***PAPILDYTA*** Mažeikiškiai kurtieji dalyvavo pikete prie Seimo

Mažeikiškiai kurčiųjų atstovai kartu su kitais piketuotojais reikalavo teisėtos galimybės gauti informaciją. Eltos nuotr.

„Atidarykite informacijos langą į pasaulį,“ – su tokiu plakatu ankstyvą antradienio rytą į Vilnių išsiruošė klausos negalią turintys mažeikiškiai.
Iš visos šalies suvažiavę kurtieji prie Seimo piketavo prieš jų diskriminaciją dėl informacijos prieinamumo.

Vyriausybė nerado lėšų

Į piketą Vilniuje antradienio rytą iškeliavo keturios mažeikiškės: Mažeikių rajono kurčiųjų draugijos pirmininkė Audronė Šimkuvienė, Roma Dambrauskienė, Nijolė Kontenienė ir Danutė Paradnikienė.
Prieš kelionę į sostinę draugijos pirmininkė „Santarvei“ pasakojo, kad kurtieji piktinasi dėl Vyriausybės neveiklumo.
Iš Europos Sąjungos lėšų Neįgaliųjų departamentas nupirko įrangą, kuri reikalinga televizijos laidų titrams parengti. Tačiau Vyriausybė nerado lėšų nacionalinei televizijai, kad tą įrangą pavyktų įdiegti.
Pernai rudenį Lietuvos kurčiųjų draugija raštu kreipėsi į kiekvieną Seimo narį atskirai, prašydama reikalingų lėšų, tačiau kurčiųjų prašymas nebuvo išgirstas.

Pažeidžia neįgaliųjų teises

„Lietuvos kurtieji jaučia didžiulę diskriminaciją dėl informacijos prieinamumo. Vienintelė prieinama laida, kuri verčiama į gestų kalbą, yra žinios. Daugiau jokių laidų nėra. O kurtieji taip pat yra Lietuvos piliečiai, tuo labiau kad klausos negalią turintis žmogus kuo puikiausiai skaito – titrais gautų visą informaciją,“ – kurčiųjų nepasitenkinimą išsakė A. Šimkuvienė.
Klausos negalią turintys žmonės piktinasi tuo, kad šalies valdžia pažeidžia Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją.
Šiame dokumente deklaruojama neįgaliųjų, įskaitant ir kurčiuosius, saviraiškos laisvė ir laisvė reikšti savo nuomonę bei galimybė gauti informaciją.

 Valdančiųjų piketas nesudomino

Į piketą Vilniuje susirinko apie 200 kurčiųjų iš įvairių šalies miestų. Kurtieji grasino, kad valdžiai nesirūpinant informacijos prieinamumu, jie nedalyvaus nei Seimo, nei savivaldos rinkimuose.
Telefonu iš Vilniaus A. Šimkuvienė „Santarvei“ pasakojo, kad piketo dalyviai priėmė rezoliuciją.
„Kadangi pažeidžiamos mūsų teisės, Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija, ruošiamės kreiptis į Europos Sąjungoje neįgaliųjų reikalus kuruojančius specialistus. Norime, kad jie atkreiptų dėmesį į kurčiųjų situaciją Lietuvoje,“ – komentavo pašnekovė.
Valdančiųjų Seimo narių piketuojančių kurčiųjų problemos nesudomino – į susitikimą atėjo tik trys opozicijos atstovai.
„Kaip jie sakė, absurdas, kai „Snoro“ bankroto administratoriui ir jo padėjėjams skiriami milijonai, o mums neranda trijų šimtų tūkstančių. Tačiau žadėjo šį klausimą dar kartą kelti Seimo pavasario sesijoje,“ – dalijosi Mažeikių kurčiųjų atstovė A. Šimkuvienė.

PAPILDYTA

Transliuos daugiau laidų

Reaguodama į klausos negalią turinčiųjų reikalavimus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad jau šią savaitę laukiama pokyčių.
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija turėtų transliuoti subtitruotas laidas: „Popietė su A. Čekuoliu“, „Gustavo enciklopedija“, „Pulsas“, „Bėdų turgus“ ir „Tūkstantmečio vaikai“. Specialistų teigimu, šios laidos buvo atrinktos bendradarbiaujant su Neįgaliųjų reikalų departamentu.
LRT nepavykus gauti lėšų iš valstybės biudžeto, ministerija teigia, kad šiuo metu ieškoma galimybių, kaip padidinti titravimo paslaugų finansavimą.
Mažeikių kurčiųjų draugijos pirmininkė A. Šimkuvienė „Santarvei“ pabrėžė, kad draugijos nariai nenori būti diskriminuojami ir nori gauti priimtiną informaciją ir per komercines televizijas.
„Komercinės televizijos taip pat pateikia labai įdomių laidų, filmų. Kodėl kurčias žmogus negali pasižiūrėti gero kino?“ – apie diskriminaciją kalbėjo mažeikiškė.

Vertėjai problemos neišsprendžia

Į piketą susirinko apie 200 klausos negalią turinčių žmonių ir jų atstovų. Eltos nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai informuoja, kad ketinama papildomai įsteigti 14 gestų kalbos vertėjų etatų. Tam skirta per 3 mln. litų.
Planuojama, kad 2012 metais paslaugas gestų kalbos vertėjų centruose teiks 96 gestų kalbos vertėjai, pagerės šių paslaugų prieinamumas šalyje gyvenantiems klausos negalią turintiems žmonėms. Tokios paslaugos pernai buvo suteiktos daugiau kaip 2 tūkst. kurčiųjų.
Mažeikių kurčiųjų atstovė A. Šimkuvienė „Santarvei“ sakė, kad toks ministerijos sprendimas klausos negalią turinčių žmonių netenkina.
„Tai nėra problemos sprendimas. Mes kalbame apie informacijos prieinamumą, o gestų kalbos vertėjas teikia paslaugas asmeniškai arba grupelėms, pavyzdžiui, palydi į kokias valstybines institucijas, kad žmonės galėtų susikalbėti. O mes siekiame, kad kiekvienas žmogus galėtų per televiziją matyti, kas vyksta Lietuvoje,“ – akcentavo pašnekovė.

Draugijoje – per šimtas narių

A. Šimkuvienė „Santarvę“ patikino, kad būtų ir daugiau važiavusiųjų į piketą, tačiau ne visi norintieji galėjo išsiruošti dėl lėšų trūkumo. Kelionę kompensuoti turi patys.
Be to, nemaža dalis klausos negalią turinčių mažeikiškių yra dirbantys – tad paprastą dieną negalėjo palikti savo darbo.
Šiuo metu Mažeikių rajono kurčiųjų draugija vienija apie 90 suaugusių mažeikiškių. Draugijos susitikimuose apsilanko ir klausos negalią turinčius vaikus auginančios šeimos. Tokių – per 20.
A. Šimkuvienė pridūrė, kad kai kuriose šeimose auga ne po vieną tokią negalią turinčią atžalą.

One Reply to “***PAPILDYTA*** Mažeikiškiai kurtieji dalyvavo pikete prie Seimo”

  1. apas parašė:

    Praėjo jau 3 su pusę metų,tai ar pagerėjo situacija?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto