Ligoninė atsisakė kretingiškio verslininko paslaugų

Ligoninės valymo paslaugų pirkimas iš privatininko tapo nesėkmingu eksperimentu. Ligoninė sutartį su kretingiške UAB „Žemaitijos lokys“ nutraukė po trijų savaičių. Nuo pirmadienio patalpas ir vėl valo ligoninės darbuotojai.NEATLIKO NUMATYTŲ DARBŲ
Kretingiškė įmonė valymo darbus iš ligoninės perėmė vasario 1 dieną. 21-ąją dieną ligoninė privatininko paslaugų atsisakė.
„Niekaip nepavyko priversti kretingiškės įmonės gerai atlikti sutartyje numatytų darbų. Pagal higienos normą ligoninės patalpos turi būti valomos du kartus per dieną, tačiau būdavo dienų, kad jos apskritai likdavo nevalytos. Privačią valymo tarnybą sunkiai sekėsi įtikinti, kad ligoninės ir gatvės valymas yra skirtingi dalykai“, – „Santarvei“ teigė ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Regina Meištienė.
Pavaduotoja parodė segtuvą, į kurį per tris savaites susegta nemažai dokumentų, bylojančių apie prastą ligoninės valymą.
Neatliktus darbus kasdien raštu užfiksuodavo ligoninės skyrių slaugos administratorės.
Blogas valytojų darbas piktino ir medikus, ir pacientus. Iš vaikų ligų skyriuje gydomų mažųjų pacientų mamų dėl prastai valomų palatų gautas skundas raštu.

PRETENZIJŲ RAŠTAI NEPADĖJO
„Sulaukę nusiskundimų dėl valymo jau kitą dieną apie juos informuodavome „Žemaitijos lokio“ atstovą, atsakingą už paslaugos organizavimą. Jei padėtis nepasikeisdavo, trečią dieną įteikdavome pretenzijų raštą, kuriame įspėdavome, kad ligoninė bus priversta nutraukti sutartį“, – R. Meištienė pasakojo apie bandymus privatininką priversti paisyti sutartyje numatytų įsipareigojimų. Per tris savaites buvo surašyti trys pretenzijų raštai.
Ligoninės administracija ne tik spaudė, kontroliavo privačią tarnybą, bet ir stengėsi jai geranoriškai padėti. Tarnyboje dirbo nemažai iš Darbo biržos siųstų žmonių, kuriems trūko išmanymo. Skyrių slaugos administratoriai patardavo, kaip valyti, kokias valymo ir dezinfekcijos priemones naudoti.
„Mums ne tas pats, kaip jaučiasi ligoniai. Buitis, aplinka, švara ligoninėje taip pat turi įtakos jo savijautai“, – paaiškino pagalbos priežastis R. Meištienė.

KONKURSĄ LĖMĖ KAINA
Atsisakyti su gydymu nesusijusių paslaugų buvo laikinai ligoninės vyriausiojo gydytojo pareigas ėjusio Gintaro Berenio sumanymas. Tam pritarė ir Savivaldybės taryba.
Paslaugai teikti buvo skelbtas konkursas. Iš septynių pretendentų, tarp kurių buvo tik viena mažeikiškė firma, pasirinkta kretingiškė bendrovė. Tas pats kretingiškis Irmantas Norkus vadovauja UAB „Kretingos maistas“ , kuriai perleistas ligonių maitinimas.
Ligoninės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė, ligoninės direktoriaus pavaduotoja ekonomikai Regina Sokolova „Santarvei“ sakė, kad tai tik atsitiktinis sutapimas, neturėjęs jokios įtakos konkurso rezultatams. „Konkursą laimėjo mažiausią paslaugos kainą pasiūlęs verslininkas“, – pridūrė ji.
„Žemaitijos lokys“ siūlė kvadratinį metrą patalpų išvalyti už 1,09 lito, tuo tarpu kiti prašė apie 3 litus.
„Maža paslaugos kaina privačią tarnybą ir pražudė“, – mano R. Meištienė. Pavaduotojos slaugai teigimu, kretingiškis verslininkas nebuvo įvertinęs, kad ligoninės valymas yra specifinė paslauga, neužtenka išplauti grindis, nuvalyti dulkes.
Dvylika darbuotojų nespėdavo atlikti visų darbų laiku. Samdyti daugiau žmonių verslininkui būtų neapsimokėję.

EKONOMINIO EFEKTO NESULAUKĖ
R. Meištienė prasitarė, jog nei ji, nei ligoninės slaugos taryba nepritarė, kad įstaiga atsisakytų valymo paslaugos. „Mūsų tarnyboje dirbo gerai specifinį ligoninės valytojo darbą išmanantys valytojai. Nujautėme, kad naujiems žmonėms gali kilti problemų“, – pasakojo pašnekovė.
Perkant valymo paslaugą iš kitų pirmiausia buvo tikimasi ekonominio rezultato, tačiau jo nesulaukta. R. Meištienė pripažįsta, kad nebuvo įvertinta, jog neįmanoma atsisakyti visų ligoninės valymo tarnybos darbuotojų. Gerai išanalizavus padėtį, buvo nutarta atsisakyti tik 16 valytojų. 2,5 etato slaugių padėjėjų ir 15,75 etato pagalbinių darbuotojų buvo palikta.
„Pagalbiniai darbuotojai lyg ilgesnės slaugių rankos. Jie ne tik valo patalpas, bet ir lydi ligonį į procedūrinį kabinetą, nuprausia, nuneša tyrimus, apsuka jį lovoje, išneša basoną, atlieka kitus panašius darbus“, – paaiškino pavaduotoja slaugai.
Anot R. Meištienės, toks valymo tarnybos darbo organizavimas yra savotiškas ligoninės pinigų taupymas. Jeigu nebūtų padėjėjų, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą normą tektų įsteigti slaugių padėjėjų etatus.
„Galbūt paslaugos kokybei neigiamos įtakos turėjo ir tai, kad įstaigoje dirbo dvi valymo tarnybos: ligoninės ir svetima“, – samprotavo ligoninės direktorius Albinas Lidžius.

PADAUGĖS DARBO
Ligoninė nebesiruošia pirkti valymo paslaugos. Patalpas nuo pirmadienio ir vėl valo įstaigos valymo tarnyba. Išeitinės pašalpos buvo išmokėtos dešimčiai valytojų, šeši valytojai būtų buvę atleisti tik nuo balandžio mėnesio. Jie sutiko likti ligoninėje.
„Nežadame priimti daugiau valytojų. Tikimės, kad sugebėsime, kaip ir anksčiau, gerai atlikti visas valymo tarnybos pareigas“, – teigė už šį darbą atsakinga ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai R. Meištienė.
Ligoninės direktoriaus A. Lidžiaus teigimu, naujų valytojų priėmimas prieštarautų įstatymui, nes išeitinės pašalpos išmokėtos dėl etatų mažinimo (lėšas kompensuos reorganizacijos fondas).
„Galbūt kai kurių etatų buvo per daug, o gal neracionaliai jėgos paskirstytos“, – į klausimą, ar nebus sudėtinga ir patiems gerai valyti patalpas, sumažėjus valytojų, atsakė direktorius.
R. Meištienė prasitarė, kad jai gaila ne tik atleistų, bet ir likusių valymo tarnybos žmonių, nes jiems už tą patį atlyginimą teks didesnis darbų krūvis. „Žmonės sutinka dirbti ir tokiomis sąlygomis, tikėdamiesi, kad situacija kada nors pasikeis“, – samprotavo pašnekovė.

PRIVATIZAVIMAS – NE VISADA BLOGAI
Dar anksčiau ligoninė atsisakė skalbimo. Šią paslaugą pernai ji pirko iš vienos konkursą laimėjusios taip pat kretingiškės bendrovės.
Ligoninė ir dėl privačios skalbyklos patyrė daug vargo.
„Rašėme pretenzijų raštus, žadėjome sutartį nutraukti. Padėtis pagerėdavo tik laikinai. Šiaip ne taip ištempėme metus“, – teigė pavaduotoja R. Meištienė.
Sutartis dėl skalbimo paslaugos sudaroma tik vieniems metams. Šiemet konkursą laimėjo mažeikiškė bendrovė.
„Nors jos paslaugos šiek tiek brangesnės, tačiau skalbyklos darbu esame patenkinti, neturime jokio vargo“, – pasidžiaugė pašnekovė.

SPRENDIMO NEKEISTŲ
Buvęs ligoninės laikinasis vadovas Gintaras Berenis tik iš „Santarvės“ sužinojo, kad atsisakyta kretingiškio verslininko valymo paslaugų.
Gydytojas patikino pretenzijų privačiai valymo tarnybai neturįs. „Nepastebėjau jokių valymo skirtumų“, – pridūrė jis.
G. Berenis ir šiandien priimtų sprendimą valymo paslaugą pirkti iš kitų. Anot jo, visas pasaulis taip daro, nes ligoninės funkcija yra gydyti, o ne teikti su gydymu nesusijusias paslaugas.
„Bet kokią idėją galima realizuoti blogai ar gerai, sėkmingai arba ne. Tai priklauso nuo daug faktorių, nuo daug žmonių“, – samprotavo idėjos autorius.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

One Reply to “Ligoninė atsisakė kretingiškio verslininko paslaugų”

  1. Trukumas parašė:

    Manau, kad mano pastebejimas yra zurnalistu darbo trukumas. Esu ne vietinis, straipsni radau internete atlikes paieska. Skaitau straipsni ir nesuprantu kurioje ligonineje vyksta aprasomi ivykiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto