Lietuvos regionų ypatybės: ko gali tikėtis grįžtantieji į Mažeikių rajoną

Stebime šaliai itin svarbią ir teigiamą tendenciją – trejus metus į Lietuvą grįžtančiųjų yra daugiau nei išvykstančiųjų. Apie 60 procentų iš jų renkasi savo grįžimo scenarijų plėtoti regionuose. Dažniausios šio sprendimo priežastys – noras įsikurti gimtosiose vietose, šalia artimųjų, ir neabejotini regionų privalumai. Kuo ypatingas Mažeikių rajonas ir ko jame galėtų tikėtis naujakuriai?

Stipresnis bendruomeniškumas, daugiau laisvų nišų naujiems verslams, mažesnės nekilnojamojo turto kainos, arčiau pasiekiamos reikiamos paslaugos nei didmiesčiuose skatina vis daugiau sugrįžusiųjų ieškoti galimybių integruotis regionuose. Žinoma, grįžimas kaip ir prieš tai patirtas įsikūrimas kitoje šalyje reikalauja pastangų.

Grįžimo išbandymai ir atradimai

Užimtumo tarnyba – viena pirmųjų institucijų, į kurią kreipiasi grįžusieji. Dažniausias išmėginimas, su kuriuo susiduriama, – per išvykimo metus įvykę Lietuvos darbo rinkos pokyčiai. Konsultacijų metu klientams pirmiausia stengiamasi padėti susiorientuoti, kokias veiklas vykdo konkrečiame regione įsikūrusios įmonės. Tai itin svarbus veiksnys, lemiantis darbo pasiūlą, keliamus lūkesčius ir karjeros galimybes.

Įvertinus užsienyje įgytą patirtį, taip pat iškyla poreikis atnaujinti arba įgyti papildomų įgūdžių bei kompetencijų, siekiant tapti konkurencingesniems vietinėje darbo rinkoje. Tai padaryti galima pasinaudojus Užimtumo tarnybos teikiamomis suaugusiųjų švietimo ir persikvalifikavimo paramos priemonėmis.

Nutarusiems grįžti į Lietuvą taip pat pravartu žinoti, kad Užimtumo tarnyboje veikia Aukštos kvalifikacijos atrankų skyrius, kuris pasiruošęs suteikti papildomą pagalbą asmenims, turintiems aukštą kvalifikaciją, – vadovams, specialistams, technikams.

Vien praėjusiais metais Užimtumo tarnyboje registruota daugiau nei 2800 laisvų darbo vietų Mažeikių rajone ir fiksuotas itin aukštas sėkmingai įsidarbinusių kvalifikuotų darbuotojų skaičius. Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Mažeikių skyriaus vedėjos Ritos Jurkūnienės teigimu, jų poreikis augantiems verslams ir toliau išlieka aktualus pramonės bei statybų sektoriuose: darbdaviams trūksta plataus profilio statybininkų, technologinių vamzdynų ir įrenginių montuotojų, suvirintojų, metalinių konstrukcijų šaltkalvių, elektrikų. Ir jei anksčiau darbo pasiūlymų apimtis statybos sektoriuje sąlygodavo sezoniškumas, dabar tokie darbuotojai paklausūs ištisus metus.

Tarnybos specialistų patirtis rodo, kad globalioje aplinkoje veikiančios įmonės, aptarnaujančios tarptautinius klientus, vertina užsienyje įgytą darbuotojų išsilavinimą, kalbų žinias ir darbuotojų patirtį, suteikiančią platesnį požiūrį į verslo aspektus.

Perspektyvos ir paskatos grįžtantiesiems

Sklandžiam sugrįžimui į Lietuvą itin svarbus įvairiapusiškas palaikymas. Mažeikių rajono savivaldybėje sukurta tinkama infrastruktūra verslui plėtoti, todėl mieste registruota ir veikia daugiau nei tūkstantis įmonių. Reguliariai vykdomos smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo programos. Be didžiausios naftos perdirbimo įmonės Baltijos šalyse, čia taip pat vystomos maisto pramonės, metalo apdirbimo ir baldų gamybos sritys.

Kitaip nei didesniuose miestuose, Mažeikiuose įsikuriančioms jaunoms šeimoms netenka rūpintis dėl laisvų vietų ugdymo įstaigose – jų čia pakanka visiems, o iš užsienio grįžę vaikai nesunkiai integruojami į bendrą ugdymo sistemą. Taip pat Mažeikių rajono savivaldybė siūlo galimybę pasinaudoti finansine paskata pirmajam būstui įsigyti.

Kokybiškos konsultacijos ir atsakymai į rūpimus klausimus

Atliepiant grįžtantiems lietuviams aktualų poreikį centralizuotai rasti reikiamą informaciją, nuo šių metų sausio startavo Užsienio reikalų ministerijos vykdoma iniciatyva „Grįžtu.LT“. Ji vienija įvairias Lietuvos institucijas ir pateikia aktualią informaciją vieno langelio principu.

Prie šios iniciatyvos taip pat prisijungė Užimtumo tarnyba, kurios kiekviename klientų aptarnavimo skyriuje jau paskirti atsakingi specialistai, pasirengę grįžtančiuosius konsultuoti jiems aktualiais klausimais. Tikimasi, kad galimybė susitikti ir pasitarti su tame regione dirbančiais specialistais padės tikslingai iš anksto ruoštis grįžimui, sužinoti apie galimybę pasinaudoti lengvesnei integracijai skirtomis priemonėmis įvairių institucijų lygmeniu.

Tad grįžusieji į Lietuvą trumpam aplankyti artimųjų ar atostogų metu kviečiami pasinaudoti galimybe apsilankyti artimiausiame Užimtumo tarnybos klientų skyriuje ir ten gauti reikiamą informaciją. Konsultacijos teikiamos ir telefonu. Prireikus detalesnių atsakymų, tikslingai nukreipiama į atitinkamas institucijas. Ir nors kiekvienai grįžimo ir įsikūrimo Lietuvoje istorijai būdingas unikalumas, visgi jas visas sieja bendras akcentas – svarbiausia tinkamai pasirinkti savo kryptį ir drąsiai ieškoti atsakymų.

Užs. Nr. REB-15105

6 Atsakymai į “Lietuvos regionų ypatybės: ko gali tikėtis grįžtantieji į Mažeikių rajoną”

 1. to Šalutinis vakcinavimo poveikis- parašė:

  Jums čia nuo bambalinio alaus nuolat megztos beretės vaidenasi ar po sunkios covid’o formos vis Landsbergis po lova sėdi? Pasisaugokit, o tai nuo plokščios žemės už kojos žemyn galva nutrauks :))))

 2. grįžęs ir vel emigravęs parašė:

  Vien kad pasikeisti vairuotojo pažymėjimą šitoje bauduvos respublikoje reikia n biurokratinių popiergalių ( ne veltui) norint įrodyti,kad ne kupranugaris.

  1. Anonimas parašė:

   Jei spjaudaisi kaip kupranugaris, tai ir esi kupranugaris.

   1. Vip parašė:

    Kupranugariai dirba ir naudą neša.Skirtingai nuo lanzbirkinių megstagalvių parazitų.Kurie tik kenkia ir orą gadina.

    1. vip'ui parašė:

     Labiausiai tai orą gadina tokie kremliniai bezdaliai kaip tamsta, laukiantys nesulaukliantys putlerio saulės patekant.

     1. Šalutinis vakcinavimo poveikis- parašė:

      aplinkui visi kremliaus agentai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto