Lietuvai atvertos durys įsivesti eurą

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuva atitinka Mastrichto kriterijus ir yra pasirengusi prisijungti prie euro zonos nuo 2015 m. sausio 1 dienos – tokias išvadas pateikė Europos Komisija ir Europos centrinis bankas paskelbtuose pranešimuose apie konvergenciją.

Atitinka kriterijus

Pažymima, kad Lietuva, vykdydama ekonomines reformas ir atsakingą fiskalinę politiką, padarė didelę pažangą, siekdama narystės euro zonoje.
Europos Komisijos Konvergencijos pranešime Europos Parlamentui ir Tarybai konstatuojama, kad balandžio pabaigoje vidutinė metinė infliacija Lietuvoje buvo 0,6 proc., ir tai yra gerokai žemesnis rodiklis nei 1,7 proc. Mastrichto kriterijus.
Valdžios sektoriaus deficitas 2013 m. buvo 2,1 proc. BVP (kriterijus – 3,0 proc. BVP), valdžios sektoriaus skola – 39,4 proc. BVP (kriterijus – 60 proc. BVP).
Vidutinių ilgalaikių palūkanų norma siekė 3,6 proc., tuo tarpu konvergencijos kriterijus – 6,2 proc. Nacionaliniai teisės aktai yra suderinti su Sutartimi, o lito ir euro keitimo kursas išlieka stabilus.
Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas bei ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Olis Renas (Olly Rehn) pranešė, kad EK pateikė pasiūlymą Europos Sąjungos Tarybai dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną.

Žingsnis į saugumą

Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus teigimu, euro įvedimas yra ekonomiškai ir politiškai apgalvotas strateginis Lietuvos žingsnis, siekiant spartesnio ekonomikos augimo, o kartu ir geresnio gyvenimo visiems šalies gyventojams, o atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes šalia Lietuvos sienų, įgyja dar didesnę reikšmę.
„Tai dar vienas žingsnis į didesnį ekonominį, finansinį bei politinį mūsų šalies saugumą“, – teigia Premjeras.
Finansų ministro Rimanto Šadžiaus teigimu, simboliška, kad, paminėję Lietuvos narystės Europos Sąjungoje dešimtmetį, esame labai arti naujo atskaitos taško, dar vieno istorinio valstybės raidos momento. Ministro įsitikinimu, būti euro zonos nare Lietuvai reiškia didesnį užsienio partnerių pasitikėjimą valstybe, o tai – gausesnės investicijos, palankesnis skolinimasis, mažesnis nedarbas, augančios žmonių pajamos.

To ir tikėtasi

„Palankus Europos Komisijos sprendimas – tik kelio pradžia. Turime užtikrinti, kad euras būtų laukiamas žmonių, o jo atėjimas – sklandus“, – sako R. Šadžius.
Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko nuomone, šiandieninės žinios nėra staigmena – būtent tokių žinių ir tikėtasi. Jo teigimu, paskelbtos Europos Sąjungos institucijų išvados – tai solidus patvirtinimas Europai ir pasauliui, kad savarankiškai krizę įveikusi Lietuva ne tik atkūrė savo ekonomiką, sustiprino bankų sektorių, bet ir padėjo pamatus tvariai plėtrai ateityje.
„Pusę darbo atlikome nepriekaištingai, tačiau pusė darbo – tai tik gera pradžia“, – sako Lietuvos banko vadovas.

Galutinio sprendimo teks palaukti

2014 m. birželio 19 d. Lietuvos priėmimo į euro zoną klausimą svarstys euro zonos finansų ministrai (Euro grupė), birželio 20 d. – Europos Sąjungos finansų ministrų taryba (ECOFIN), birželio 26–27 d. numatyta diskusija Europos Vadovų Taryboje, liepos viduryje savo nuomonę po svarstymo skelbs Europos Parlamentas.
Galutinį sprendimą dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną Europos Sąjungos Taryba ketina priimti liepos 23 dieną.
Lietuva bus 19-oji Europos Sąjungos valstybė narė, įsivedusi eurą.
Iš septynių kitų valstybių narių – tai Bulgarija, Čekija, Kroatija, Lenkija, Rumunija, Švedija ir Vengrija, kurias vertino Europos Komisija, – nė viena šiuo metu neatitinka visų kriterijų, kad galėtų įsivesti eurą. Todėl jų padėtis bus vėl įvertinta po dvejų metų.

2 Atsakymai į “Lietuvai atvertos durys įsivesti eurą”

  1. Algis Virginijui parašė:

    Nerizikuok su bapkėmis. Pernai as irgi norėjau pasikeisti kokius 80 gabalų į dolerius. Tai atėjo 2 berniukai, sako iš banko, pasiėmė tuos litus ir sako rytoj atvešime jau dolcus. Tai iki šiol tebeveža. Policija mane durnium išvadino ir tiek žinių. Nors nusišauk.

  2. Virginijus parašė:

    Turiu pasislėpęs kokius 35 tūkst. litų. Reikės užregistruoti . Čia tokie registratoriai po kaimą vaikšto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto