Lietuvos žydų genocido dieną aktyviausiai minėjo rajono moksleiviai

Pilietinėje akcijoje „Atminties kelias“ dalyvavo Sodų pagrindinės mokyklos ir Gabijos gimnazijos moksleiviai. Nuotr. iš Gabijos gimnazijos archyvo

Rugsėjo 23-oji yra paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena.
Dalyvaudamos pilietinėje iniciatyvoje „Atminties keliu“, Lietuvos žydų genocido dieną aktyviai minėjo ir Mažeikių rajono mokyklų bendruomenės.

Dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje

Pirmadienį, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną ir Vilniaus geto likvidavimo 76-ąsias metines, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyva visoje Lietuvoje vyko pilietinė akcija „Atminties keliu“.
Jos esmė yra tokia, kad mokytojai, mokiniai, prisimindami holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, drauge išeina į šalia savo miestų, miestelių, kaimų esančias masinių žydų žudynių vietas. Kitaip tariant, šios pilietinės iniciatyvos metu mokytojų lydimi moksleiviai eina tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į savo paskutinę kelionę.
Skaičiuojama, kad mūsų šalyje yra daugiau nei 200 žydų masinio naikinimo vietų.
Kasmet „Atminties kelio“ dalyviai kviečiami su savimi neštis akmenukus su ant jų užrašytais Holokausto aukų vardais.

Tradiciją puoselėja penkerius metus

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos bendruomenė jau penkerius metus puoselėja tradiciją Tirkšlių, Mažeikių žydų senųjų kapinių bei žudynių vietos ir kapų komplekse prie Ventos upės surengti netradicinę istorijos pamoką.
Tokia pamoka, pavadinta „Akistata su istorija“, vyko pirmadienį. Joje dalyvavo dviejų Merkelio Račkausko gimnazijos klasių – 2d ir 3d mokiniai. Pamoką vedė gimnazijos istorijos mokytoja Silva Paulauskienė. Pamokoje dalyvavę mokiniai klausėsi gimnazijos trečiokų parengto pranešimo apie 1941 metais toje vietoje vykusį brutalų vienos tautos žmonių naikinimą.

Pirmosiose eisenos gretose – Jaunieji šauliai. Nuotr. iš Sodų pagrindinės mokyklos archyvo

„Pirmadienį, per pirmąją pamoką, gimnazijos aktų salėje mes, visos istorijos ir etikos mokytojos, pirmų, antrų, trečių klasių gimnazistams organizavome netradicinę pamoką „Einame atminties keliu“. Jos metu kalbėjome apie mūsų gimnazijos žydų tautybės gimnazistus ir mokytojus, sušaudytus pavenčiuose, žiūrėjome mūsų gimnazistų apie tai sukurtą filmą „Laikas ir likimai“, – „Santarvei“ pasakojo S. Paulauskienė.
Istorijos mokytoja pasidžiaugė, kad mokinių sukurtas filmas bus pristatytas tarptautiniame Yad Vashem seminare, vyksiančiame spalio 3–6 dienomis.

„Atminties kelyje“ – daug dalyvių

Pirmadienio rytą Gabijos gimnazijos moksleiviai prie netoli mokyklos esančios Gabijos skulptūros iš akmenukų, ant kurių buvo užrašyti Mažeikiuose gyvenusių žydų tautybės žmonių vardai, sudėliojo menorą – septinšakę žvakidę, Izraelio valstybės simbolį.
Popiet pilietinėje iniciatyvoje „Atminties keliu“ dalyvavo gausus būrys Gabijos gimnazijos bei Sodų pagrindinės mokyklos mokinių bei mokytojų.
Jie praėjo keliu, kuriuo nekalti žmonės buvo varomi į mirtį. Žygeiviai trumpam stabtelėjo netoli vadinamojo „Aitvaro“ malūno esančioje vietoje. Ten kadaise buvo Lačo daržinė, kurioje buvo kalinami žydų tautybės žmonės prieš juos išžudant.
Toliau mokiniai ir jų mokytojai žygiavo į pavenčiuose esančias Tirkšlių ir Mažeikių kapines bei žydų žudynių vietą.

Vyko pamokos kitaip

Užlieknės pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Birutė Ovčinikova „Santarvei“ sakė, kad kasmet, artėjant Lietuvos žydų genocido dienai, ji savo mokiniams primena apie to laiko tragiškus įvykius. Mokiniai drauge su mokytoja įvairiomis formomis pamini Lietuvos žydų genocido dieną.

Lietuvos žydų genocido dieną minėjo ir Užlieknės pagrindinės mokyklos mokiniai. Nuotr. iš Užlieknės pagrindinės mokyklos archyvo

Pasak pedagogės, anksčiau būdavo rengiamas respublikinis rašinių konkursas „Mūsų senelių ir prosenelių kaimynai žydai“. Užlieknės pagrindinės mokyklos mokiniai yra šiame konkurse laimėję prizinių vietų.
Dabar, kai konkurso nebeliko, mokytoja istorijos pamokas rugsėjo 23 dieną veda kitaip – jei oro sąlygos leidžia, jos vyksta lauke. Jų metu prisimenamas tragiškas žydų tautos likimas, vyksta filmų Holokausto temomis peržiūros.

Domisi ir jautriai priima

B. Ovčinikova sakė, kad mokinių visada paklausia, ar jie nori kitokių, netradicinių istorijos pamokų.
Šiuolaikinė mokinių karta, kad ir nekantri, norinti rezultatų čia ir dabar, vis dėlto jautriai priima informaciją apie Holokausto aukas, nori žinoti, kas ir kaip praeityje buvo.
„Mano lietuvių kalbos kultūros dėstytoja sakė taip: jeigu vaikas susimąstė, tai jau yra labai gerai. Viskas veikia sniego gniūžtės principu. Su laiku tas, atrodo, paprastas veiksmas – ranka ant akmenuko užrašytas nužudyto žydo vardas vaikui sukelia pamąstymų. Kitaip sakant, mažas veiksmas užauga į kažką didesnio“, – kalbėjo Užlieknės pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto