Kasmet daugėja pinigų, skiriamų atrankinei mamografinės patikros programai, pagal kurią moterys nuo 50 metų gali nemokamai išsitirti dėl krūties vėžio. 2010–2011 m. programai buvo skirta 5,2 mln. Lt, šiais metais numatyta 6,6 mln. Lt. 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų lėšomis Lietuva įsigijo 10 mamografų.
Diagnozuoja vėžį
Pagal programą kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį ar ikivėžinius pakitimus.
Pasaulyje ir Lietuvoje krūties vėžys yra dažniausias moterims nustatomas piktybinis navikas ir dažniausia jų mirties priežastis. Kasmet pasaulyje nustatoma daugiau kaip milijonas krūties vėžio atvejų, dažniausiai 50–69 metų moterims, tačiau pastebimas ir sergamumo didėjimas tarp keturiasdešimtmečių.
Galimybė sumažinti mirtingumą
Įvairių šalių patirtis rodo, kad įdiegus prevencinę programą, mirtingumą nuo šios ligos per 5 metus galima sumažinti apie 30 procentų.
Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, Lietuvoje programa vykdoma nuo 2005 metų, ši patikra leidžia kasmet patikrinti apie 50 tūkst. moterų. Vienai iš 200 moterų nustatomas krūties vėžys, dažnai ikiklinikinės stadijos, kol dar nėra aiškių simptomų. 2005 m. buvo patikrinta 4 500 moterų, o pernai pagal programą jau buvo patikrinta 71 tūkst. 757 moterys.
Sergamumo krūties vėžiu struktūra pasikeitė: daugėja ankstyvos stadijos nustatyto vėžio atvejų, mažėja užleisto, vėlyvos stadijos vėžio diagnozuotų atvejų.
Ši programa vykdoma visose apskrityse, mamogramos atliekamos 28 asmens sveikatos priežiūros įstaigose.