Lietuvos moksleivių sąjungos nariai: norint būti išgirstiems, reikia kalbėti

Balsiuose vykusio moksleivių vasaros forumo metu vyko įvairūs užsiėmimai, o tarp jų – ir veiklos nedidelėse grupelėse. Nuotr. iš LMS archyvo

Baigiantis vasarai Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) Mažeikių padalinys Balsių poilsiavietėje surengė šios sąjungos nariams skirtą vasaros forumą „Būk savimi, visi kiti užimti“.
Jame dalyvavę jaunuoliai iš beveik keturiasdešimties Lietuvos miestų, miestelių bei kaimų penkias dienas gilino žinias, kaip valdyti stresą ir problemas spręsti kūrybiškai, mokėsi komunikacijos, marketingo, bendruomeniškumo, turėjo galimybę prisidėti prie sąjungos strategijos kūrimo.
Keli renginio dalyviai su „Santarve“ pasidalijo forumo įspūdžiais ir mintimis, ką jiems reiškia galimybė dalyvauti moksleivių sąjungos veikloje.

Galimybė susitikti, pažinti, išmokti

Nuotraukoje – kaunietis Povilas Virbašius su bičiule. Nuotr. iš LMS archyvo

Į mažeikiškių organizuotą vasaros forumą Povilas Virbašius atvyko iš Kauno.
„Forumas buvo tikrai labai produktyvus. Turėjome maždaug penkiolika valandų darbo grupėse. Pakankamai dėmesio sutelkėme į moksleivių problemų nagrinėjimą ir LMS tolesnį kūrimą.
Kita vertus, laiką leidome ir linksmai – klausėmės kelių muzikos grupių koncertų, buvo įvairių smagių veiklų. Žodžiu, iš Balsių parsivežiau daugybę gerų emocijų ir turėsiu smagių prisiminimų“, – įspūdžiais pasidalijo „Santarvės“ pašnekovas.
LMS Kauno padalinio veikloje trejus metus dalyvaujantis gimnazistas sako, kad moksleivių forumai – žiemos, vasaros, yra vieni svarbiausių ir didžiausių šios organizacijos renginių. Povilas šiuos renginius vadina galimybe sąjungos nariams susitikti, sužinoti nuomones apie šalies moksleivių bendruomenės problemas, aktualijas, proga pasidalyti gerąja patirtimi, kaip įvairiuose Lietuvos kampeliuose įsikūrusiuose sąjungos padaliniuose organizuojama veikla.

Moksleiviams aktualios temos

Pasak P. Virbašiaus, šiandieniniams moksleiviams bene labiausiai „skaudančios“, kertinės temos, į kurias stengiamasi atliepti sąjungos veikloje, yra trys.
Ekologija, aplinkosauga jaunuoliams rūpi todėl, kad ne kam kitam, o jiems, dabartiniams moksleiviams, teks gyventi šioje Žemėje ir jiems nėra tas pats, kokią ją paliks vyresniosios kartos. Koronaviruso kontekste, kai moksleiviai labai daug laiko praleido namie, kai kone dvejus mokslo metus ugdymas vyko nuotoliniu būdu, jiems ne ką mažiau aktuali yra ir psichoemocinė sveikata.
O trečioji šalies moksleiviams aktuali tema – sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programos įgyvendinimas švietimo įstaigose. Moksleiviai pastebi, kad lytiškumo ugdymo tema kai kuriose bendrojo lavinimo mokyklose vis dar yra nejauki. Vis dėlto kokybiška, moksleiviams suprantama informacija apie sveikatos ir lytiškumo sampratas, sveikatai naudingus įpročius, psichinės ir socialinės sveikatos skirtumus jaunimui yra reikalinga.

Pasak jaunuolių, penkios dienos vasaros forume jiems buvo puiki proga labiau pažinti save. Nuotr. iš LMS archyvo

Atveria įvairių galimybių

Ar jaunų, organizacijos veikloje savanoriškai dalyvaujančių žmonių balso, nuomonių išklauso suaugusieji, įvairių institucijų atstovai?
P. Virbašiaus nuomone, norint būti išgirstiems, visada reikia įdėti tam tikrų pastangų. Bet jei kalbama apie organizacijos balsą, nemažai priklauso ir nuo to, kokį įdirbį turi viena ar kita organizacija.
Pavyzdžiui, LMS įkurta prieš 25 metus ir kiekvienas buvęs ar esamas jos narys vienaip ar kitaip prisidėjo, kad ji veiktų sklandžiai, būtų žinoma, matoma.
„Dabar dažnai būna, kad ne mes, LMS atstovai, patys einame ir kreipiamės, kad mus išgirstų, bet mus kviečia norėdami išgirsti, žinoti šalies moksleivius vienijančios sąjungos poziciją, nuomonę vienu ar kitu moksleiviams aktualiu klausimu. Žodžiu, negalime skųstis – mus išgirsta“, – apibendrino P. Virbašius.
Gimnazisto įsitikinimu, dalyvavimas bet kokios organizacijos veikloje jaunam žmogui suteikia ne tik įvairių kompetencijų, pažinčių, bet ir atveria įvairių veiklos galimybių. Kita vertus, daug kas priklauso ir nuo paties moksleivio – ar jis tų galimybių nori, ar sugeba priimti.

Galima save išbandyti įvairiose srityse

Dienos Balsiuose forumo dalyviams prasidėdavo mankšta. Nuotr. iš LMS archyvo

LMS Visagino padalinys veikia dvejus metus. Nuo jo įkūrimo pradžios organizacijos veikloje dalyvauja Goda Savostinaitė. Apie Lietuvos moksleivius vienijančią organizaciją ji sužinojo iš draugų ir iš smalsumo nutarė prisijungti. Ateidama nežinojo, nei ko tikėtis iš šios veiklos, nei kas laukia, tačiau iki šiol nebuvo akimirkų, kad Goda būtų pasigailėjusi dėl šios narystės.
„Jaunas žmogus Lietuvos moksleivių sąjungoje gali pasireikšti ir save išbandyti įvairiose srityse. Gal ne viskas iš karto pavyks, bet, kaip sakoma, per laiką visko išmokstama. Tik, svarbiausia, reikia noro“, – įsitikinusi moksleivė.
Pasak Godos, kai moksleivių nuomones įvairių institucijų atstovams išsako ne vienas ar du žmonės, o visa organizacija – šiuo atveju LMS, tai moksleivių balsas yra girdimas kur kas geriau.

Įspūdžiai patys geriausi

Mažeikiškių vasaros forume dalyvavusi moksleivė iš Visagino sakė, kad į savąjį miestą parsivežė daugiau pasitikėjimo savimi, drąsos kalbėti viešai.
„Džiaugiuosi, kad, forume klausydamasi pranešimų, dalyvaudama grupinėse veiklose, turėjau galimybę labiau pažinti save. Buvo labai daug mokymų – apie lytiškumą, pasitikėjimą savimi, emocinę sveikatą. Daug pasisėmiau ir esu laiminga, kad galėjau atvažiuoti į Balsius“, – kalbėjo G. Savostinaitė.
„Santarvės“ pašnekovė mano, kad LMS Mažeikių padalinio nariams vasaros forumą surengti puikiai pavyko.

Narystė augina asmenybes

Lietuvos moksleivių sąjungos nariai sako, kad moksleivių balsas šiuo metu Lietuvoje yra išgirstamas. Nuotr. iš LMS archyvo

Kaunietės Gabijos Bernotaitės požiūriu, sėkmingu galima vadinti tokį renginį, kurio dalyviams netenka leisti laiko nuobodžiaujant.
„LMS vasaros forume Balsiuose visi dalyviai pagerinome įvairias savo kompetencijas. Paskaitos buvo labai įvairios ir visi galėjo atrasti tai, kas jiems labiausiai tiko ir patiko. Organizatorių sumanytos veiklos buvo originalios, suburiančios, skatinančios dirbti komandoje – su forumo organizatoriais, su kitų miestų LMS padalinių atstovais“, – pastebėjimais pasidalijo moksleiviams skirto renginio dalyvė.
LMS nare G. Bernotaitė yra dvejus metus. Prie Kauno miesto padalinio veiklos ji prisijungė po to, kai mokykloje, kurią ji lanko, buvo pristatyta ši organizacija.
„Po dvejų metų buvimo LMS galiu pasakyti, kad narystė šioje organizacijoje mane augina kaip asmenybę. Supratau, ko noriu, kokioje aplinkoje, tarp kokių žmonių jaučiuosi geriausiai ir tobulėju. Svarbiausia, išmokau nebijoti išreikšti savo nuomonės, argumentuoti“, – apibendrino moksleivė.

Forumas buvo aukšto lygio

Rojus Malinauskas iš Jonavos LMS veikloje dalyvauja ketverius metus.
„Atėjau, galima sakyti, dėl to, kad neturėjau ką veikti, bet labai norėjosi susipažinti su žmonėmis, norėjosi veikti ką nors prasmingo. Jonava nėra didelis miestas ir veiklos jaunimui čia ne per daugiausia. Tai va, dalis mano bendraamžių taip ir liko laisvo laiko leisti kieme. O mane patraukė Lietuvos moksleivių sąjunga“, – apie priežastis, paskatinusias tapti organizacijos nariu, kalbėjo gimnazistas.
Mažeikiškių pastangas organizuojant moksleivių vasaros forumą LMS senbuvis vertina aukščiausiais balais. Pasak jo, lyginant su ankstesniais metais vykusiais forumais, viskas: pradedant maitinimu, baigiant paskaitų temomis, pranešėjais – Balsiuose buvo labai aukšto lygio.
„Esame jauni žmonės ir mus sudomina tos veiklos, kurios pateikiamos patraukliai, mums suprantamai, ne „sausai“. Ne paskutinėje vietoje yra ir tai, kad forumą organizavo bendraamžiai, kurie žino, kas aktualu šiandieniniams moksleiviams“, – kalbėjo R. Malinauskas.

Visų neįtrauksi, gal ir nereikia

Gimnazistas pastebi, kad per pastaruosius trejus metus moksleivių balsas Lietuvoje yra tapęs garsesnis, stengiamasi į moksleivių nuomonę įsiklausyti tada, kai sprendžiami su jais susiję klausimai.
LMS nario paklausėme, ką reikėtų daryti su jaunuoliais, kurie nė nebando dalyvauti moksleiviams skirtų organizacijų veikloje, nelanko būrelių ir verčiau pasirenka laiką leisti namie prie kompiuterių arba gatvėje.
„Manau, visų žmonių, užstrigusių tarp savo keturių sienų, namie, į visuomeninę veiklą neištrauksi ir neįtrauksi. Įvairių organizacijų, kurių veikloje galima dalyvauti, įvairių veiklų tikrai yra. Kuriančių, norinčių veikti moksleivių irgi yra. Tai jie ir bando. O ar verta tempti paskui save tuos, kurie nenori, ar juos verta įtikinėti, kviesti prisijungti, nežinau. Aišku, pabandome – kviečiame, pristatome LMS, pasakojame apie organizacijos veiklą, bet juk sakoma, kad per prievartą mielas nebūsi. Geriausia, kai žmogus pats nusprendžia būti vienos ar kitos organizacijos nariu“, – apibendrino R. Malinauskas.
Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto