Maitinamųjų skaičius didėja, maisto davinys mažėja

Vyriausybės priimtas nutarimas nuo rugsėjo pradėti nemokamai maitinti visus ikimokyklinių ir pradinių klasių mokinius rajono švietimo darbuotojams pridarė nemažai rūpesčių: mokyklų valgyklų patalpos per mažos, trūksta indų, pasenusi virtuvių įranga.
Beveik litu sumažėjo ir nemokamam moksleivio maitinimui skirtos lėšos.

MAITINSIS DVIGUBAI
DAUGIAU VAIKŲ

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus teigė, kad šiemet rajono mokyklose nemokamai maitinsis beveik dvigubai daugiau mokinių nei praėjusiais mokslo metais.
Pernai nemokamą maitinimą rajone gavo 1700 mokinių, šiemet ikimokyklinių bei pradinių klasių mokinių nemokamai maitinsis pusketvirto tūkstančio, o iš viso, negalutiniais duomenimis, – apie 4500.
Mokykloms papildomai skirti 24 valgyklų darbuotojų etatai.
„Didžiausią rūpestį kelia susidėvėjusi valgyklų įranga ir indų trūkumas“, – „Santarvei“ sakė vedėjas.
Rytoj Savivaldybės taryba turėtų patvirtinti biudžeto pakeitimus, kur numatyta 200 tūkstančių litų skirti atnaujinti mokyklų valgyklų įrangai.
„Lėšas paskirstysime pagal mokyklų paraiškas. Lėšų indams dar teks palaukti, tai nėra dideli pinigai, gal juos nusipirks pačios mokyklos, o vėliau žiūrėsim, kam ko trūksta“, – teigė A. Stonkus.

TEKS ATSISAKYTI
SKANĖSTŲ

Švietimo skyriaus specialistė technologė Emilija Katauskienė padėties dėl maitinimo dar nedramatizavo, bet sakė, kad nerimo yra: beveik litu sumažėjo vieno mokinio nemokamam maitinimui skirtos lėšos, o mėsos, žuvies produktai per vasarą pabrango. Nuo rugsėjo ikimokyklinukams ir 1–4 klasių mokiniams skiriama dienos norma – 3,5 Lt, o buvo 4,5, socialiai remtinų šeimų vaikams papildomai dar skiriami pusryčiai. 5–12 klasių mokiniai maitinsis už 4,20 Lt, anksčiau buvo skirta 5 litai.
Pagal priimtus įstatymus, mažiausiai vieno mokinio maitinimui gali būti skiriama šiek tiek per tris litus, o didžiausia suma – ne daugiau kaip 4,68 Lt. Anksčiau lėšos mokinių maitinimui nebuvo ribojamos.
Specialistės teigimu, kadangi pinigai skiriami ne mokslo, o kalendoriniams metams, tad resursų vaikų maitinimui skirti daugiau pinigų yra. Už kiek bus maitinami mokiniai, paaiškės rugsėjo pirmosiomis savaitėmis, kadangi dar nežinoma, kiek nemokamai bus maitinama aukštesniųjų klasių mokinių. Dėl ikimokyklinių ir pradinių klasių mokinių nemokamo maitinimo neaiškumų nėra – jie maisto gaus visi iki vieno.

TRŪKSTA INDŲ IR ĮRANKIŲ

Nemokami pietūs nuo šiol bus šiek tiek kuklesni. Mokiniai nebegaus deserto, tikriausiai teks atsisakyti vaisių, sumažinti sulčių ar gėrimo kiekį.
„Mūsų nuostata – kad būtų pagrindiniai patiekalai – sriuba ir antrasis patiekalas. Numatytų pinigų tam turėtų pakakti. Bet vis tik teks labai stipriai laviruoti“, – tikino E. Katauskienė.
Senamiesčio pagrindinės mokyklos direktorė Janina Norvilienė sakė su naujomis maitinimo kainomis dar nespėjusi susipažinti, bet yra susirūpinusi stipriai padidėjusiu nemokamą maitinimą gausiančių mokinių skaičiumi: nuo rugsėjo reikės maitinti apie 300 pradinių klasių mokinių. Vietos valgykloje pakaks, tačiau rūpestį kelia indų, stalo įrankių trūkumas.
„Juos užsakėme iš specialiųjų lėšų, tai gal ir užteks. Kas kita – šiuolaikinius reikalavimus atitinkančių puodų trūkumas, sena virtuvės įranga. Tam lėšų neturime, esame užsiprašę, tikimės gauti“, – vardijo direktorė.
Pasak mokyklos vadovės, darbuotojų valgykloje bus pakankamai – įsteigti dar du darbuotojų etatai.
„Iš bėdos pradėti maitinti vaikus galėtume kad ir šiandien, bet jei norėtume, kad viskas atitiktų higienos normas – tam trūksta lėšų“, – apgailestavo J. Norvilienė.

SKYRIAUS LIKIMAS
NEŽINOMAS

Dar vienas direktorės rūpestis – nežinia dėl Senamiesčio pagrindinei mokyklai priklausančio Leckavos skyriaus likimo. Kol kas neaišku, ar skyrius bus, ar ne – tai rugsėjo pradžioje turės nutarti rajono valdžia.
„Nieko nežinome nei mes, nei leckaviškiai. Viename komitetų buvo nutarta sprendimą dėl Leckavos skyriaus atidėti iki rugsėjo 5osios. Tas klausimas yra labai užvilkintas. Anksčiau, naikinant mokyklų skyrius, rugpjūčio mėnesį derindavomės dėl vaikų pavėžėjimo į miestą, dabar dar niekas neaišku“, – nusivylusi direktorė.
J. Norvilienės teigimu, norinčių lankyti Leckavos skyrių vaikų yra dešimt. Jei skyrius veiks, juos reikės maitinti, o pastate nėra valgyklos, nėra ir darbuotojo etato.
„Mokykloje yra dujinė viryklė, virdulys, tad anksčiau vaikai ir mokytojai maitindavosi sumuštiniais. Dabar tektų maistą vežioti. Kadangi jau ne pirmus metus nežinoma, koks bus skyriaus likimas, čia nedarytas ir remontas. Mano nuomone, trūks plyš, skyrius turėtų veikti“, – įsitikinusi J. Norvilienė.
Apie Leckavos skyriaus ateitį dar nieko nežinąs teigė ir A. Stonkus.
„Mes dabar nieko nedarom, mums dėl to nei šilta, nei šalta. Matysim, kiek vaikų bus rugsėjo 1ąją. Man svarbu ugdymo kokybė, vaikų maitinimas, saugumas. Tad kaip bus – žiūrėsim“, – lakoniškai išdėstė vedėjas.

SKIRTA PAPILDOMŲ
ETATŲ

„Žiburėlio“ pradinėje mokykloje nemokamai maitinamų vaikų skaičius išaugo dešimteriopai.
Mokyklos direktorė Jovita Mingėlienė sakė, kad baigiamas valgyklos remontas – ji šiek tiek padidinta prijungus šalia buvusias nenaudojamas patalpas.
„Anksčiau nemokamai maitinome per trisdešimt vaikų, bet beveik visi likę valgydavo už pinigus. Kažkaip sutilpdavome. Dabar vienu metu visų vaikų nepamaitinsime, tad teks skirti tris pertraukas“, – apie planus kalbėjo direktorė.
Čia taip pat trūksta indų, įrankių, valgyklos įrangos, be to, reikia keisti ir buvusiąją, nes ji susidėvėjusi.
Valgyklos darbuotojų klausimas išspręstas – įsteigta pusantro darbuotojo etato.
„Vyturio“ pradinėje mokykloje nemokamai maitinsis apie 350 vaikų. Direktorė Asta Žukauskienė sakė, kad jų valgykla didelė, tad per kelias pertraukas pavalgys visi.
„Pagrindinė mūsų problema – valgyklos įranga, su viskuo kitu susitvarkysime. Žinoma, bus sunkiau ir valgykloje dirbančioms moterims, gal ir vaikams, bet kaip nors suksimės“, – pasiryžusi A. Žukauskienė.
Tiek „Vyturio“, tiek Kazimiero Jagmino bei „Ateities“ pradinėse mokyklose taip pat įsteigta po vieną valgyklos darbuotojo etatą.
„Kiek mokyklos prašė, tiek darbuotojų etatų valgykloms ir skirta“, – teigė A. Stonkus.

MAITINSIS
SAUSU DAVINIU

Šiek tiek sunkesnė padėtis Laižuvos Antano Vienažindžio pagrindinėje mokykloje – dėl valgyklos remonto tik dabar pasirašomos sutartys, tad direktorius Romualdas Vasiliauskas teigė su visuomenės sveikatos centru suderinęs, kad kurį laiką vaikams bus duodamas sausas davinys.
„Valgyklos įrangą pasikeitėme dar prieš Naujuosius metus. Dabar bus remontuojamos pačios valgyklos patalpos. Aišku, būtų buvę geriau, jei tie darbai būtų atlikti vasarą. Bet kaip yra, taip. Gerai, kad susiremontuosime valgyklą, tada vėl neturėsime jokių problemų“, – sakė R. Vasiliauskas.
Panaši padėtis ir Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinėje mokykloje: čia valgyklos remontas prasidės kartu su mokslo metais.
„Nemokamai besimaitinančiųjų pas mus taip pat gerokai padaugėjo, tad valgyklos remontas labai reikalingas. Žaibas sudegino elektrines virykles, todėl valgykloje bus pakeista ir įranga“, – būsimais pokyčiais džiaugėsi direktorė Rima Širvinskienė.
Mokyklos vadovė sakė, kad tas dienas teks verstis su sausu daviniu, ir tikisi, kad tėvai tai supras – vėliau mokykla turės gerą valgyklą.
Valgykla praplėsta Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje, visapusiškas valgyklos remontas atliktas „Ventos“ vidurinėje mokykloje, ten baigiama sutvarkyti ir įranga.

KALORINGUMO
NORMOS
NEPAŽEIDŽIAMOS

Dėl ne laiku atliekamo valgyklų remonto, A. Stonkus paaiškino, kad lėšos iš Savivaldybės Laižuvai ir Židikams buvo gautos pavėluotai, mokslo metų pradžioje nieko apie jas dar nežinota. Po to užsitęsė viešųjų pirkimų procedūros.
„Mūsų valstybėje be galo baisus viešųjų pirkimų biurokratinis mechanizmas, todėl viskas ir užsitęsia“, – kaltinimą aukštesnėms instancijoms metė A. Stonkus.
Toks pavėluotas valgyklų remontas nesuprantamas ir Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus direktorei Irenai Macijauskienei.
„Man šitie dalykai niekaip nesuprantami ir nepaaiškinami. Kaip tie vaikai bus maitinami – šia tema niekas nekalbėjo. Švietimo skyrius dėl to taip pat neinicijuoja jokių susitikimų. Jei bus duodamas sausas davinys, reikia žiūrėti, kiek ilgai tai tęsis, kaip tai suderinama su tėvais. Tie remontai tikrai neturėtų užtrukti, kaip pas mus įprasta, iki Naujųjų metų“, – situaciją analizavo I. Macijauskienė.
Tvirtinti valgiaraščius skyriui pateikė dar ne visos mokyklos, bet direktorė teigė, kad kol kas pažeidimų jau turimuose nerasta – pagal Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas, patiekalų kaloringumas yra pakankamas.
„Kai buvo papildomų pinigėlių, mokiniai gaudavo bandelių, sūrelių, vaisių. Dabar teks apsiriboti trimis patiekalais: dviem karštais ir gėrimu. Atsisakyti mažiukų nemėgstamos sriubos negalima – vaikams reikia formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius“, – teigė I. Macijauskienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: J. Mingėlienė (dešinėje) sakė, kad virtuvėje reikėtų pakeisti ir inventorių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto