Krakių pagrindinėje mokykloje kuriamas muziejus

Judyta Tekingunduz sakė, kad atkurtas muziejus bus sutvarkytas pagal visus reikalavimus, su inventorizacija ir aprašais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Krakių mokyklos patalpose kuriamas muziejus. Pirmieji po ilgos pertraukos į dienos šviesą iškelti eksponatai kelis dešimtmečius pragulėjo mokyklos rūsyje.
Turėtų atsirasti ir knyga, kurios puslapiuose sugultų šimtametė Krakių mokyklos istorija.

Surado rūsyje

Idėja atgaivinti kažkada Krakių mokykloje buvusį muziejų kilo istorijos mokytojai Judytai Tekingunduz. Jos sūnus prisiminė buvusį muziejų, į kurį daugiau nei prieš penkiolika metų nešė senovinius daiktus, rakandus.
„Kai pati pradėjau dirbti Krakių mokykloje, pirmus metus nekreipiau į tai dėmesio, bet vėliau sūnaus Dariaus paraginta ryžausi išsiaiškinti, kur šiuo metu yra kažkada sukaupti eksponatai.
Iš mokyklos vadovės sužinojau, kad jie yra iškelti į mokyklos rūsį. Nusileidusi ten pamačiau tikrai nemažai įvairiausių eksponatų, kurie buvo sudėti nevykusiai, bet kaip. Tuomet jau paprašiau patalpų, kur būtų galimą viską perkelti, nes gaila, kad tokie lobiai – užmarštyje“, – kalbėjo  muziejaus įkūrimo iniciatorė.

Priims visus sendaikčius

Pasak J. Tekingunduz, atkurtas muziejus bus sutvarkytas pagal visus reikalavimus, su  inventorizacija ir aprašais.
„Stengsimės atkurti autentiškumą. Prie to labai prisideda mokykloje veikiantis jaunųjų istorikų būrelis, kurį sudaro keturiolika vaikų. Būtent su jais iš mokyklos rūsio jau išnešėme dalį eksponatų ir sudėjome į lentynas“, – pasakojo istorijos mokytoja.
Rūsyje liko dar nemažai įvairių senovinių daiktų ir net monetų kolekcija. Tarp šių monetų nemažai pinigų yra likę iš tarybinių laikų.
„Peržiūrėjau savo ūkį ir radau nemažai įvairių senovinių daiktų, laikraščių, tinkančių muziejui. Būtų džiugu, jei ir kiti krakiškiai, kurie tvarkydamiesi randa ką nors senoviško, tai atneštų pas mus. Mes mielai į muziejų priimsim ir viską aprašysim, iš kur kas gauta ir kur rasta“, – teigė J. Tekingunduz.

Kuriamame muziejuje jau galima pamatyti nemažai eksponatų: medinis suolas – vienas iš jų. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Stebinantys eksponatai

Mokytoja pasidžiaugė, kad mokyklos bendruomenė be didelių raginimų jau pradėjo nešti senovinius daiktus.
„Neseniai mokyklos vadovė perdavė telefoną su sukamais skaičiukais. Vaikai be galo juo stebėjosi, nors mūsų kartai jis dar pažįstamas, o štai vaikams tai jau senovė, istorinis daiktas“, – šypsodamasi pasakojo istorijos mokytoja.
J. Tekingunduz prisiminė, kad teko vaikams parodyti, kaip reikia skaičiuoti didžiuliu mediniu skaičiuotuvu.
„Daugeliui vaikų tai buvo neregėtas daiktas. Todėl su didžiuliu susidomėjimu jie dalyvavo skaičiavimo procese“, – pasakojo istorijos mokytoja.

Skaičiuoja šimtmečius

J. Tekingunduz sakė, kad tarp iš rūsio parneštų senovinių daiktų atpažino ir savųjų, kažkada sūnui duotų rakandų.
„Džiugu, kad daug kas išliko iki šių dienų. Peržiūrėjus esamus eksponatus, pastebėjome, kad jie iš tiesų labai seni. Radome datą: 1880-ieji. Spėjame, kad kai kurie daiktai yra dar senesni. Taigi, kai kurių eksponatų gali pavydėti ir didieji muziejai“, – įsitikinusi pašnekovė.
Krakių pagrindinėje mokykloje jau dabar galima pamatyti staliaus, linų apdirbimo įrankių, žibintų, telefonų, foto aparatų, nemažai tarybinių laikų atributikos.

Rengiama istorijos knyga

J. Tekingunduz sakė, kad jaunųjų istorikų būrelio vaikai ne tik renka senovinius daiktus – jie užrašo vyresniųjų gyventojų prisiminimus. Ši medžiaga pravers rašant Krakių mokyklos šimtmečiui, kuris bus minimas 2018-aisiais, skirtą knygą.
„Šią knygą rengiasi rašyti mūsų rajono kraštotyrininkas Algirdas Vilkas. Kartu su vaikais mes jam padėsime, kuo tik galėsime“, – sakė J. Tekingunduz.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto