Ne paslaptis, kad rūkymas – žalingas įprotis, kenkiantis visiems, ypač patiems rūkantiems. Vaikams ir paaugliams rūkymas – dar žalingesnis, mat besivystantis organizmas kur kas stipriau reaguoja į pokyčius bei kenksmingas medžiagas. Deja, Lietuva pirmauja tarp Europos šalių pagal rūkančių nepilnamečių skaičių.
Rūkančių vaikų skaičius auga
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) užsakytas tyrimas atskleidė, kad bent kartą per mėnesį iki apklausos dienos Lietuvoje rūkė maždaug trečdalis berniukų ir mergaičių. Apklausoje dalyvavo vaikai nuo vienuolikos metų ir šioje amžiaus grupėje bent kartą per mėnesį rūkiusių buvo 5 proc. berniukų ir 3 proc. mergaičių. Trylikamečių grupėje šie duomenys siekia apie 10 proc.
Apskritai bent kartą rūkę nurodė kiek daugiau nei pusė penkiolikmečių ir virš trečdalio trylikamečių – berniukų šiose amžiaus grupėse buvo truputį daugiau. Pagal šį tyrimą Lietuva pagal rūkymo rodiklius dalijasi 1-2 vietas tarp 45 valstybių.
Palyginus su 2014 metų tyrimu rūkančių 15-mečių skaičius Lietuvoje išaugo, o Lietuvos statistikos biuro duomenimis, 2019-aisiais rūkė 20,2 proc. lietuvių 15-24 metų amžiaus grupėje.
Dėl rūkymo pavojuje yra milijonai vaikų
Rūkymas jauniems žmonėms gali sukelti rimtų sveikatos problemų iš karto ir sulaukus pilnametystės. Rūkymas sukelia dusulį, tad šie vaikai turi mažiau ištvermės ir jiems sunkiau sekasi sportuoti. Tačiau tai – mažesnės pasekmės negu dėl rūkymo sulėtėjantis plaučių vystymasis, sumažėjęs jų funkcionalumas bei ankstyvas širdies ir kraujagyslių pažeidimas.
Tyrimų duomenimis, 5,6 mln. iš dabar pasaulyje gyvenančių vaikų ilgainiui atsidurs pavojuje dėl rūkymo sukeltų ar paveiktų ligų. Vaikams, kaip ir suaugusiems, rūkymas sukelia vėžį, širdies ligas, insultą, plaučių ligas, diabetą ir lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), kuri apima emfizemą ir lėtinį bronchitą. Rūkymas taip pat padidina tuberkuliozės, tam tikrų akių ligų ir imuninės sistemos problemų, įskaitant reumatoidinį artritą, riziką.
Pasyvus rūkymas sutrikdo vystymąsi
Cigarečių dūmuose priskaičiuojama šimtai žalingų medžiagų, dervų, kurios kartu su anglies monoksidu kenkia plaučiams, kraujagyslėms, širdžiai ir daugeliui žmogaus organų. Ne ką mažiau vaikams pavojingas ir pasyvus rūkymas, kuomet pakanka būti šalia rūkančio žmogaus.
Vaikai su pasyviu rūkymu susiduria dažniau nei suaugusieji ir tai nutinka tėvams ir artimiesiems rūkant namuose, automobiliuose ir kitose vietose, kur jie lankosi. Pasyvus rūkymas pablogina vaiko gebėjimą mokytis. Net ir patiriamas mažais kiekiais, yra neurotoksiškas. Dėl pasyvaus rūkymo vaikams gresia skaitymo sutrikimai ir yra susijusi su didesniu matematinio ir vizualinio mąstymo trūkumu.
PSO praneša, kad nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta apie 165 tūkst. vaikų visame pasaulyje. Medikų teigimu pasyvus rūkymas vaikams gali sukelti astmą, bronchitą, plaučių uždegimą, įvairias kvėpavimo takų ir infekcines ligas ir uždegimus. Itin pažeidžiami yra kūdikiai, tad medikai akcentuoja, kad jų aplinkoje visai neturėtų būti rūkoma.
Nors nėra lengva tiksliai žinoti, kaip anksti vaikai dažniausiai pradeda rūkyti, visiškai aišku, kad kuo anksčiau tai įvyksta, tuo didesnis pavojus jų sveikatai kyla. Rūkymas kenkia nuo pirmo įtraukto dūmo ir žaloja organizmą ilguoju laikotarpiu. Ne ką mažesnį pavojų kelia ir pasyvus rūkymas, o ypač, jeigu vaikai su juo susiduria dažnai.