Kultūros savanorius – į penkiskart sumažinto fondo užribį

Rasa ČERGELIENĖ.

Kovo 1-ąją patvirtinus Mažeikių rajono savivaldybės 2013 metų biudžetą, rajono nevyriausybinės organizacijos pasijuto užribyje. Panašiai, o gal net blogiau jaučiasi ir kitos socialinės bei kultūrinės organizacijos, kurioms skirtoje šių metų biudžeto eilutėje – kelis kartus mažesnės suma. Kai kuriais atvejais – netgi kiauras nulis.

Nevyriausybinės organizacijos (NVO) šiame fone galbūt turėtų jaustis vos ne pamalonintos, nes joms, įvertinus šių metų aplinkybes ir proporcijas, skirta tik penkiskart mažesnė suma.
Tiesa, NVO (jų asociacija Mažeikių rajone vienija 19 organizacijų) projektams skirtoje Savivaldybės biudžeto eilutėje, vietoje planuotų ir žadėtų 25 tūkst. litų, yra 10 tūkstančių. Tačiau šį fondą reikės šeimyniškai dalintis su jaunimo organizacijomis, kurioms kitoje eilutėje, vietoje 30 tūkst. litų, palikta tik 10 tūkstančių. Šiuos gi jau pernai suplanuota skirti birželio pradžioje Mažeikių rajone vyksiančiai jaunimo akademijos vasaros stovyklai.
Į mūsų kraštą šis nacionalinės reikšmės renginys atkeliauja garbingos pereinamosios kultūrinės estafetės būdu, be to, remiamas ES struktūrinių fondų. Pastarieji daugiau kaip 10 tūkst. eurų paramą skiria tik su sąlyga, jog projektą rems ir Savivaldybė. Gėda, negražu, netaktiška ir netgi nestrategiška būtų tokio renginio neparemti.
Ir paradoksaliausia turbūt tai, kad visi jaučiasi lyg ir subrendę kalbėti apie planuotų renginių vizijas, kultūrą, bet , užuot kalbėjus apie tai, kalbama apie pinigus. Ir dėl to turbūt negali atsidžiaugti Karlo Markso dvasia: „Argi nesakiau, vaikai, kad būtis nulemia sąmonę?“
Lygiai taip pat ši dvasia turbūt džiaugėsi, kai Savivaldybės rinkiminiame šou viena už kitą gražesnės partijos pristatinėjo programas. Mat jose akis badė mažai kam matoma skylė ar tuštuma (būtent ji ir yra mažiausiai pastebima): šiose programose, išskyrus vieną, kurią sukūrė nepartiniai, apie kultūrą nebuvo net užsiminta.
Galiausiai ir NVO projektų sritį rajono Savivaldybėje kuruojanti Loreta Rubežienė nėra Kultūros, o Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė. Ne jos kaltė, bet NVO skurdą tikrai nesunku paslėpti po bendra rajono švietimo įstaigoms skiriama suma, kuri sudaro solidžią dalį viso Savivaldybės biudžeto. Nenuostabu turbūt ir tai, kad NVO projektams skirtų pinigų sumažėjimas buvo netikėtas ir pačiai L. Rubežienei. Grįžusi į darbą po ligos sužinojo, kad politikų kalbos ir pažadai NVO lėšų nemažinti liko neištesėti. Nepaisant to, kad nevyriausybinių organizacijų aktyvumas auga, šių organizacijų daugėja. Ypač nuskriausti jaučiasi Trečiojo amžiaus universiteto aktyvistai, taip pat organizacijos, kurios į savo veiklą įtraukia jaunimą, sprendžia vaikų ir paauglių užimtumo problemas.
NVO organizacijų susirūpinimą antradienį Mažeikių rajono savivaldybės merui Antanui Teniui išsakė ir Mažeikių rajono nevyriausybinių organizacijų asociacijos atstovų delegatai su asociacijos pirmininku Eduardu Vaičiuliu priešakyje. Tą pačią dieną teisybės, o gal tik atsakymų į klausimus, ieškota Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus kabinete. Viso, kas kalbėta, teksto paraštėse tiktų jau minėtas ideologinis fonas, kuriam pasipriešinti nelengva: būtis nulemia sąmonę, dar kitaip: pirma – bazė, o tik paskui – antstatas.
Bazė, kitaip sakant, prioritetai, šių metų biudžete, anot Savivaldybės vadovų, yra laiku sumokėti atlyginimus biudžetinių įstaigų darbuotojams bei sėkmingai užbaigti prioritetinius įvairiausius Savivaldybės projektus, kurie iš dalies finansuojami iš ES struktūrinių fondų. Dar susimokėti teismų išlaidas (apie jas rašys kiti korespondentai).
Bendrą susitikimo Savivaldybės kabinete vaizdą papildo ir administracijos direktoriaus pažadas, kad keletą trūkstamų tūkstančių Jaunimo akademijos stovyklai jis bandysiąs surasti rajono įmonių kišenėse, t. y. paprašysiąs paremti šį garbės reikalą – projektą, kuriame dalyvaus daugiau kaip 300 jaunimo pasiuntinių iš daugiau kaip 30 savivaldybių.
Tuo tarpu meras A. Tenys pusiau žadėdamas kvietė NVO atstovus viltingai luktelėti, kol kitą mėnesį paaiškės – tikra ar netikra yra dar viena kukli, garsiai neminima galimybė asociacijos projektams skirtą fondą papildyti 8 tūkstančiais litų.
Vien svajoti ir viltis, užuot planavus, duodančią ir imančią puses šiemet verčia pridėtinė bėda: mažinant biudžetą, genėjant įvairioms sritims skirtas šakas, neliko ir Savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo fondo, kuriuo buvo galima paramstyti įvairius finansiškai klibančius ar ūmius projektus.
Mažeikių rajono nevyriausybinių organizacijų asociacijoje šiuo metu – 19 narių, tarp jų –Visuomeninė organizacija „Gerumo galia“, VšĮ „Versli karta“, Žemaitijos skautų organizacija, Mažeikių rajono bibliotekininkų draugija, Mažeikių šachmatininkų klubas „Matas“, Mažeikių rajono katalikių moterų draugija, Mažeikių literatų klubas „Erdvė“ ir kitos. Be to, NVO asociacija atstovauja ne tik savo narių, bet ir visų nevyriausybininkų interesams.
Praėjusiais metais į šių organizacijų projektus įtraukti bei aktyviai dalyvavo daugiau kaip 4 tūkstančiai gyventojų. Šios organizacijos, kurių veikla priskirtina kultūrinei savanorystei, kasmet vykdo 30–40 įvairių projektų, pastarųjų vadovai dirba be atlygio.

Rasa Čergelienė

6 Atsakymai į “Kultūros savanorius – į penkiskart sumažinto fondo užribį”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Ob kiek sportas turtingas..klubai nebus nuskriausti..Sigutė padalins..

 2. Savanoris parašė:

  Kitas klausimas: ką reiškia žodis SAVANORIS? Ar valstybė pakankamai skiria lėšų naftininkų savanoriams? O mokytojų savanoriams užtenka? Kaži kokie reikalai su medikų savanoriais, o kur dar bedarbių savanoriai?..

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  Užduokim retorinį klausimą-galvosūkį valdininkams: KAS YRA KULTŪRA? IR KAS YRA KULTŪRA MAŽEIKIUOSE?

 4. geras klausimas, parašė:

  o ar kultura kam nors is viso musu mieste rupi?

 5. seniau parašė:

  Vienas nemalonus politikas viename NVO forume sakė, kad savanorius reikia laikyti alkanus. Tada jie geriau „loja“ ir daugiau padaro. Šlykštus dėdulė buvo…bet prabėgus daug metų vis susimastai apie tuos žodžius…

 6. Vardas (privalomas) parašė:

  Iš „gausių“ komentarų „matyti“, kad NVO niekam nerūpi… Matyt viliamasi, kad savanoriai kultūrininkai ir toliau savanoriaus savanoriškai, nes juk tai kultūrinė savanorystė, o svanoriauja tik kultūringieji,. Vat toks tai kalambūras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto