Kultūriniam bendradarbiavimui – sienų nėra

Mažeikių, Telšių ir Saldaus rajono savivaldybių bendradarbiavimo projektas išreiškė naują požiūrį į kultūrą ir davė startą naujai bendruomenių raidai abipus sienos.

DALIJOSI PATIRTIMI
Šis bendradarbiavimo projektas buvo naudingas visiems jos dalyviams: ir lietuviai, ir mūsų kaimynai latviai turėjo progos pasimokyti vieni iš kitų, pademonstruoti, ką moka geriausiai.
Darbas prasidėjo vasarą, kai bendradarbiaujančiuose rajonuose buvo surengtos fotografų ir dailininkų darbų parodos.
Anot Savivaldybės Projektų skyriaus vedėjos Dalios Grygolaitienės, kiekvienas rajonas turi stipriąsias kultūrinio darbo puses, kurios ir buvo panaudotos įgyvendinant projektą. Saldus labiau užsiima vaikų mokymu, informacinių technologijų panaudojimu meno srityje, Telšiai stiprūs patirtimi organizuojant parodas, amatininkų šventes, čia aktyvios folkloro grupės, o Mažeikiai šiame projekte pasirodė kaip stiprūs šokėjai, talentingi choreografijos meistrai.

FOTOGRAFAI KARTU SU POETAIS
Projektas buvo suskirstytas į įvairias veiklas. Viena tokių – poezija ir naujas bendradarbiavimo aspektas.
Mažeikių ir Saldaus poetai mūsų mieste bei Latvijoje surengė bendrus seminarus, o prie jų prisidėjusiems fotografams dar buvo organizuotos kūrybinės studijos Mažeikiuose, Telšiuose ir Salduje. Puikus šio bendradarbiavimo pavyzdys – bendra lietuvių ir latvių poetų bei fotomenininkų išleista dvikalbė knyga „Kur gimsta viltis“. Šios knygos pristatymas įvyko Salduje. Jame dalyvavo 19 mūsų rajono poetų ir trys fotomenininkai: Jonas Strazdauskas, Algimantas Tirlikas ir Daiva Norkutė.
Šios knygos pristatymas spalio mėnesį planuojamas ir Mažeikiuose.
Tiek mokiniams, tiek pedagogams buvo naudingi modernaus šokio, teatro ir technologijų užsiėmimai. Salduje ir Nevarėnuose (Telšių r.) vyko jaunimo improvizacijų teatro stovyklos, Latvijoje veikė šokio studija, modernaus šokio seminarai surengti Mažeikiuose ir Telšiuose.

MOKĖSI MODERNAUS ŠOKIO
Modernaus šokio seminarą Mažeikiuose vedusi Choreografijos mokyklos modernaus šokio ansamblio „Niuansas“ vadovė Jelena Legenzovienė sakė, kad latviai labiau šoka liaudiškus šokius, todėl jie pageidavo šiek tiek pasimokyti ir grakštaus šiuolaikinio šokio.
Vieno lietuvių liaudies šokio svečius mokė ir Choreografijos mokyklos tautinių šokių ansamblio „Kauškutis“ vadovė Jolanta Tendienė su savo auklėtiniais.
Išmokti šokiai buvo parodyti bendro koncerto metu – didžiulėje šokio šventėje „Jie šoko vieną vakarą“ Salduje. Programoje, be „Niuanso“ ir latvių, dalyvavo Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklos „Tornero“ ir Nevarėnų kultūros centro jaunimo šokių grupė „Toxic“. Po to vyko diskoteka jaunimui.
J. Legenzovienė pasidžiaugė, kad puoselėjama tokia patirtis ir latviai vykdo europinius projektus. Su latviais „Niuansas“ ketina bendradarbiauti ir toliau.

ŠURMULIAVO „MEISTRŲ MIESTELIS“
Savitai abi bendradarbiaujančios pusės pažvelgė į menus ir informacines technologijas. Mažeikiuose ir Salduje įvyko amatininkų susitikimai, vaikų studijos. Šią veiklą vainikavo Nevarėnuose surengtas bendras amatininkų ir tautodailininkų „Meistrų miestelis“.
Svečiai iš Latvijos gamino gipsines kaukes, demonstravo šilkografijos meną, piešė tušu.
Mažeikių amatininkams atstovavo puodininkystės meną demonstravęs viekšniškis Vitalijus Baltutis, medžio drožėjai Vaidas Šopauskas, Vidmantas Alčauskis ir Antanas Viskantas, trys dailininkės – Danutė Palekienė, Birutė Steponavičienė ir Alma Krapauskienė, ne tik demonstravo savo kūrinius, bet mokė šventės dalyvius dekupažo, vėlimo ir karolių vėrimo. Geležį kalė ir lankstė kalviai Česlovas Pečetauskas ir Evaldas Šidlauskas. Taip pat lietuviams atstovavo juostų pynėja Salomėja Udovičienė, šiaudų pynėja Julija Gumuliauskienė iš Telšių.
Šventės dalyvius linksmino Saldaus miesto, Druvos miestelio folkloro ansambliai, Nevarėnų kultūros centro kaimo kapela bei Mažeikių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Gunda“, šoko jaunimo grupės iš Viekšnių ir Nevarėnų.

PRATURTĖJO IR MATERIALIAI
Lietuvių ir latvių bendradarbiavimas tęsis: užsimezgė draugiškas ryšys tarp kolektyvų, be to, ateityje dar numatyti bendri kultūros įstaigų mokomieji seminarai.
Salduje vyks mokymai garso ir šviesos technologams, o visuose trijuose miestuose bendrai mokysis kultūros centrų vadovai bei personalas.
D. Grygolaitienė sakė, kad bendradarbiavimas buvo naudingas ne tik dvasiškai, bet ir materialiai. Mažeikių fotografams ir poetams atiteko skaitmeninė kamera, kompiuteris ir multimedijos komplektas, Mažeikių dailės mokyklai padovanoti keturi, Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklai – du kompiuteriai, šokėjai praturtėjo multimedijos įranga, šokių danga bei LED ekranais.
„Šis projektas pareikalavo daug visų jo vykdytojų nuoširdaus darbo. Bet kai pamatai, kad jis yra reikalingas, kaip blizga vaikų akys, užsimezga kontaktai ne tik tarp Mažeikių ir Saldaus miesto jaunimo, bet ir suaugusiųjų, supranti, kad jis tikrai yra reikalingas“, – įsitikinusi D. Grygolaitienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Savo eiles latvių ir lietuvių bendros knygos pristatymo proga skaitė mažeikiškis Aleksandras Vismantas.


Nevarėnų „Meistrų kiemelyje“ medžio drožėjo amatą demonstravo tirkšliškis Vidmantas Alčauskis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto