Mažeikiai tampa Lietuvos kalvių sostine

Jono STRAZDAUSKO nuotr.

[nggallery id=386 template=caption]Penktadienį Mažeikiuose prasidėjo dvi dienas truksianti IV Tarptautinė kalvystės meno ir amatų šventė, kurioje laukiama apie 100 kalvystės ir kitokių amatų meistrų.


Liks atminimas miestui

Vien Mažeikiuose priskaičiuojama 14 kalvių. Rajono vadovai tikisi, kad kalviai Mažeikiuose ne tik pademonstruos savo meistriškumą, bet ir padarys tai, ką yra sumanę, ir po šventės liks kažkas gražaus miestui. 
Mažeikių kalviams šventėje atstovauja kalvio Algirdo Stankaus kalvystės gildija: sūnūs Martynas ir Mindaugas, jo mokiniai Virgilijus Mikuckis ir Donatas Liekmanis, Krašto kultūros premijos laureatas, tautodailininkas Česlovas Pečetauskas.


Veikia kryždirbystės paroda

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jazerskas pasidžiaugė glaudžiu tautodailininkų bendradarbiavimu, kad Mažeikiuose tautodailei skiriama labai daug dėmesio, o pats miestas tapo Lietuvos kalvių sostine. 
Svečias pasakojo, kad kas dvejus metus renkamas Lietuvos kalvių kalvis – tai įvyks ir šeštadienį Mažeikiuose. Šių metų kalvių kalvį komisija išrinks apžiūrėjusi jau nuo gegužės mėnesio Kultūros centre veikiančią kryždirbystės darbų parodą.


Moko juvelyrikos

Antrą dieną Mažeikiuose vieši Lietuvos kalvių kalvis, žemaitis iš Alytaus Vytautas Jarutis. Jis mažeikiškiams veda edukacinius juvelyrikos užsiėmimus, kuriuose noriai dalyvauja mažeikiškiai nuo 10 iki 15 metų. 
Iš Plungės kilęs kalvis dėkojo mažeikiškiams už puikiai organizuojamas amatų dienas, kuriose jis dalyvauja ne pirmą kartą.
Tautodailininkas Č. Pečetauskas teigė esąs dėkingas kalviams, kad jie savo darbuose įkūnija meninę  mintį, kuria, o ne vaikosi uždarbio.
Kvietė bendradarbiauti
Svečias iš Latvijos Daugpilio miesto Edgaras Vronskis pastebėjo, kad latvių ir mažeikiškių kalvių draugystė vis stiprėja, kalviai nori pažinti vieni kitų darbus, matyti juos, tad mielai atvažiuoja į Mažeikiuose organizuojamas šventes. Latvius žavi lietuvių kryždirbystės tradicijos: ši meno šaka  nėra tokia populiari.
Kalviai Mindaugas Stankus ir D. Liekmanis sakė, kad įvertinti, kaip pavyko šventė, bus galima jai pasibaigus. Meistrai kolegoms linkėjo šventės metu ne lenktyniauti ar konkuruoti vieniems su kitais, bet bendrauti, bendradarbiauti ir draugauti.


Žinių sėmėsi konferencijoje

Pirmasis kalvystės šventės renginys – konferencija „Metalo ir ugnies valdovai“. Jos dalyvius žemaitiškai pasveikino Kultūros centro vaikų  folkloro ansamblis „Alksniokaa“, Savivaldybės meras A. Tenys, kuo daugiau kalvių šiuo amatu užsiimti ragino ir naują knygą apie kryždirbystę pristatė V. Jazerskas, pranešimus skaitė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Metalo plastikos katedros docentas Albertas Gedvilas bei kalvis A. Stankus.
Patirties kalviai sėmėsi A. Stankaus ir V. Mikuckio dirbtuvėse.


Netrūks ir muzikos

Šventės programoje numatytas ir šių metų Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimas: jos laureatu tapo Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojas Martynas Januška. 
Šeštadienį šventė prasidės Šv. Pranciškaus aikštėje amatų muge, bus pristatyta XIV amžiaus apranga ir ginkluotė, kurią kalė kalviai Stankai, taip pat numatyta pastatyti kalvišką skulptūrą „Kėkvėins īr sava laimės kalvis“. Bus paskelbtas ir naujasis Lietuvos kalvių kalvis.
Netrūks šventėje ir muzikos: gros lietuviškų skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas, koncertuos kapela „Virventa“ iš Viekšnių, grupės „Rebelheart“ ir „DAR“ (Vudis ir Grūdas), vyks vasaros diskoteka, o viską vainikuos ugnies ir muzikos žaismė.
Apie tai, kas tapo kalvių kalviu ir kitas renginio akimirkas skaitykite antradienio „Santarvės“ laikraštyje.

12 Atsakymų į “Mažeikiai tampa Lietuvos kalvių sostine”

  1. Kiek galima parašė:

    ko jūs čia dėl tos bažnyčios kaip vištos davatkos užsikatėjot? Jei jai gerai, vadinasi, ir mums gerai. Juk pretenzijų niekas niekam nereiškia, dargi net puikiai bažnyčia su kultūros centru bendradarbiauja. Pasižvalgykit po pasaulį: visur bažnyčios centruose stovi ir netgi naujosios. Suprantu, senosios savaime centruose atsidūrė, nes buvo apstatytos. Kodėl bažnyčia turi būti kažkur miesto užkampyje?
    Geriau pasidžiaukit, kad Mažeikiai turi Lietuyvos kalvių kalvį! Sveikinam Virgilijų. linkim, kad kūrybinės mintys ir rankų tvirtumas ir toliau neišsektų.

  2. to Ona parašė:

    Gerai kabinat. Iš tikrųjų būtų gerai žinoti „didžiųjų“ Mažeikių architektų pavardes, kurie tada šiltai sėdėjo, poperelius ir rankeles kilnojo, o apie žmonelius ir dabartinius Mažeikius išvis negalvojo.

  3. Ona to joo, AS parašė:

    Cia reikia klausti to, kas ir uz kiek pries 20metu pardave verslininkams masinu aikstelei ikurti baznyciai statyti skirta plota Vilties- Sedos g-viu sankryzoje, o baznycia igrudo i kampa salia kulturnamio .Kas zino to “apsukruolio “ varda,kuris amziams sugadino Mazeikiu miesto veida…………Baznycia,grazi baznycia, -be sventoriaus be kiemelio ,tiesiog ant gatves,su nuplestu dvasingumu. ir ramybe…Kas tai padare ,parasykit jo pavarde???.

  4. ARŪNS parašė:

    Ne miests aplink bažnyčia isikūrė o bažnyčia ilinda i miesta vėduri.Klėbuona ne dornė bova,juk žėnuoja kad nuo miesta šormule neapsisauguos,jei tu žėnuodamė linda tai daba tor tu kū noriejė.O varpu skalambėjėms do kartus per sekmadieni yr dažnėsnis triukšms nei kas kelė mienėsia organizounama švėntė.

  5. jooo parašė:

    Šventės kaip šventės- visada įdomu , bet kai toks triukšmas keliamas palei bažnyčios langus su padorumu, morale ir pagarba ryškiai prasilenkiama. Atrodo ir finansavimas padorus, o vieta – kažkokia „skylė“.

  6. parašė:

    Įdomu ,kažin kada kalvystės šventė Mažeikiuose buvo švenčiama Senamiesčio parke, netgi tada ,kai aplink buvo beržynai, kiti medžiai ir žolė iki kelių.
    Įdomu, kokie ,,garsūs’’ Mažeikių architektai projektavo IKI, Bažnyčią ir tas mažas aikšteles apie pastatus ,kas gyventojams aiškino ,kad tai bus vieta skirta įvairioms šventėms, o dabar kaip matyti ,, jokios žalumos, vien betonas aplink’’.

  7. pritariantis parašė:

    Jo INICIATYVYNĖ GRUPĖ su Šideikiene ir Miškiniene priešakyje pasistengė,kad šventes teks švęsti ant betono,o ne parke

  8. irgi savo trigrašį įkišiu parašė:

    Šventė gal ir įdomi bus- pamatysism. Bet. Tarp IKI, Bažnyčios ir kitų pastatų įkišta toji maža aikštelė netinka šventėm. Jokios žalumos, vien betonas aplink ir plius dar rytdienos kaitra. Pripažinkit, kad kalviai vargiai ten pasirodys visu savo gražumu.
    O dabar įjunkim savo fantazijas. Senamiesčio parkas. Įrengta vietoj buvusio stadiono pramogoms skirta vieta. Aplink žaluma, beržynai, kiti medžiai… Ech- vasaros atgaiva ir iš karto kita nuotaika.
    Bet ne…senamiestyje liko dar baisesnis miškas pusiau išdraskytas, mat skambiu pavadinimu INICIATYVINĖ GRUPĖ piestu stojo, kad išsaugoti senovišką parką su milijardais uodų ir balom miesto centre.
    Todėl ryt eisim į betoninę aikštelę šventę stebėti. Gražių jums akimirkų visiems.

  9. aha parašė:

    o kalvių kalvis tai matyt pirmas nuotraukoj :)

  10. pritariu... parašė:

    skulpturu mieste daugiau, nei kalvystes darbu.Kaltines tvoros prie trobu nesiskaito – ponuliai.

  11. Vardas (privalomas) parašė:

    Na nemokam daryti švenčių…Ufonautai ….

  12. ... parašė:

    Išpūstas, visiškai realybės neatitinkantis pavadinimas. Jeigu Mažeikiai būtų kalvių sostine, tai turėtų miestas lūžti nuo kalvystės papuošimų. Jeigu kažką su kalvyste Mažeikiai ir turi bendra, tai nebent pilnus kampus rūdžių. Prieš šventę bent nugenėkit Balčiūno beržynę ant buvusios kulinarijos, fantastai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto