Antradienį Seimo Vitražų salėje atidaryta „Lietuvos kalvių kalvio 2016“ nominacijos laureato Virgilijaus Mikuckio darbų paroda. Į jos pristatymą vyko ir būrys mažeikiškių – muziejaus, choreografijos mokyklos, Savivaldybės atstovų.
Antroji mažeikiškių paroda
Iki spalio 17 dienos Seime vyksianti V. Mikuckio paroda – jau antroji mūsų kraštiečių kūrėjų paroda šiemet. Gegužę čia buvo eksponuojamos fotomenininko Jono Strazdausko nuotraukos.
„Pagal Seime rengiamą parodų planą, kalvio V. Mikuckio darbų paroda turėjo vykti gegužės mėnesį. Vis tik jis tąkart atsisakė, nes intensyviai ruošėsi Kalvystės meno ir amatų šventei. Tai taip ir nukėlėme tą parodą į rudenį. Mums atrodo gražu ir prasminga pristatyti liaudies meną“, – sakė Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė.
Parodos pristatyme dalyvavo Mažeikių choreografijos mokyklos liaudiškų šokių ansamblio „Kauškutis“ šokėjai. Mažeikių muziejaus atstovai pristatė edukacinę tošininkystės programą.
Eksponuoja kryžius
Parodoje eksponuojami 38 mažeikiškio nukalti kryžiai–saulutės.
V. Mikuckis sako surinkęs visus kalvėje turėtus kryžius. Kad kolekcija būtų didesnė, paskolinti Mažeikių muziejuje saugomus kalvio darbus geranoriškai sutiko jo darbuotojai.
Vilniuje eksponuoti kryžius mažeikiškis nutarė dėl kelių priežasčių. Pirmiausia dėl to, kad lietuviškoji kryždirbystė ir kryžių simbolika UNESCO yra pripažinta unikalia žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybe. Antroji priežastis – tai, kad viena pagrindinių kalvio veiklos krypčių yra kalviškoji kryždirbystė.
„Kadangi savo kryžius vežu į parodas, plenerus, natūralu, kad būtent juos rodau ir Seime“, – sakė kalvis.
Džiaugiasi palaikymu
Tarp parodos eksponatų – ir V. Mikuckio darytos nuotraukos.
„Kryžiai yra mažosios architektūros viršūnės, koplyčių, stogastulpių pabaigos. Tai tose nuotraukose ir užfiksuota, kur iš tikrųjų tie kryželiai turi būti ir kaip jie funkcionuoja. Kažkada su skulptoriumi Pauliumi Daujotu buvome surengę sakralinio meno parodą. Tai tos nuotraukos – iš ten“, – kalbėjo pašnekovas.
Pasak parodos autoriaus, didžiausias rūpestis jam buvo ne tai, kaip surinkti eksponatus, o kaip juos patraukliai pateikti tam skirtoje erdvėje.
Kalvis džiaugiasi parodos atidaryme dalyvavusių mažeikiškių – savųjų, kraštiečių palaikymu ir padrąsinimais, muziejininkų surengta edukacine programa bei šokėjų pasirodymu.