Kraštiečio pasakojimas apie kraštiečius brolius Lisinus

 

Legendiniam stalo teniso žaidėjui Helmutui Lisinui šis sportas buvo ir darbas, ir pramoga. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Prieš 35 metus iš Mažeikių kilęs ir dabar sostinėje gyvenantis legendinis Lietuvos stalo teniso žaidėjas, treneris Helmutas Lisinas įkūrė stalo teniso klubą „PING-PONG“. Praėjusią savaitę buvo paminėtas šio klubo jubiliejų.
Mažeikių vardą garsina ir kiti jo broliai. Apie tai pasakoja ir kitas kraštietis Algirdas Spalvys – buvęs LTSR stalo teniso federacijos narys, respublikinės kategorijos teisėjas.

Mažeikiškiai bendrauja iki šiol

Gimtieji Mažeikiai. Turbūt neįmanoma pamiršti savo gimtojo miesto, kuriame tu užaugai ir gyvenai. Neįmanoma pamiršti ir mokyklos draugų, sportininkų, su kuriais augai ir sportavai. Vieni iš tokių buvo ir yra Vladas, Helmutas ir Edgaras Lisinai. Apie juos trumpai ir noriu priminti ir prisiminti.
Dar besimokant dabartinėje Merkelio Račkausko gimnazijoje (tuomet – Mažeikių vidurinė mokykla – vienintelė) su Vladu žaidėme tinklinį. Vladas buvo gana stiprus ir stalo tenisininkas. Savo meistriškumu nenusileisdavo ir jaunasis Edgaras. Gyvenimas susiklostė taip, kad šiuo metu visi broliai gyvena ir dirba Vilniuje, todėl tenka susitikti ir vėl. Na, o geriausia susitikimo vieta – pas Helmutą, „Ping Pong“ klube.

Darbai žinomi pasaulyje

Gyvenimas sudėliojo likimus taip, kad stalo tenisas liko jau prisiminimuose. Visi broliai užbaigė mokslus ir tapo specialistais. Vladas, baigęs Vilniaus dailės institutą (tuometinį) tapo menininku – grafiku. Vlado darbai stebina universalumu. Sunku suskaičiuoti, kiek surengtų personalinių, grupinių, teminių parodų. Gauta daug apdovanojimų. Jo darbai pabuvojo daugelyje pasaulio šalių. Vlado darbai buvo eksponuojami per 400 prestižinių parodų. Jo darbai buvo eksponuojami JAV, Vokietijoje, Japonijoje, Suomijoje, Švedijoje, Argentinoje, Olandijoje, Afrikoje, Australijoje ir kt. Jo kūrinių yra įsigiję nemažai muziejų ir atskirti kolekcionieriai. Dailininkas ir dabar dalyvauja personalinėse respublikinėse Pabaltijo bienalėse, o taip pat tarptautinėse parodose. Jauniausias Lisinas – Edgaras baigė Klaipėdos fakulteto Choreografijos skyrių. Tapo diplomuotu choreografu. Su savo šokėjais dalyvavo ne vienoje respublikinėje Dainų šventėje.

Visas gyvenimas – sportui

Helmutas tapo sportininku ir visą savo gyvenimą susiejo su sportu, o tenisas tapo jo darbu ir pramoga. Tuometinė Lietuvos ir TSRS stalo teniso rinktinės trenerė p. B. Balaišienė apie Helmutą yra pasakiusi: „Mažai tokių gimsta, kai turi 95 procentus talento, gabumų ir tereikia tik 5 procentų darbo.“
Kai pirmą kartą įvykdė tuometinius sporto meistro normatyvus, jam tebuvo penkiolika metų. Pagal tuometinius normatyvus, jam suteikti sporto meistro vardo negalėjo, nes į varžybas išvyko teturėdamas III sportinį atskyrį ir peršokti pirmojo ir antrojo kandidato normų negalėjo.

Vladas Lisinas pasirinko menininko kelią – tapo grafiku, jo darbai eksponuojami per 400 prestižinių parodų. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Buvo apmaudu, kad nesutvarkyti dokumentai. Tačiau Helmutas buvo atkaklus. Vėliau jis dalyvavo TSRS stipriausiųjų turnyre, kur jau du sykius įvykdė sporto meistro normatyvą. Ankstesnės kartos žmonės gal dar prisimena, kad jis įveikė tuometinius geriausius sovietų sąjungos tenisininkus – G. Averiną, O. Žerebenkovą, G. Grinbergą, A. Akopraną, J. Meksą ir kt.

Pradžia – Mažeikiuose

Būdamas jau pripažintas tenisininkas, vėliau žaidė Lietuvos ir TSRS rinktinėse, įvairiuose tarptautiniuose turnyruose. Persikėlė gyventi į Kauną, kur jis perėjo nusipelniusio trenerio Sereikos globon. O viskas prasidėjo juk Mažeikiuose, „Lokomotyvo“ sporto salelėje, kurią vadindavome „Džiunglėmis“. Ir treniravosi jis čia labai labai intensyviai. Sakyčiau, kad ne treniravosi dar, o lošdavo nuo ryto iki vakaro, kol išvarydavo iš salės.
Helmutą pastebėjo jau pasižymėjusi LTSR pirmenybėse a. a. Ona Graužinytė. Ji ir perėmė savo globon, nes tada specialistų su diplomais dar nebuvo. O. Graužinytė buvo gynybinio stiliaus žaidėja, o Helmutas vien tik atakuodavo, tai ir jai buvo geras partneris ruošiantis Lietuvos pirmenybėms. Kadangi aš buvau respublikinės kategorijos teisėjas, tai Helmutas vykdavo į varžybas, o aš vykdavau teisėjauti.
Taigi, mačiau, kaip jis žaidžia, kaip tobulėja. Tuometiniai stalo teniso specialistai pastebėjo „kad būna žaidėjų gana gabių, bet reikalingas ir ilgas treniruočių procesas. Tačiau, kaip pastebėjo trenerė B. Balaišienė, Lisinas gimė tenisininku.

Tapo pirmuoju stalo teniso treneriu

Helmutas, baigęs Kauno kultūros institutą (tuometinį), tapo diplomuotu specialistu. Savo vietą užleido jaunimui, o pats ėmėsi ugdyti sau pamainą. Tuometinė respublikinė spauda rašė: „Mažeikiuose jauni perspektyvūs stalo tenisininkai „dygsta“ kaip grybai po lietaus.“ Todėl tuometinis Lietuvos švietimo ministras M. Gedvilas specialiu įsakymu už nuopelnus ir sportinius pasiekimus-rezultatus Mažeikiuose leido atidaryti vaikų Sporto mokyklą, o joje – ir stalo teniso grupes.
Pirmuoju stalo teniso treneriu tapo Helmutas. Ir taip pat Helmutas grįžo atgal į savo jaunystės miestą – Mažeikius. Helmutui entuziazmo netrūko. Prisimenu pirmąsias Helmuto dienas Mažeikių vaikų Sporto mokykloje – kai paskirtasis Sporto mokyklos direktorius a. a. Ž. Balanavičius, Helmutas ir aš (tuomet dirbau rajono sporto komiteto pirmininku) – aplankėme visas mokyklas ir, derindami su mokyklos direktoriais, sprendėme, kur pastatyti stalo teniso stalus, kad žaidimas išpopuliarėtų. Aišku, tai davė ir rezultatų.
Gilų pėdsaką Helmutas paliko Mažeikių stalo teniso padangėje. Laikas bėga, viskas keičiasi, pasikeitė ir ne viena stalo teniso žaidėjų karta. Rajone išaugo nauji jauni gabūs tenisininkai, kūrėsi nauji klubai. Atsirado „Vijurko“ klubas. Rengiamos šio klubo stalo teniso taurės varžybos ir kt. Prieš keletą metų Helmutui esant Lietuvos stalo teniso generaliniam sekretoriui ir atvykus į Mažeikius, susitikus su tuometiniu meru Jonu Jurkumi, buvo iškelta mintis įsteigti H. Lisino taurę.
Tačiau bėgo dienos, ėjo metai, keitėsi merai ir tokios varžybos neįvyko, o reikėtų įsteigti tokią taurę, kad jaunimui būtų sudarytos sąlygos rungtyniauti.

Algirdas SPALVYS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto