Krakiškiai mokiniai aplankė senuosius kapelius

Judytos TEKINGUNDUZ nuotr.

Artėjant Vėlinėms, Krakių pagrindinės mokyklos jaunieji istorikai pradėjo akciją „Šviesa išėjusiems“ – jie lanko kaimo apylinkėse esančias kapinaites, sutvarko apleistus kapelius, uždega žvakes.

Pažintis su istorija ir naudinga veikla

Krakiškiai mokiniai apsilankė penkiose kapinaitėse: Milių, Naikių, dvejose Maigų bei Krakių. Akcijai vadovaujanti istorijos mokytoja Judyta Tekingunduz sakė savo mokiniams norinti parodyti, kaip anksčiau atrodė senosios lietuviškos kapinės.
„Artėjant Mirusiųjų atminimo dienai, norisi pasižiūrėti, kaip atrodo tie autentiški lietuviški kapai. Šiaip visos kapinaitės daugmaž aptvarkytos, tik neseniai mūsų rastos antrosios Maigų kapinės labai apleistos. Žmonės sako, kad taip yra dėl to, kad jos panaikintos, o mirusiųjų palaikai perkelti į Viekšnius. Mes sutvarkyti tų kapelių nelabai pajėgūs, nes vaikai per maži, be to, ten reikia ir įrankių“, – „Santarvei“ pasakojo J. Tekingunduz.

Judytos TEKINGUNDUZ nuotr.

Vietoj kryžiaus – ąžuolas

Informacijos apie Krakių apylinkėse esančias kapinaites J. Tekingunduz rado interneto puslapiuose, daug jų nuotraukose yra užfiksavęs krakiškis kraštotyrininkas, mokytojas Algirdas Vilkas, nemažai informacijos gauta iš buvusio Milių kaimo gyventojo Apolinaro Stonkaus.
Apsilankę senose kapinėse, mokiniai rinko, skaičiavo ir į vietas dėliojo kryželius, žymėjusius laidojimo vietą, fotografavo paminklus, degė žvakutes.
Daugiausiai autentikos, archajiškumo išlikę senajame Naikių kapinyne. Pasak J. Tekingunduz, šios kapinės sutvarkytos vietos gyventojo Sidabro iniciatyva. Iš kryžių čia likę tik du trijų metrų aukščio mediniai kryžiai, o trečiąjį dabar atstoja senas ąžuolas, prie kurio ir prikalti kryželiai.
Maigų kapinės arba kitaip vadinami Balvočiaus kapeliai, yra netoli į Šiaulius vedančio geležinkelio. Kapinaitėse buvo trys mediniai kryžiai, koplytstulpis, 1891 metų cementinis kryžius.
„Kažkada čia stovėjo koplytstulpis, dabar jo viršūnės jau nelikę. Kapinėse atsiradęs kažkoks vagonas – mano galva, padorus žmogus jį būtų pasistatęs šalia, o ne ant kapų. Viską fiksuojame nuotraukose, kad po metų matytume, ko nelikę“, – teigė pedagogė.

Į Maigus dar sugrįš

Maigų antrąsias kapinaites J. Tekingunduz sakė radusi grybaudama. Pagrindinis vedlys buvo istorijos būrelio narys Arūnas Dargis, į šią vietą žinojęs du kelius.
Šių kapinaičių plotas didelis – jos užima apie pusę hektaro. Likusios atviros duobės liudija, kad palaikai buvo iš čia iškasti ir perkelti į Viekšnių kapines.
„Šios kapinės labiausiai apleistos. Mes bandėme pagal galimybes bent šiek tiek sutvarkyti priėjimus prie paminklų – jų čia radome šešis. Vaikams įsiminė užrašas ant vieno iš kryžių – „Palaimink, Dieve, šiuos namus“. Tų kapų mes taip nepaliksime – čia atvažiuosime su kirviais ir pjūklais. O Krakiuose dar bandysime kapinėse lapus nugrėbti“, – kalbėjo J. Tekingunduz.
Pasak mokytojos, kapinių lankymas prieš Vėlines duoda keleriopą naudą: jos aptvarkomos, vaikams tai yra ir pažintinė kelionė, be to, formuojasi supratimas, kad reikia gerbti mirusiuosius bei jų Amžino Atilsio vietą.

One Reply to “Krakiškiai mokiniai aplankė senuosius kapelius”

  1. Mantvis parašė:

    saunuoliai, nuo jaunu dienu pratinami atiduoti pagarba to vertiems zmonems. svarbiausia, kad visi mirusieji yra pargabenti ir sulaidoti ten, kur ju vieta. ir is esmes urnos parvezimas is uzsienio kaina nelabai nuskausmina artimuosius, gera zinoti, kad gales gauti pagarba ir jie.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto