Kūryba padeda išlaisvinti susikaupusias emocijas ir eiti gyvenimo taku

Gegužės 3 dieną Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos bendroje skaitykloje atidaryta pirmoji vieša telšiškės dailininkės Rūtos Varkalienės paroda „Angelo žvilgsniu palytėti“. Autorę sveikino ir ragino nenustoti kurti Telšių rajono savivaldybės vicemerė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, bibliotekos vadovė Vida Urnikienė, renginio svečiai. Šventėje dalyvavo kūrėjos artimieji, draugai, menui neabejingi telšiškiai.

Rūta save pristato savamoksle menininke, tapančia didelių formatų figūratyvinius ir ypač detalius paveikslus aliejiniais dažais. Autorės kūryboje atsispindi daug simbolių, kurie siejasi su jos autobiografija. Laisvas Rūtos kūrybiškumas pasireiškia, kai menininkės aplinkoje vyksta emocionalūs gyvenimo įvykiai.
Kūryba moteriai padeda išgyventi ir išlaisvinti susikaupusias emocijas, tokias kaip mylimos mamos netikėta liga ir mirtis, brangios dukros išvykimas gyventi pas draugą į kitą šalį… Paveikslas „Mamai“ (2006 m.) – tai pirmasis Rūtos kūrybos proveržis. Sužinojusi liūdną žinią apie mamą ištikusį insultą, Rūta griebėsi teptuko ir emocijas išliejo ant baltos drobės. Tapydama paveikslą „Žydėjimas“ (2018 m.) kūrėja mintyse paleido dukrą ir leido jai užaugti ir išvykti kaip nuotakai.

Tapydama dideles drobes Rūta neskuba, leidžia sau atsipalaiduoti, išjausti. Kūriniui tapyti ir baigti skiria gana daug laiko. Tad menininkės darbai pripildyti asmeninių emocijų, išgyvenimų ir smulkmeniškų mintį nusakančių detalių.
Parodos atidaryme Rūta minėjo, kad neretai tapydama tiek įsijaučia, jog nebesidomi, koks paros laikas. Tad neretai naktimis jos didžiausias kritikas vyras ateina paraginti palikti drobę su teptuku ir eiti miegoti.
R. Varkalienė Telšiuose dirba grožio salone, kuriame anksčiau buvo surengusi asmeninę parodą, tačiau vieša paroda surengta tik dabar Viešojoje bibliotekoje. Ją apžiūrėti galima iki gegužės 27 dienos.
Pirmieji meno proveržiai Rūtos gyvenime prasidėjo būtent pradėjus dirbti grožio srityje. Manikiūro specialistė taip meniškai išgražindavo klienčių nagučius, kad viena iš jų pasakė: „Rūta, galėtumėt tapti paveikslus.“ Linkėjimas išsipildė.

Beje, grožio saloną, kuriame dirba Rūta, puošia jos sukurtas paveikslas „Karalienė“ (2020 m.). „Mes visos moterys esam karalienės“, – sako kūrėja. Šis paveikslas yra tiesiogiai susijęs su R. Varkalienės profesija. Menininkė nutapė išpuoselėtą ir išpuoštą moterį. Dailia šukuosena tarytum su karūna, ilgais nagais ir nėriniais išpuošta ledi. Tai Rūtos sukurtas moters įvaizdis visuomenėje ir asmeninis atspindys. Portrete pavaizduotos gervės – iš gimtųjų autorės namų Šilutėje, vanduo ir laivas simbolizuoja jos sūnų jūreivį.
Rūta renkasi tik aliejinius dažus, kurie yra ilgaamžiai ir netrūkinėja. Susižavėję jos menu pažįstami, klientai užsako paveikslus. Vieni iš mėgstamiausių tarp užsakovų – horoskopo ženklai, kurie dovanojami brangiems žmonėms. Vienas toks iš pastarųjų kūrinių iškeliauja į Monaką.

Renginį papuošė muzikinis fonas, kurį kūrė Telšių meno mokyklos mokiniai Milda Viktorija Katarskytė, Urtė Višniauskaitė, Elijus Kaniava, Vytenis Navickas, Karina Shalin, Gerda Višniauskaitė (mokytojos Gedimina Paulikaitė, Daiva Živatkauskienė, Asta Radzienė).

Giedra AKAVICKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto