Kultūros paveldo puoselėtojams – pažintinė išvyka

Kelionės dalyviai klausėsi Janinos Augustinavičienės informacijos apie tai, kaip Kaišiadorių rajone sekėsi įgyvendinti kutūros paveldo atnaujinimo projektus. Autorės nuotrauka

Būrys Mažeikių rajono gyventojų, savivaldos atstovų, turinčių įvairių sąsajų su kultūros paveldo objektų priežiūra bei apsauga, leidosi į pažintinę-edukacinę kelionę po Kaišiadorių rajoną.

Išvyka – ir paskata

Kelionę organizavo Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Pasak jos, Mažeikių rajone gyvena labai daug žmonių, besidominčių kultūros paveldu, skiriančių savo laiką jo išsaugojimui, – kaimų bendruomenių, muziejaus, mokyklų, visuomeninių organizacijų, savivaldos atstovų. Pavyzdžiui, jie organizuoja ir dalyvauja piliakalnių ir jų prieigų sutvarkymo talkose ir kitokiose iniciatyvose.
Tad išvyka mažeikiškiams buvo ir paskata, ir galimybė daugiau sužinoti apie Žemaitijos regiono medinės architektūros bruožus bei išskirtinumus.

Liaudies buities muziejuje aplankyta žemaitiška sodyba. Autorės nuotrauka

Išklausė paskaitos

Lietuvių liaudies buities muziejuje Rumšiškėse mažeikiškiai, lydimi architektės, menotyros mokslų daktarės Rasos Bertašiūtės apžiūrėjo Aukštaitijos ir Žemaitijos regionų sodybas.
Architektė turėjo ką papasakoti ir parodyti kultūros paveldu besidomintiems mažeikiškiams apie pastatų konstrukcijas, priežiūrą. Gidė parodė, kokiuose pastatuose ir kaip anksčiau gyveno žmonės.
Vėliau restauruotuose Aristavėlės dvaro rūmuose R. Bertašiūtė kelionės dalyviams skaitė paskaitą apie Žemaitijai būdingą medinę architektūrą, jos išskirtinumus.

Pasidalijo savo patirtimi

Žiežmariuose Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės (VVG) vadovė Janina Augustinavičienė išsamiai pristatė šiame rajone įgyvendintus su kultūros paveldo tvarkyba susijusius projektus.
Specialistė sakė, jog kultūros paveldo objektais reikia rūpintis visada, o ne tik šiais – Europos kultūros paveldo metais.
Kaišiadorių rajone tai ir daroma. Kaišiadorių rajono VVG buvo viena pirmųjų Lietuvoje, pradėjusi finansuoti projektus, susijusius su kultūros paveldo objektų atnaujinimu, įveiklinimu, pritaikymu lankymui.
Pasak J. Augustinavičienės, buvo remiamas piliakalnių pritaikymas turistinėms reikmėms, jų prieigų sutvarkymas, aikščių, įeinančių į kultūros paveldo teritorijas, atnaujinimas, bažnyčių vargonų restauravimas.
„Turime kuo pasidžiaugti ir ką žmonėms parodyti. Stengiamės, kad atnaujinti objektai būtų naudojami, saugome juos, bet kartu ir norime, kad sutvarkytos vietos žmonėms būtų patrauklios, lankomos“, – apibendrino specialistė.

Aplankė restauruotą sinagogą

Apie Žiežmarių sinagogą mūsų rajono delegacijai plačiau papasakojo Žiežmarių kultūros centro direktorė Irena Taukinaitienė.
„Mes Tirkšliuose irgi turime seną, nerestauruotą sinagogą. Tad mums iš tiesų yra įdomu viskas, kas susiję su jūsiškės sinagogos restauravimu. Norime pasidomėti, kaip jums sekėsi ta restauracija, iš kokių pinigų ji buvo vykdoma, kaip planuojate ją įveiklinti“, – sakė Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė.
Į atnaujintą kultūros paveldo objektą – Žiežmarių sinagogą mažeikiškius palydėjęs vietinis miestelio gyventojas Liudas Markuntavičius ne tik atsakė į visus mažeikiškiams rūpėjusius klausimus, bet ir pasidalijo savo asmeniniais prisiminimais apie kadaise gausios Žiežmarių žydų bendruomenės gyvenimą.
Pažintinę išvyką mažeikiškiai baigė 50 metų veikiančioje bendrovėje „Žiežmarių gėlės“.

Mažeikiškiai po susitikimo su Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės vadove. Autorės nuotrauka

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto