pusę tūkstančio. Iš Viekšnių kultūros centro nesulaukiame jokio rūpinimosi ar pagalbos“, – kalbėjo kapėniškės.
Abejonių moterims kelia ir kai kurie Viekšnių kultūros centro etatai – esą jie nereikalingi.
Kultūros namų Kapėnuose jau seniai nebėra, tad gana veikli bendruomenė kaimo gyvenimą praskaidrina savo jėgomis ir sumanymais.
Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius teigė ta tema jau kalbėjęsis su kultūros centro direktore, bet kol kas jokio veiksmo nesulaukiąs.
„Kultūros centrai bendruomenėms nėra pavaldūs, viską daryti reikia bendro susitarimo pagrindu. Jei pavyksta rasti kokį kompromisą, būna labai gerai. Manau, kad problemos yra išsprendžiamos ir galėsime ką nors padaryti. Kadangi nėra kultūros namų, nėra atspirties taško, jei ir to nėra, viskas paliekama nuošalyje“, – samprotavo seniūnas.

ETATAI –
DIREKTORIŲ REIKALAS
Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Angelė Rupkutė informavo, kad ministerijos nurodymų, kokie etatai turėtų būti kultūros centruose, nėra: tai palikta spręsti direktoriams savarankiškai. Kai kultūros centrai prieš penkerius metus tapo savarankiški, juose liko tie patys etatai, tik buvo pridėta pusė buhalterio etato.
Vedėjos žiniomis, dabar kultūros centrų asociacija lyg ir dėliojasi modelius, kaip turėtų būti.
„Viekšnių kultūros namai perėjo į mūsų rajoną iš Akmenės su savo etatais. Ir papildomai gavo pusę buhalterio etato. Yra tam tikras atlyginimų fondas, į kurį orientuojantis ir skirstomi etatai“, – paaiškino A. Rupkutė.
Apie trintį tarp Viekšnių kultūros centro ir Kapėnų bendruomenės vedėja sakė girdinti pirmą kartą. Pasikalbėjusi su Viekšnių kultūros centro direktore, situaciją išsiaiškino: šią savaitę direktorė su seniūnu važiuos į Kapėnus ir viską išsiaiškins vietoje.

BENDRADARBIAUJA
SU BENDRUOMENĖMIS
A. Rupkutės teigimu, skirti bendruomenei meno vadovą, kuris kartkartėmis atvyktų į vietą ir dirbtų su žmonėmis – įmanomas dalykas.
„Prie kiekvienos trobos mes muzikantų nepastatysime, o čia nematau jokios problemos – paprasčiausias nesusikalbėjimas. Centrai, bendruomenėms paprašius, niekada neatsisako padėti“, – tikino vedėja.
Kaip pavyzdį ji pateikė Sedos kultūros centro bendradarbiavimą su Renavo bendruomene: sediškiai visada ateina į pagalbą rengiant Renave galiūnų šventę – padeda ir apšvietimu, ir muzika, ir aparatūra.
Apie kaimų kultūros centrų bendradarbiavimą su bendruomenėmis patvirtino ir Židikų kultūros centro direktorė Svetlana Jurgelienė.
„Aš pati važinėdavau į Pikelius vesti ten šokių užsiėmimų. Jeigu tik yra poreikis, yra norinčių, mes ir važiuojame“, – tikino židikiškė.
Lapkričio pradžioje Židikų teatro mėgėjai vyks su spektakliu į Lūšės bendruomenės šventę.
S. Jurgelienės teigimu, lūšiškiai turi šaunią bendruomenės pirmininkę, kuri atvažiuoja pas ją, išsako savo pageidavimus, ir bendromis jėgomis viskas sutvarkoma.
„Jeigu žmonės nori, jiems to reikia, visada pagelbėjame. Kitokios minties nė negali būti. Žodis padaro viską – tereikia tik jį žmogui pasakyti, ir jis viską dėl tavęs padarys“, – teigė direktorė.

GIRDI PIRMĄ KARTĄ
Viekšnių kultūros centro direktorė Birutė Švažienė nenorėjo sutikti su kapėniškių priekaištais.
„Nei bendruomenės pirmininkė man skambino, nei manęs ko prašė, pasišnekėjo su vienu mūsų muzikantu, kuris paprašė už grojimą pinigų. Ji už to ir užsikabino. Jokia katė tarp mūsų neperbėgusi, paprasčiausiai pirmininkė į mane niekada nesikreipė ir apie tai aš girdžiu pirmą kartą“, – tvirtino direktorė.
Pageidavimas, kad Viekšnių kultūros centras Kapėnų bendruomenei skirtų 0,25 etato nuolatiniam darbuotojui, neįmanomas: bendruomenei etatų centrai negali perleisti – niekur taip nėra.
Kas kita – skirti atvykstantį žmogų. Su seniūnu B. Švažienė teigė šią situaciją jau aptarusi – tai nesunkiai išsprendžiama. Tik reikią išsiaiškinti, ko jie pageidauja: šokti ar dainuoti – ir bus skirtas specialistas.
„Kapėnų bendruomenė man visada patiko, ji puikiai dirba. Pas juos esame buvę su spektakliu, ten koncertavo mūsų „Virventa“, niekada tarp mūsų nebuvo jokių konfliktų ar kliuvinių“, – tikino B. Švažienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto