Labdaros fondas atsisako pastato, bet ne idėjos

Norvegijos labdaros fondas „A hand to children“ nusprendė nebeteikti laikinos globos iš šeimų paimtiems vaikams ir parduoti tam tikslui Sienos gatvėje įsigytą pastatą.
Pasak VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ direktorės Saritos Bartlett, spaudoje plačiai nuskambėjęs skandalas parodė, kad tokio pobūdžio veikla yra per daug rizikinga.
KELIA
VIS DAUGIAU RŪPESČIŲ

Penktadienį VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ direktorė S. Bartlett „Santarvei“ akcentavo, kad Norvegijos labdaros fondas „A hand to children“ nenutraukia savo veiklos Mažeikiuose.
Nuspręsta tik atsisakyti laikinos vaikų, paimtų iš šeimų, globos ir parduoti pastatą Sienos gatvėje.
„Mažeikiuose girdėjau įvairiausių gandų. Kalbama, kad mes ruošiamės nutraukti veiklą jūsų mieste ir persikelti į Vilnių. Taip pat sklinda gandai, kad apskritai ruošiamasi uždaryti fondą. Tikrai taip nėra. Uždaromas ir parduodamas tik šis namas. Viešoji įstaiga nėra uždaroma, nes visos kitos programos bus vykdomos ir toliau“, – sakė direktorė.
VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ buvo įsteigta prieš dvejus metus. Pagrindinį finansavimą teikė labdaros fondas, kurio steigėja yra verslininkė iš Norvegijos Inger Ellen Nicolaisen. Iš fondo lėšų buvo nupirktas pastatas, taip pat skiriami pinigai darbuotojų atlyginimams mokėti, inventoriui įsigyti, mokesčiams už komunalines paslaugas. Kas mėnesį steigėja skirdavo po 1327 litus vienam vaikui išlaikyti. Savivaldybė taip pat pervesdavo 500 litų dydžio vaikų globos (rūpybos) pašalpas.
S. Bartlett prisipažino, kad fondui ši įstaiga kelia vis daugiau rūpesčių, juolab nesiseka surasti vadovo, gebančio skaidriai ir tinkamai vadovauti šiai nevyriausybinei organizacijai.
„Gyvenu Norvegijoje, todėl labai sunku vadovauti Mažeikiuose esančiai įstaigai. Jos veikla darosi per daug rizikinga. Iš tikrųjų mums čia įvyko daug visokių skaudžių niuansų, supratome, kad ne viskas skaidriai buvo tvarkoma. Nusprendėme, kad turime susikoncentruoti ties tais dalykais, kuriuos gerai dirbame. Labai liūdna, kad turime uždaryti tą įstaigą, tačiau kitos išeities nėra“, – apgailestavo direktorė.

LAUKIAMA
SAVIVALDYBĖS
SPRENDIMO

S. Bartlett teigė, kad ir toliau bus teikiama pagalba Šeimų krizių centrui, Vaikų našlaičių ir senelių globos namams, savo veiklą vykdys Jaunimo klubas, Savivaldybės administracijos direktoriui bus paskirta 25 tūkst. litų suma. Šie pinigai turėtų būti naudojami nuo įvairių negandų nekentėjusioms šeimoms remti. Iš viso turėtų būti finansuojamos 6 programos.
Pastate Sienos g. ne tik gyveno vaikai, kuriems buvo įsteigta laikinoji globa, bet ir veikė Vaikų dienos centras. Jį norima iškelti į Jaunimo klubo patalpas, Ventos g. 8a. Manoma, kad čia turėtų pereiti dirbti visi devyni viešosios įstaigos darbuotojai. Tiesa, direktorė dar neturi jų sutikimų. Beje, ir pati negali garantuoti, kad visi darbuotojai turės darbą, nes iki šiol nežinoma, ar Savivaldybė leis Vaikų dienos centrui įsikurti Jaunimo klubo patalpose – laukiama, kada iš atostogų grįš Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.
„Nekantraudama laukiu susitikimo su Savivaldybės administracijos direktoriumi. Norėtume kaip galima greičiau sutvarkyti Jaunimo klubo patalpas, įrengti virtuvę ir po mėnesio pradėti darbą. Svarbiausia – gauti reikalingus leidimus, o pinigų išlaidoms turime“, – kalbėjo S. Bartlett.
Direktorė buvo susitikusi su meru Vilhelmu Džiugeliu ir informavo apie planuojamus pokyčius.

NERIMAUJA DĖL VAIKŲ
Labiausiai VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ direktorė nerimauja dėl šioje įstaigoje gyvenančių vaikų likimo. Šiuo metu čia gyvena 2 penkiolikos metų vaikai, dar 4 globotiniai iki rudens svečiuojasi pas gimines.
„Tie keturi dar maži, todėl nelabai supras, kas vyksta. Sunkiausia kalbėti su tais dviem penkiolikmečiais. Labai stengiamės, kad jiems būtų gerai. Klausėme, kur jie patys norėtų gyventi. Esu labai dėkinga Liudvikai Lapienei už didelę pagalbą. Manau, ji padarys viską, kad būtų tinkamai išspręstas tų vaikų apgyvendinimo klausimas“, – vylėsi S. Bartlett.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė „Santarvei“ sakė galinti tik apgailestauti, kad įstaiga iš dalies nutraukia savo veiklą – skyriui ji teikė didelę pagalbą.
„Kalbėjome su tais vaikais, išsiaiškinome, kokie jų norai. Kol kas juos galėsime apgyvendinti valstybiniuose Vaikų globos namuose. Dabar ten yra vietų. Žinoma, būtų geriau, jeigu vaikai galėtų grįžti į savo šeimas arba surastume globėjus. Apskritai geriausia, kai vaikas gyvena šeimoje“, – sakė vedėja.

KETURI MĖNESIAI
BE BUHALTERIO

Šiuo metu įstaigoje gyvenantys vaikai patys pageidavo susitikti su „Santarve“. Jie sakė labai sielvartaują dėl to, kad nebegalės gyventi viešojoje įstaigoje.
„Mums čia gerai. Niekada negalvojome, kad valdiškuose namuose gali būti taip puiku. Niekas nesako, kodėl uždaro šią įstaigą, tik pastebėjome, kad neranda nuolatinių darbuotojų. Ateina kas nors, truputį padirba ir išeina. Dabar, kai nebedirba buhalterė, apskritai daugelis eina lauk“, – savo pastebėjimais dalijosi vaikai.
Iš tikrųjų nuo gegužės mėnesio įstaiga neturi buhalterio. S. Bartlett atlieka ne tik direktorės, bet buhalterės pareigas.
„Turėjome problemų su buhaltere. Į viešumą iškilę faktai parodė, kad ji nemokėjo tinkamai tvarkyti lėšų apskaitos. Tikėjomės, kad ji išmoks dirbti, tačiau nepasiekėme to, ko norėjome“, – apgailestavo direktorė.
S. Bartlett prisipažino, kad iki šiol abejojanti ir dėl 101 tūkst. litų, pervestų Vaikų našlaičių ir senelių globos namams, tinkamo panaudojimo.
„Iš tikrųjų ir dabar dar yra daug klaustukų. Tikriausiai ir ateityje globos namams skirsime lėšų, tačiau norime skaidrių skaičiavimų. Apskritai labai norime, kad visos programos būtų vykdomos skaidriai“, – sakė labdaros fondo „A hand to children“ vadovė.

LAUKIAMA
PROCESINIO
SPRENDIMO

Iki šiol nebaigtas VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ veiklos ikiteisminis tyrimas, pradėtas dar vasario mėnesį Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės iniciatyva.
Vakar generalinis prokuroras Algimantas Valantinas „Santarvei“ pripažino, kad per ilgai tiriamas šis klausimas, ir patikino, kad artimiausiu metu ketinama paskelbti šios bylos procesinį sprendimą.
„Yra specialistų išvada, kad pažeidimų nerasta, tačiau tikrai negaliu pasakyti, koks bus procesinis sprendimas“, – sakė generalinis prokuroras.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
S. Bartlett patvirtino informaciją, kad nuspręsta parduoti VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ priklausantį pastatą Sienos gatvėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto