Kovas – paukščių sugrįžimo mėnuo

Redakcijos archyvo nuotr.

Pirmadienį minimas ne tik šv. Kazimieras, tai dar ir Kovarnių diena. Šią dieną šlovinamas pavasaris, šiuo metu į Lietuvą parskrenda kovarniai, kovai.

Pagalbininkai žemės ūkyje

Muziejininkė Raimonda Ramanauskienė pasakoja, kad mūsų senoliai šią dieną patardavo praverti tvartų duris, įleisti į vidų saulės, šilumos, kad gyvuliai pajustų pavasario alsavimą ir galėtų pasidžiaugti ateinančiu pavasariu.
„Kai kur, jei nebūdavo speigo, patardavo gyvulius trumpam išleisti į lauką. Tikėta, kad taip jie greičiau augs, bus atsparesni ligoms, ištvermingesni“, – teigė papročių žinovė.
Šiomis dienomis parskrendantys kovai, kovarniai – žemaičiai juos dar žaismingai vadina špokais, – naudingi paukščiai, nes yra dideli pagalbininkai žemės ūkyje, sulesa daug kenkėjų, grambuolių lervų, amarų.

Grįžta daug paukščių

Kovo 4-ąją nereikėtų ypač džiaugtis parskridusio vyturio giesme – manyta, kad kuo jis, išgirstas pirmą kartą, ilgiau giedos, tuo ilgiau dar laikysis žiema ir gruodas.
Kovą į Lietuvą sugrįžta daugiausiai paukščių, tad jiems ir skiriamas didelis dėmesys. Šio savaitgalio pabaigoje – kovo 10-ąją minėsime 40-ies paukščių dieną. Manoma, kad tuo metu į Lietuvą sugrįžta maždaug tiek paukščių rūšių, kiek ir buvo išskridę. Ne veltui šią dieną protėviai vadino paukščių sugrįžimo švente.
Kovą minima ir dar vieno paukščio – kuoduotosios pempės diena. Ji švenčiama kovo 19-ąją.  Linksmai užgiedojusi pempė pranašauja dar labiau atbundančią gamtą, atšilimą.

Gandras nulemia metus

Pasak R. Ramanauskienės, Pempės diena turėjo gilias tradicijas, nes senoliai tikėdavo, kad jei šią dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei kovo 19-oji dar ir giedra, tai bus pieningi metai. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, supurendavo žemę. Kai kur šią dieną jau būdavo sėjamos vasarinės gėlės.
Dar po savaitėlės – kovo 25-oji – Gandrų sugrįžimo diena. Buvo sakoma, kad parskridę jie išspardo likusius paskutinius ledus.
Šie gražuoliai paukščiai žmogui gali nulemti visus metus: jei pirmas pamatytas gandras skris, tais metais viskas puikiai ir sparčiai seksis. Jei gandras tupi, viskas eis iš lėto.

One Reply to “Kovas – paukščių sugrįžimo mėnuo”

  1. Martynas parašė:

    Ačiū labai daug sužinojau :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto