Mažeikiams – leidinys apie rajono piliakalnius

Aldona Butkuvienė sakė, kad piešinių su piliakalniais ciklą pirmiausia pristatė savo gimtinės žmonėms:
tai buvo lyg savęs pasitikrinimas prieš vežant darbus į Žemaitiją. Autoriaus nuotr.

Tarptautinę turizmo dieną mažeikiškė dailininkė Aldona Butkuvienė pasitiko išleisdama knygą „Kalnai ant kalnų. Mažeikių krašto piliakalniai grafiniuose etiuduose ir fotografijose“. Ją buvusi muziejaus darbuotoja pristatė miesto visuomenei.

Piešiniai ir fotografijos

Pristatydama dar spaustuvės dažais kvepiantį, šiek tiek daugiau nei pusšimtį puslapių turintį leidinį, jo autorė priminė, kad praėjusiais metais viena iš Europos kultūros paveldo temų buvo piliakalniai.
„Aš niekada niekur neskubu, tad ir atsilikau – apie krašto piliakalnius turimą, sukurtą medžiagą pateikiu tik dabar. Viskas sudėta į vieną, nors ir nedidelę, bet, manau, mūsų rajonui svarbią knygą“, – kalbėjo menininkė.
Knygoje „Kalnai ant kalnų. Mažeikių krašto piliakalniai grafiniuose etiuduose ir fotografijose“ publikuojami A. Butkuvienės nutapyti visi penkiolika mūsų rajono piliakalnių. Jie, kaip rašoma leidinio pristatyme, buvo nupiešti pieštuku bei anglimi ant atskirų 50X60 cm dydžio drobių, sudarančių vientisą ciklą. Ciklas pavadintas Antano Baranausko dainos „Giedu giesmelę“ žodžiais –„Kalnai ant kalnų“.
„Atskleisti tikrovišką vaizdą padeda šalia piešinio išspausdintos piliakalnių fotografijos, o padavimai, piliakalnio metrika užbaigia kelionių mėgėjams ir istorijos gerbėjams skirtą leidinuką“, – apibūdinama pristatyme.

Įkvėpė ekskursija

Idėją išleisti tokią knygą A. Butkuvienei kilo praėjusių metų balandį dalyvaujant išvykoje po Šilalės rajoną. Jos tikslas buvo aplankyti šio krašto piliakalnius.
„Tada daug pamačiau ir sužinojau. Kelionė buvo įdomi ir įkvepianti. Atsisveikindami pajuokavome, kad matyti vaizdai bus mano nauja piešinių tema – Mažeikių rajono piliakalniai“, – apie knygos gimimą joje rašo autorė.
Jos teigimu, leidinyje pateiktas tekstas po piešiniu – savotiškas žodinis darbas ar piešinys, kurį galima skaityti. Tai senas informacijos perdavimo būdas, naudotas vienuolynuose vienuolių-perrašinėtojų.
„Lakštai su Mažeikių krašto piliakalnių piešiniais – tai lyg mano grįžimas į praeitį, filosofinis susiliejimas su istorija, žeme, religija, garbės gynybos pakartojimu. Tai mano šių metų gražūs prisiminimai piešiniuose, kuriais noriu pasidalyti su visais“, – knygą pristato A. Butkuvienė.

Šis leidinys – jau antroji Aldonos Butkuvienės knyga.

Įsiminė dainos žodžiai

Grafinių etiudų ciklą piliakalnių tema A. Butkuvienė pristatė prieš metus – taip pat Tarptautinės turizmo dienos proga. Tuomet Renavo dvare buvo surengta jos darbų paroda „Kalnai ant kalnų“. Iš pradžių buvo planuota išleisti tų darbų katalogą, bet, paklausius patarimų, išleista rimtesnė, įdomesnė ir daugiau informacijos pateikianti knyga.
Knygos viršelyje pavaizduotas Renavo piliakalnio fragmentas, o jo fone esantis užrašas „Kalnai ant kalnų“ – taip pat neatsitiktinis.
„Man ta daina tiek patinka, kad negalėjau jos žodžių neįdėti – tiesiog sirgau tais dainuojamais žodžiais: „Kalnai ant kalnų, o ant tų kalnų kalnai ir maži kalneliai. / Tenai Lietuva per amžius buvo, / Kaip sako mūsų senoliai“, – teigė knygos autorė.
Leidinyje įdėtas Mažeikių rajono žemėlapis, kuriame sumažintais A. Butkuvienės piešiniais pažymėti visi piliakalniai.

Dirbo nemaža komanda

Knygą A. Butkuvienė rengė ne viena – jai padėjo nemaža komanda, kurios nariai domėjosi ir pateikė įvairios medžiagos.
Po piešiniais esančių fotografijų autorius – pedagogas, kraštotyrininkas Algirdas Vilkas, pasiūlęs ant piliakalnių pavadinimų uždėti kirčio ženklus, – ne visi, ypač į mūsų rajoną atvykstantys svečiai, žino, kaip taisyklingai ištarti piliakalnio pavadinimą.
Klaipėdiškis archeologas, dr. Klaidas Perminas rinko tekstus. Padavimus surinko Lietuvių kalbos ir literatūros instituto jaunesnysis mokslo bendradarbis Povilas Krikščiūnas. Tekstus tvarkė ir kitais kalbos klausimais konsultavo, patarė lietuvių kalbos mokytojas ekspertas Martynas Januška.
„O žmogus, be kurio šita knygelė nebūtų išėjusi, mane rėmęs visokiais būdais (jaučiau, kad jam jau pradedu įkyrėti), yra Savivaldybės paveldosaugininkė Rūta Končiutė-Mačiulienė. Ta moteris tikrai nusipelnė visų padėkos“, – kalbėjo A. Butkuvienė.

„Imkit mane ir skaitykit…“

Leidinio įžangoje išspausdinti praėjusiame amžiuje gyvenusios kanadietės rašytojos Liusi Mond Monfgomeri žodžiai: „Pasaulyje mums skirta tiek daug. Tik turėkime akis tai pamatyti, širdį – pamilti ir rankas – viską apglėbti…“
Autorė teigė, kad šis kūrėjos pamąstymas jai pasirodė labai tinkamas knygai.
„Tad imkit mane ir skaitykit. Tai jau antras mano leidinys, išleistas Mažeikiuose ir mažeikiškiams. Pirmasis buvo „Malu malu vieną“: kadangi sunkiai dirbau malūne ir pavargusi savaitgalį nuėjau į bažnyčią – po to nupiešiau visas rajono bažnyčias, o knyga apie piliakalnius… Atrodo, kad jau padariau visu darbus“, – samprotavo A. Butkuvienė.
Leidinys pasieks visas rajono bibliotekas, mokyklas. Jei reikės, 400 egzempliorių tiražas bus papildytas.

Vaidas RUNKAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto