Mažeikiškės gydytojos pavydi…Vokietijos pacientams

Gydytoja pediatrė Rita Lidžiūtė ir šeimos gydytoja Nijolė Kasperavičienė su apskrities gydytojų delegacija neseniai lankėsi Vokietijoje, kur iš arčiau susipažino su sveikatos apsauga.
Mažeikiškės prisipažino pajutusios pavydą ne tik tos šalies gydytojams, bet ir pacientams. Vieniems – geresnių darbo sąlygų, kitiems – galimybės sulaukti pagalbos visą parą.


GYDYTOJAMS MAŽIAU
BIUROKRATIZMO
„Su giliu liūdesiu supratau, kad Lietuvos sveikatos sistema eina ne tuo takeliu,“ – atsiduso Mažeikių ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėja R. Lidžiūtė.
Jai pritarė ir Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja N. Kasperavičienė.
„Mūsų gydytojai priversti spręsti socialines problemas. Nuolat bendraujame su Socialinės paramos skyriumi, nes ne visi ligoniai išgali nusipirkti vaistų, nuvažiuoti į gydymo įstaigą. Esame apkrauti begalės pažymų rašymu,“ – guodėsi šeimos gydytoja.
Vokietijoje gydytojai užsiima tik gydymu. Visus socialinius, su invalidumu, neįgalumu susijusius klausimus sprendžia, pažymas rašo Socialinių paslaugų tarnyba. Gal todėl, kad ten ir ministerija viena – Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos.
Mažeikiškės medikės pastebėjo, kad Vokietijoje kur kas paprastesni nedarbingumo pažymėjimai, receptai.
„Jie supaprastinti, panašūs į eilines pažymas, užpildyti nereikia daug laiko. O pas mus medikais nepasitikima – sugalvojama lipdukų ir kitokių apsaugų“, – replikavo pašnekovės.
DIRIGUOJA –
GYDYTOJŲ RŪMAI
R. Lidžiūtė sėkmingos, sustyguotos sveikatos sistemos pagrindu įvardijo apskrityse veikiančius Gydytojų rūmus.
Jų nariais tampa visi diplomus įgiję gydytojai. Rūmams vadovauja iš dirbančių gydytojų renkama taryba.
Gydytojų rūmai ministerijai teikia siūlymus, užsiima licencijavimu, nustato gydymo įstaigų išsidėstymą, kontroliuoja Ligonių kasų (privačių ir valdiškų) veiklą, inicijuoja įstatymų priėmimą.
„Gydytojų rūmai valdo visą situaciją apskrityje. Pas mus išleidžiamas įstatymas, vos pradėjus jį įgyvendinti, pradedamos kurti įstatymo pataisos“, – replikavo pediatrė.
PROFILAKTINIS
DARBAS ATSKIRTAS
Anot „Santarvės“ pašnekovių, Vokietijos gydymo įstaigų medikai yra išvaduoti iš nemažai profilaktinių darbų. Šias funkcijas dažniausiai vykdo prie apskričių administracijos veikiantys Visuomenės sveikatos centrai.
Centrai kuria apskrities sveikatos sistemos strategiją, nurodo jos plėtros kryptis. Be to, šios valstybinės įstaigos atlieka visą profilaktinį darbą – tikrina ikimokyklinio amžiaus vaikus, vertina neįgalumą, invalidumą, planuoja ir atlieka skiepijimą, dirba su narkomanais.
Visuomenės sveikatos centrai atlieka ginčytinų atvejų (dėl tyrimų, diagnozavimo ir kt.) ekspertizę.
YPATINGIEMS
ATVEJAMS –
MALŪNSPARNIS
Apskrities gydytojų delegacija, Vokietijoje aplankiusi ne vieną įstaigą, įsitikino, kad ypatingas dėmesys skiriamas paslaugos kokybei. Įstaigose yra įdiegta kokybės sistema, jos veikimą kontroliuoja kokybės vadovas.
Gydytojams ypač didelį įspūdį paliko apsilankymas pagalbos centre, kuriame veikia bendrasis pagalbos telefonas 112. Centre prie monitorių dirba žmonės, turintys gydytojų padėjėjo kvalifikaciją, baigę vadybos mokslus ir ugniagesių kursus. Sulaukę pranešimų, jie organizuoja pagalbos teikimą.
Pagal kvietimą pas ligonį su greitąja pagalba vyksta du gydytojų padėjėjai, dar vienas padėjėjas važiuoja kitu transportu, kuriame yra visa pagalbai suteikti reikalinga įranga. Kai situacija sudėtinga, stabilizuojama ligonio būklė ir į įvykio vietą malūnsparniu vyksta gydytojas anesteziologas ir gydytojo padėjėjas.
Reikalui esant, į pagalbą pasitelkiamas ir kitas gydytojas iš bet kurios gydymo įstaigos.
PAGALBA – VISĄ PARĄ
Vokietijoje sunegalavusiam žmogui visą parą pasiruošę padėti ne tik šeimos gydytojai, bet ir stomatologai. Budėjimas švenčių dienomis, savaitgaliais ir naktimis organizuojamas vienoje įstaigoje, tačiau į budėjimą pagal grafiką įsijungia visos toje vietovėje veikiančios gydymo įstaigos.
„Pas mus yra daug stomatologų, tačiau neduok Dieve, jei dantį suskauda naktį ar poilsio dienomis. Manau, jog Savivaldybės taryba turėtų pasirūpinti, kad ir mažeikiškiams gydytojų pagalba būtų teikiama visą parą“, – samprotavo R. Lidžiūtė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: R. Lidžiūtė mano, kad mūsų gydytojai yra netikusios sveikatos sistemos įkaitai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto