LEADER programai Lietuvoje – dvi dešimtys metų

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas (iš kairės ketvirtas) įteikė apdovanojimus bei padėkas už svarų indėlį į VVG veiklas buvusiems VVG tinklo pirmininkams. Autorės nuotr.

Gruodžio 15 d. Bistrampolio dvare (Panevėžio r.) Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) surengė konferenciją „LEADER strategijos. Pradžia“. Joje sėkmės istorijomis dalijosi LEADER pradininkai, Lietuvos kaimo tinklo atstovai, naujas strategijas aptarė Europos Komisijos ekspertai, ŽŪM ministerijos atstovai, veikė jau įgyvendintų geriausių projektų mugė.

VVG veikla – pristatymuose ir pranešimuose

Į konferenciją iš dešimties Lietuvos regionų suvažiavo kone pusantro šimto žmonių. Dar iki oficialios renginio pradžios jie galėjo apžiūrėti 49 sėkmingiausiai įgyvendintų  LEADER projektų stendus ir taip susipažinti su Vietos veiklos grupių (VVG) veikla, gyvai pabendrauti su bičiuliais, kolegomis.

Dalyvavimas šiame projekte jiems padėjo įkurti žemės ūkio produkcijos perdirbimo įmones, socialinius verslus, jaunimo ir suaugusių ugdymo ar pilietinius centrus, muziejus, įamžinti išnykusius kaimus ir kt.

Konferencijos dalyviai turėjo progą paragauti ar įsigyti jų gaminamos produkcijos, gyvai pamatyti teikiamas paslaugas, gauti naudingos informacijos apie vykdomas veiklas.

Konferencijoje prisiminimais apie LEADER pirmuosius žingsnius dalijosi šios programos pradininkai: ŽŪM vyriausioji patarėja Dalia Miniataitė, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, Lietuvos kaimo bendruomenių pirmininkė Virginija Šetkienė, Kauno rajono VVG pirmininkas Vytautas Zubas. Jie akcentavo, jog juos įkvėpė užsienio šalių pavyzdžiai. Išėjus iš sovietinio laikotarpio, neįprasta buvę tai, jog kaimo žmogus gali pats spręsti, kokią idėją rinktis, ir dar gauti lėšų jai įgyvendinti. Principas „iš apačios į viršų“, partnerystė ir bendradarbiavimas tuomet buvo labai nauji dalykai. VVG sėkmės istorijas pristatė Kristina Švedaitė – buvusi VVGT pirmininkė bei valdybos narė, Kauno rajono VVG pirmininkė.

Apie LEADER pridėtinę vertę pranešimą skaitė Bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) Europos vertinimo pagalbos tarnybos geografinė ekspertė Lietuvai Neringa Viršilienė. Programos ateitį vaizdo pranešime apžvelgė DG AGRI atstovė Iwona Lisztwan.

Vertinimai ir apdovanojimai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas įteikė apdovanojimus bei padėkas už svarų indėlį į VVG veiklas buvusiems VVG tinklo pirmininkams – Rasai Birutytei (Joniškio raj.), V. Zubui (Kauno raj.), Janinai Augustinavičienei (Kaišiadorių raj.), žemės ūkio viceministrui E. Giedraičiui, Klavdijai Stepanovai (Ukmergė), Redai Kneizevičienei (Sūduvos VVG), Violetai Jankauskienei (Vilniaus raj.), Povilui Saulevičiui (Varėnos kraštas) ir K. Švedaitei (Kauno raj.).

Ministras K. Navickas, lygindamas VVG veiklos pradžią ir pastaruosius metus, su šypsena prisiminė pirmąją VVG konferenciją, kuomet projektų pristatyme apdovanojimą pelnė kaimo bendruomenė, apsodinusi pakelės kryžių gėlių darželiu. „Dabar iš to, ką pristatote, matau, kas daro kaimą gyvybingą. Projektuose atsiranda ir ekonominis žingsnis“, – teigė K. Navickas. Šiltų žodžių susirinkusiems negailėjo ir VVG tinklo pirmininkė Helena Naglazienė, ES paramos programų stebėsenos ir vertinimo skyriaus vedėja Jurgita Pugačiauskaitė-Butrimienė.

Konferencijoje dominavo ne vien rimti pranešimai ar prisiminimai. Gūsį geros energijos įnešė jaunuolių roko grupė „FourMen“ iš Vaškų (Pasvalio raj.), atlikusi savos kūrybos dainas, lietuvių bei užsienio grupių hitus. Kai kuriuos iš jų dainavo visi konferencijos dalyviai. Beje, naujus instrumentus ši grupė įsigijo būtent dėl LEADER programos paramos.

Į jubiliejinę LEADER programos konferenciją suvažiavo kone pusantro šimto žmonių. Autorės nuotr.

Programos ateitis

Pirmasis LEADER etapas Lietuvoje buvo įgyvendintas 2000–2006 m. Antrajame – 2007–2013 m. – nutarta kurti kaimo infrastruktūrą. Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programa buvo orientuota į verslą (darbo vietų ir įmonių kūrimą, verslumą).

Su naujo laikotarpio strategijų ambicijomis ir indėliu į BŽŪP supažindino Jurgita Stakėnienė – ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė.

2023–2027 m. etapui ŽŪM pritaikė kitą principą – kiekviena vietos veiklos grupė galėjo apsispręsti, kas jos teritorijai yra svarbiausia. Šiam laikotarpiui numatyta skirti beveik 76,08 mln. Eur. Vidutinė vienos strategijos suma yra apie 1,5 mln. Eur. Didžiausia galima paramos suma vienam vietos projektui – iki 200 tūkst. Eur.

Skirta kaimui

LEADER iniciatyvos tikslas – skatinti užimtumą, socialinę įtrauktį, vietos plėtrą kaimo vietovėse. Tai privaloma visų Europos Sąjungos šalių kaimo plėtros programų dalis. Pasitelkdami šią programą, kaimo bendruomenės sprendžia savo aplinkos socialines, ekonomines ir kultūrines problemas. VVG veikia trijų sektorių – nevyriausybinio, verslo ir vietos valdžios – partnerystės principu. Šiandien VVG tinklas vienija 49 narius. 

Vilma BIČIŪNAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto