Lietuvos bankas ir policija įspėja: reikia saugotis „filmų pinigų“

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Lietuvos banko specialistai įspėja: pastarąjį pusmetį šalyje padaugėjo akivaizdžiai padirbtų įvairaus nominalo eurų banknotų, vadinamųjų „filmų pinigų“.

Kokybė itin prasta

Bankų specialistai informuoja, kad šiuos padirbinius, atrodančius kaip prastos kokybės eurų banknotai, itin lengva atpažinti, atkreipiant dėmesį į dar keletą aspektų.
„Akivaizdžiausias dalykas – ant pačių banknotų yra užrašai „copy“, „movie money“ ar „prop copy“. Vis dėlto ne tiek svarbu ieškoti tokių užrašų, nes jie gali ir keistis, o atkreipti dėmesį į tikrų pinigų apsaugos požymius, pavyzdžiui, popieriaus kokybę“, – pranešė Lietuvos banko grynųjų pinigų ekspertė Ramunė Juzėnienė.
Anot jos, net ir trumpo kontakto metu galima pajusti, kad tai ne standus ir šiugždantis tikrų banknotų popierius, o paprastas kanceliarinis popierius. Šie netikri eurų banknotai neturi vandens ženklų, apsauginių siūlelių, hologramos ar kitų apsaugos priemonių.
Padirbti banknotai atspausdinti taip, tarsi tai būtų filmams, reklamoms, žaidimams ar kitoms reikmėms naudojami pinigų atvaizdai, tačiau jie neatitinka eurų banknotų atvaizdų naudojimo reikalavimų, juos galima supainioti su tikrais eurų banknotais, todėl tokios kopijos laikomos neteisėtomis.
2019 m. paskutinį ketvirtį „filmų pinigai“ sudarė apie 88 proc. visų ištirti gautų padirbtų eurų, o pirmąjį šių metų ketvirtį – apie 37 proc.

Ragina būti budrius

Šiais metais Mažeikių rajono policijos komisariate buvo užregistruota viena nusikalstama veika, susijusi su netikrų pinigų paleidimu į apyvartą.
Mažeikių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Arūnas Bubliauskas teigė, kad mažeikiškiams reikia išlikti budriems.
„Karantino metu vėl įsivyrauja nusikalstamos veikos, kurios anksčiau gal buvo kiek „pritilusios“ – tai ir sukčiavimas, ir netikrų pinigų pasirodymas. Idealaus patarimo, kaip atskirti netikrus pinigus, nėra – kas dažnai vykdo operacijas grynaisiais pinigais, tas privalo įsigyti pinigų tikrintuvą, o eilinis gyventojas, jeigu jau tenka susidurti su grynaisiais pinigais, privalo vengti operacijos metu neapšviestos vietos, įdėmiai juos tikrinti, neskubėti atiduoti daikto už įtarimą keliančias kupiūras“, – įspėjo pareigūnas.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto