Lankytojų laukia Mažeikiuose įkurtas unikalus muziejus

Gedminas Stasiūnas gramofonų muziejaus atidarymo dieną (prieš beveik dvejus metus).

Už lango – sausis. Išėjus į lauką žandus gnaibo šaltukas. Mąstant apie tai, kuo šiuo metų laiku būtų galima pabandyti sudominti į Mažeikius atvykstančius svečius iš kitų miestų, toptelėjo mintis apie mieste jau daugiau nei pusantrų metų veikiantį privatų gramofonų muziejų.

Džiaugiasi muziejumi ir jo lankytojais

Gramofonų muziejaus sumanytojas, įkūrėjas – mažeikiškis Gedminas Stasiūnas, daugiau nei tris dešimtmečius kolekcionuojantis gramofonus, patefonus ir įvairius kitokius eksponatus, susijusius su muzika, pasakojančius apie jos raidą, kelią mūsų šalyje ir pasaulyje.

Šį muziejų pristatančioje interneto svetainėje rašoma, kad G. Stasiūno kolekcijoje – per 1,5 tūkst. įvairių eksponatų, supažindinančių su XIX–XX a. muzikos garsų išgavimo ir įrašų istorija.

Lankytojams muziejaus, įsikūrusio daugiabučiame name, Ventos g. 16, Mažeikiai, durys buvo atvertos 2022-ųjų gegužę. O prieš tai keturis mėnesius vyko patalpų įrengimas, pritaikymas ekspozicijai. 

„Žvelgdamas į praeitį iš šiandienos perspektyvos galiu patvirtinti: mintis įkurti gramofonų muziejų pasiteisino dviem šimtais procentų“, – išsipildžiusia svajone turėti muziejų, jaukią vietą, kurioje būtų galima žmonėms kokybiškai demonstruoti turimą kolekciją, džiaugiasi pašnekovas.

Beje,  Mažeikių gramofonų muziejus – vienintelis toks Lietuvoje. Didesni muziejai, jei ir eksponuoja gramofonus ar patefonus, tai tik fragmentiškai, nes turi tik po vieną ar kelis šiuos eksponatus.

Atvyksta įvairaus amžiaus žmonės

Dėl galimybės apsilankyti privačiame muziejuje, su Gedminu arba jo žmona Vitalija reikia susitarti iš anksto. Abu mažeikiškiai turi darbus, todėl muziejuje laukdami kol kas nors užklys, tikrai nuolat nebudi.

Gedminas pasidalijo pastebėjimu: daugiausia lankytojų į muziejų atvyksta rudenį ir pavasarį. Vasaromis į pažintį su gramofonais bei patefonais  aktyviau leidžiasi moksleiviai. Muziejus dalyvauja „Kultūros paso“ programoje, pernai pagal šią programą jame apsilankė 14 grupių. 

Vilnius, Kaunas, Panevėžys, Klaipėda, Telšiai, Plungė, Mažeikiai, Ventspilis, Jūrmala, Ryga, Tukumas – tai miestai Lietuvoje ir Latvijoje, kurių gyventojai jau pamatė Mažeikių gramofonų muziejų. Kartą čia pabuvojo ir keliautojų iš Lenkijos delegacija.

Dažniausiai lankytojai ekskursijas, edukacijas muziejuje vedančio Gedmino arba jo žmonos klausia, kiek metų šiai kolekcijai, kuris eksponatas buvo pirmasis, kuris yra brangiausias.

„Įvairių netikėtų, originalių klausimų dažniausiai užduoda jaunesnio amžiaus mokiniai. Būna, kad išgirdęs vieną ar kitą klausimą ir pasimetu. Bet, aišku, stengiuosi atsakyti kaip nors kūrybiškai, neužtęsti laiko“, – juokėsi G. Stasiūnas.

Turi ateities planų

Per tą laiką, kai muziejus gyvuoja, jame vyko keli retro vakarai – jų dalyviai pasipuošė 1930–1940 metų stiliaus drabužiais, muziejaus savininkai senoviniais gramofonais leido muziką, o jei reikėjo, retro vakarų dalyviams skolino ano laikmečio aksesuarų.

Mažeikiuose veikiančiame muziejuje – šimtai eksponatų, o įdomiausia, kai apie juos papasakoja, aprodo muziejaus įkūrėjai.

Populiarėja ir įvairių įmonių, organizacijų narių, kolektyvų apsilankymai šiame muziejuje, susitikimai. Žmonės mėgsta tokį susitikimų formatą – papramogauti, bet tuo pačiu ir sužinoti kažką naujo, įdomaus, pabendrauti su bičiuliais, kolegomis, bendraminčiais, aptarti reikalus.

„Buvome surengę valso vakarą. Pradžiai į jį pakvietėme savo artimus žmones. Pristatėme valsų autorius, valsų stilius, klausėmės originalių plokštelių, pateikėme informacijos apie kiekvieną kūrinį – kam, kokia proga valsas buvo skirtas, kada sukurtas. Kai gauna informacijos, žmogus visiškai kitaip priima konkrečią muziką“, – mintimis pasidalijo G. Stasiūnas.

Šis valso vakaras iš dalyvių sulaukė gražių atsiliepimų, o muziejaus įkūrėjai, edukacijų vedėjai Gedminas ir Vitalija pasižiūrėjo, kaip jiems sekasi vesti tokią edukaciją, kaip žmonės reaguoja. Abu turi minčių ateityje į valso edukaciją pakviesti platesnę auditoriją.

„Ieškome rėmėjų, nes norime įsigyti įrangos vaizdo informacijai rodyti – ekraną, garso įrangą, kompiuterį. Nes iš tikrųjų, yra daug prieškario laikų vaizdinės dokumentinės medžiagos, kaip žmonės šokdavo valsą, tango, kaip visa tai atrodė… Viskas kainuoja, o mes džiaugiamės, kad pavyksta uždirbti pinigų muziejaus patalpų išlaikymui“, – kalbėjo mažeikiškis.

Gražūs atsiliepimai

Gramofonų muziejų aplankę žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi patirtais gerais įspūdžiais bei rekomendacijomis.

„Rekomenduoju apsilankyti, liksite sužavėti. Nuostabūs muziejaus įkūrėjai ne tik papasakos istorijas, turėsite unikalią galimybę paklausyti išskirtinių instrumentų skambesio“, – rašė Vaida Norvilienė.

„Esate unikali, žavinga ir savo išskirtinę aurą turinti erdvė. Kuo ilgiau gyvuokite. Linkiu malonių ir smalsių lankytojų, naujų sumanymų ir idėjų“, – mintimis dalijosi Rima Kesminienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto