Jau trisdešimtą kartą Vilniuje vyko bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, kuriuo pagerbiami Laisvės gynėjai – 1991 metų sausio 13-osios aukos. Tarp puspenkto tūkstančio bėgimo dalyvių didvyrių atminimą pagerbė ir daugiau nei keturios dešimtys Mažeikių rajono jaunųjų šaulių.
Dalyvavo šeštą kartą
Pernai masinis bėgimas neįvyko – dėl pandemijos jis buvo pravestas nuotoliniu būdu, o šiemet bėgikai tradiciškai rinkosi aikštelėje prie Antakalnio kapinių ir per pusantros valandos Vilniaus gatvėmis įveikė devynių kilometrų distanciją, finišuodami prie televizijos bokšto.
Šiuo bėgimu, kaip įvardija organizatoriai, siekiama pagerbti žuvusiuosius už Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę, skiepyti meilę ir pilietinę pareigą Tėvynei.
„Su jaunaisiais šauliais šiame bėgime dalyvaujame šeštą kartą. Pernai, kad ir nuotoliniu būdu, tačiau pagerbėme Sausio 13-osios aukų atminimą, mums buvo įteikti atminimo diplomai. Iš Gabijos gimnazijos ir „Sodų“ pagrindinės mokyklos į sostinę vyko keturiolika jaunųjų šaulių. Džiugu, kad bėgime dalyvavo visi šiuo metu rajone veikiančių jaunųjų šaulių būrelių atstovai – Stasio Pauliuko vedami Kalnėnų ir Tirkšlių jaunieji šauliai, Gražinos Mitkuvienės Židikų ir Sedos atstovai bei Antano Šliažo vadovaujami viekšniškiai“, – „Santarvei“ pasakojo Gabijos gimnazijos jaunųjų šaulių būrio vadovė Rima Skrodenytė.
Šaulių kolonoje – mažeikiškis
Lietuvos šaulių sąjunga šiame bėgime suformuoja dvidešimties jaunųjų šaulių „dėžutę“ – koloną, bėgikai su šaulių uniformomis vienodu ritmu įveikė distanciją. Šioje kolonoje Žemaitijos šaulių 8-ajai rinktinei atstovavo mažeikiškis jaunasis šaulys Rokas Gabalis.
„Tokioje kolonoje bėgau antrus metus, o iš viso bėgimą „Gyvybės ir mirties keliu“ įveikiau jau trečią kartą. Įdomu tai, kad šiemet bėgti buvo gerokai lengviau negu pirmą kartą. Nuo ko tai priklausė, tikrai negaliu pasakyti. Įspūdis nepakartojamas – bėgikų daug, nuotaika puiki, o bėgti kartu su bendraminčiais vienu ritmu – pasakiška“, – įspūdžiais dalijosi jaunasis šaulys.
Kalbėdamas apie Sausio 13-ąją, R. Gabalis pažymėjo, kad pirmą kartą apie šią dieną, kai sprendėsi Lietuvos likimas, sužinojo mokydamasis pradinėse klasėse. Pasak jaunuolio, ši diena yra ne veltui pažymima ir atmintina – tądien apgynėme savo Nepriklausomybę, taikūs žmonės su dainomis ir vėliavomis stojo prieš ginkluotus sovietų karius, nepabūgo, negailėjo savo gyvybių ir sveikatos, todėl jie nusipelnė mūsų pagarbos ir atminimo.
Prisilietė prie gyvos istorijos
„Kai mes pasakojame apie tų dienų įvykius, vaikams nėra taip įdomu. Bet kai jie atvyksta į bėgimą, aplanko žuvusiųjų kapus, pagerbia juos tylos minute, uždega žvakutes, o po bėgimo pabūna prie to meto įvykių liudininko – televizijos bokšto, iš tiesų prisiliečia prie istorijos, gyvai aplanko tas vietas. Ir tai jiems įsirėžia į atmintį ilgam“, – teigė Kalnėnų ir Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio jaunųjų šaulių būrio vadovas S. Pauliukas.
„Su savo šauliukais į šį bėgimą vykstame jau penktą kartą. Visi grįžo geros nuotaikos – prabėgta be streso, be nuovargio, kiekvienas pasirinko bėgimo tempą pagal savo galimybes ir sėkmingai jį užbaigė. Įspūdį vaikams paliko ir organizatorių parodytas dėmesys: po bėgimo – karšta arbata ir sausainiai, atminimui – puikus medalis kiekvienam“, – pasakojo būrio vadovas.
Renginių netrūks
Sausio 13-ąją jaunieji rajono šauliai pagerbė ne vien bėgimu: pilnamečiai neatlyginamai tapo kraujo donorais, be jų dalyvavimo neapsiėjo ir Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai Mažeikiuose, Viekšniuose ir Židikuose.
„Tokie renginiai ir bėgimai tampa patriotizmo pamokomis, jais ugdome jaunimui meilę Tėvynei. Artimiausiu metu jų netrūks – jau trečią kartą ruošiamės dalyvauti naktiniame žygyje „Klaipėdos sukilėlių keliais“, skirtame 99-osioms sukilimo Klaipėdos krašte metinėms, po to laukia renginiai, skirti Vasario 16-ajai – Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti“, – kalbėjo R. Skrodenytė.
Nuotraukos iš būrių archyvo