Lankė ir tvarkė laisvės gynėjų atminimo vietas

Mažeikių kapinėse pagerbtas politinio kalinio, Mažeikių krašto garbės piliečio, aktyvaus visuomenininko Alberto Ruginio atminimas.

Jau tapo tradicija, kad prieš Visus šventuosius ir Vėlines tvarkoma aplinka ir uždegamos atminimo žvakutės prie kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo ženklų bei paminklų.
Tremtinių ir politinių kalinių bendrijos nariai, jaunieji šauliai ir Lietuvos laisvės gynėjų atminimo puoselėtojai išvykas į partizanų žūties bei atminimo vietas organizavo ir šiemet. Prie atmintinų vietų tvarkymo prisidėjo ir rajono seniūnijų, kultūros ir švietimo įstaigų darbuotojai.

Susibūrė talkininkai

Savivaldybės specialistė paminklosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė dalijosi informacija apie paskutinę spalio savaitę lankomas partizanų vietas, atminimo įamžinimo ženklus.
Mažeikių rajone yra dešimt partizanų atminimo ženklų, pastatytų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro lėšomis, laisvės kovas mena įvairiose rajono vietose esančios atminimo lentos, kryžiai, paminklai.

Spalio 31-ąją būrys mažeikiškių su trispalvėmis žvakelėmis ir įrankiais išvyko maršrutu Mažeikiai–Tirkšliai–Rupėkių kaimas–Seda–Vadagiai–Bukančiai–Mažeikiai.
„Šiais svarbiais objektais, jų priežiūra rūpinasi Savivaldybės seniūnijų darbuotojai, jiems talkina šaulių, tremtinių ir politinių kalinių organizacijos, pavieniai asmenys.
Tirkšliškių Irenos ir Zigmo Reivyčių šeima, mažeikiškiai: Bronė Tautvydienė, Irena Pargauskienė, Antanas Poškus ir Juozas Lupeika, Purvėnuose gyvenantis ūkininkas Kęstutis Sidabras, besidomintis partizanų kovomis, renkantis ir kaupiantis istorinę medžiagą, taip pat labai aktyviai prisijungia prie šios prasmingos akcijos.

Tirkšliškiai jaunieji šauliai ir kiti tradicinės akcijos dalyviai darbuojasi Mažeikių kapinėse.
Židikų kapinėse jaunieji šauliai tvarko Lietuvos kariuomenės savanorio Adolfo Aleksandravičiaus bei miestelio šaulės Elenos Ramanauskienės kapus.

Jaunųjų šaulių vadovai Rima Skrodenytė ir Stasys Pauliukas kiekvienais metais surenka grupelę jaunimo, prisijungiančio prie talkininkų. Židikų kultūros centro kolektyvas lanko, tvarko ir puošia Senmiestės kaime esantį partizanų atminimo ženklą“, – pagalbininkus ir jų darbus vardijo šios akcijos iniciatorė bei organizatorė R. Končiutė-Mačiulienė.

Didelių pastangų nereikia

Tirkšliškė I. Reivytienė, buvusi tremtinė, „Santarvei“ pasakojo: „Mane prie šių darbų prisidėti paskatino Rūta. Prieš kelerius metus Visų šventųjų ir Vėlinių išvakarėse ji pakvietė apvažiuoti, sutvarkyti tas vietas, kurios mums svarbios. Taip viskas ir prasidėjo. Pamačiau, kad didelių pastangų tam nereikia. Ir jos vedami mes, tremtiniai bei Tirkšlių jaunieji šauliai, važiavome į partizanų kovų vietas, kapines ir padirbėjome.“
Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio progimnazija puoselėja garsiojo partizanų vado atminimą. Tirkšlių šauliai aplankė Alberto Ruginio kapą Mažeikių kapinėse, jį papuošė, uždegė žvakes ir už amžinybėn išėjusiuosius sukalbėjo maldą.

„Šviesios atminties mūsų krašto garbės pilietis, politinis kalinys, aktyvus visuomenininkas Albertas Ruginis rūpinosi J. Vitkaus-Kazimieraičio atminimo įamžinimu Mažeikių rajone, jo iniciatyva Tirkšlių mokykla buvo pavadinta partizanų vado vardu“, – apie prieš ketverius metus amžinybėn išėjusio mažeikiškio sąsajas su tirkšliškiais pasakojo R. Končiutė-Mačiulienė.

Ir pagerbti, ir prisiliesti prie praeities…

K. Sidabras su bendraminčiais aplankė rezistencijos kovų atminimo vietas Viekšniuose, Purvėnuose, Sovaičiuose.
„Atliekame minimalius darbus: sutvarkome, apgrėbiame, uždegame žvakutes, užrišame trispalves juosteles. Mums, vyresniems, tai yra pagarbos ir atminimo gestas žuvusiems už Lietuvos laisvę, o jauniesiems šauliams – būdas praktiškai prisiliesti prie praeities. Juk taip jie sužino, kas čia vyko prieš daugelį metų“, – „Santarvei“ kalbėjo purvėniškis.

Akcijos dalyviai Bukončiuose, Plechavičių gimtinėje, prie paminklo generolui
Povilui Plechavičiui.

Šiemet liko neaplankytas tik Ketūnų kaimas, kur yra įrengtas paminklinis akmuo partizanų vadui pulkininkui J. Vitkui-Kazimieraičiui.
Tirkšlių ir Kalnėnų jaunųjų šaulių būrių vadovas Stasys Pauliukas pažymėjo, kad tam yra objektyvių priežasčių. Jis pats ten nuvažiavo, tačiau net su visureigiu nusigauti buvo labai sunku. Prie paminklo uždegė žvakutę, o savo jaunuosius šaulius planuoja nuvežti ir aplinką tvarkyti prieš gruodžio 5-ąją, kai bus minima pulkininko gimimo diena.

Aplinką prie atminimo ženklo Jonaičių miške sutvarkė užliekniškiai, Senmiestės kaime padirbėjo Židikų kultūros centro kolektyvas.
Židikų apylinkėse artimiausiu metu planuojama įrengti dar vieną atminimo ženklą rezistencijos kovotojams atminti – pastatytas tarp Židikų ir Račalių jis bus skirtas partizanams Juozui Butai ir ukrainiečiui Anbo, žuvusiems 1947 m., bei Adomui Akavickui-Šoferiui, kuris žuvo 1951-aisiais.

TVARKĖ BUGENIŲ KAPINAITES IR SAVANORIŲ KAPUS
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos jaunieji šauliai savo iniciatyva kasmet tvarko Bugenių kapinaites, kuriose prieš ketverius metus buvo atstatytas sugriuvęs kapinių kryžius.

„Šią atstatymo akciją organizavo mūsų gimnazijos jaunieji šauliai. Šiemet kapinaites tvarkėme ne vieni. Atvykę jau radome Bugenių seniūnaitį Dovydą Baublį su vyrais, grėbiančius lapus. Dovydas mus pasitiko ir pavaišino obuolių pyragu. Pasivaišinę kibome į darbą. Sugrėbėme ir išnešėme krūvas lapų, sutvarkėme kapus prie atstatyto kryžiaus, pasodinome viržių ir uždegėme žvakutes“, – pasakojo jaunųjų šaulių būrelio vadovė Gražina Mitkuvienė.

Nepamiršo jaunieji šauliai ir Židikų kapinėse palaidotų Lietuvos savanorio Adolfo Aleksandravičiaus bei Židikų šaulės Elenos Ramanauskienės kapų – sutvarkė, papuošė gėlėmis, uždegė žvakutes.
„Atlikę gerą darbą ir suvokdami, kad tai pilietiškumas, krikščioniškų tradicijų puoselėjimas, savanorystė, su pakilia nuotaika grįžome į mokyklą“, – apibendrino vadovė.
Nuotr. iš akcijos organizatorių ir dalyvių archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto