Mažeikiškiai politikai mokėsi etikos

Savivaldybėje lankėsi ir su etikos principais politikus ir valstybės tarnautojus supažindino Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vyresnysis patarėjas Tomas ČAPLINSKAS (viduryje) ir patarėja Evelina MATULAITIENĖ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šios kadencijos Tarybos nariai ne kartą papuolė etikos sargų akiratin. Savivaldybės kvietimu Mažeikiuose lankėsi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovai, kurie politikus ir valstybės tarnautojus mokė, kaip elgtis, kad būtų išvengta viešųjų ir privačių interesų konflikto. Tačiau jau pačiame susitikime kai kurie mažeikiškiai įžvelgė neetiškumo užuomazgų.

Atliekamas tyrimas

Jeigu anksčiau į etikos sargų akiratį pakliūdavo tik vadovai, tai šią kadenciją tokio susidūrimo neišvengia ir eiliniai Tarybos nariai. Šiuo metu Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tebesiaiškina, ar kai kurie Tarybos nariai, priimdami sprendimus, neturėjo nusišalinti nuo klausimo svarstymo.
Po etikos sargų įsikišimo Mažeikių ligoninės direktoriui Albinui Lidžiui Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius skyrė drausminę nuobaudą – pastabą.  Šią nuobaudą jis gavo dėl to, kad tarnybinį transportą naudojo savo asmeniniais tikslais. Etikos sargų dėmesys į ligoninės direktorių nukrypo po „Santarvės“ publikacijos.
Darbo dėl  įtarimų sukėlusio kai kurių politikų elgesio ne kartą turėjo ir Savivaldybės tarybos etikos komisija.

Nuomonės išsiskyrė

Į Mažeikius susitikti su valstybės tarnautojais ir Tarybos nariais atvyko Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vyresnysis patarėjas Tomas Čaplinskas ir patarėja Evelina Matulaitienė. Etikos sargai išsamiai paaiškino, kaip išvengti interesų konfliktų, kokios galimos pasekmės, supažindino su  tarnybos veikla, atsakė į mažeikiškių klausimus.
„Aišku, galima skaityti įstatymus, ten viskas surašyta. Bet kai viskas paaiškinama išsamiau, pateikiant pavyzdžius, tampa daug aiškiau“, – apie seminaro naudą samprotavo Savivaldybės meras Antanas Tenys.
Panašiai kalbėjo ir kiti Tarybos nariai.
„Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovų vizitas vietos problemų neišspręs. Vargu ar to būtų galima ir tikėtis. Demokratinio elgesio taisyklės, principai, suvokimas formuojasi dešimtmečiais, o gal ir dar per ilgesnį laikotarpį. Tarybos nariai ateina iš visuomenės. Kokie veša tarpusavio santykiai, kokios intrigos ar nepakantumai kito nuomonei gyvena tarp žmonių šiandien, žinome. Taigi mes, Tarybos nariai, galime būti tik nedaug tobulesni“, – po susitikimo samprotavo Savivaldybės Tarybos etikos komisijos pirmininkas Sigitas Kaktys.
Komisijos atstovai taip pat akcentavo, kad įstatymai, teisės aktai ne viską gali išsamiai išaiškinti.
„Yra du būdai. Vienas – pasižiūrėti į savo sąžinę. Kitas – į save pažiūrėti iš šalies: kaip į mano poelgį sureaguotų visuomenė“, – apie interesų konfliktų atpažinimą aiškino patarėja E. Matulaitienė.

Nepatenkintas Savivaldybės administracija

Susitikime su etikos sargais dalyvavo ir ligoninės direktorius A. Lidžius. Po to, kai jam buvo skirta nuobauda, direktorius buvo priverstas patvirtinti naujas tarnybinio transporto naudojimo taisykles, nes ankstesnės prieštaravo teisės aktams – įstaigos vadovas buvo įsiteisinęs galimybę tarnybinį automobilį laikyti savo namuose ir juo važinėjo į darbą bei namus.
A. Lidžius paaiškino, kad naujose taisyklėse buvo leidžiama tarnybinį transportą laikyti namuose tik vairuotojams – „siekiant organizuoti ir užtikrinti skubią pagalbą“. Direktorius pasiguodė, kad Savivaldybės administracija tokias taisykles atsisakė derinti.
„Gaunu atsakymą, kad negalima suderinti, nes Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ne kartą pasisakė, kad valstybės tarnyboje dirbančių asmenų kelionė iš darbo namo ir iš namų į darbą nelaikytina tarnybine reikme. Mano pareigybėse įrašyta, kad aš atsakau už skubios pagalbos organizavimą. Ir Vyriausybės nutarimas yra, kad įstaigos vadovas nustato taisykles. Klausimas, kas atsakys už skubios pagalbos organizavimą?“– retoriškai klausė ligoninės direktorius.
Svečiai patarė kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kuri, išnagrinėjusi taisykles, galėtų atsakyti, ar jos atitinka teisės aktus, įstaigos specifiką.

Direktorių kaltino  neetiškumu

A. Lidžius susitikime su etikos sargais nepamiršo ir jam skirtos nuobaudos.
„Man skirta nuobauda už tai, kad naudojuosi tarnybiniu transportu, važiuodamas iš namų į darbą ir iš darbo į namus. Aišku, taip buvo, bet aš atlikau tarnybines pareigas. Dirbau, vadovaudamasis protingumo principu. Aišku, kai kurie ligoninės daktarai liko patenkinti. Įstaigos vadovas nesivažinės vakarais, naktį, nežiūrės, kaip budime. Čia sėdi žmogus, patenkintas tuo“, – mestelėjo repliką, ko gero, ligoninės gydytojui S. Kakčiui.
Nutraukti ligoninės direktorių bandė Daiva Šideikienė, siūlydama laikytis etikos ir nekritikuoti.
„Labai neetiškai elgiatės, gerbiamas Lidžiau. Tarp kitko, jūsų nuostatuose parašyta, kad turite saugoti valstybinį turtą“, – mestelėjo Tarybos narė.
Tačiau ligoninės vadovas ir toliau piešė neva negerą situaciją, kuri susidarė dėl to, kad jis namuose nebegali laikyti tarnybinio transporto.
„Vakare skambino policija ir pranešė, kad pacientai kreipėsi dėl girto gydytojo, kuris nuėjo į operacinę. Policijai paaiškinau, kad neturiu galimybės patikrinti, man nustatytas darbo laikas nuo aštuonių iki penkių. Ar tokiu atveju aš turiu kviesti vairuotoją, kuris mane paimtų, nuvežtų, parvežtų“, – neva savo beviltiškumą demonstravo direktorius.

Problema išsprendžiama

A. Lidžiaus pasvarstymai sukėlė susirinkusiųjų šurmulį.
„Komisija vienareikšmiškai ir ne vieną kartą yra sakiusi, kad kelionės iš namų ir į darbą nėra tarnybinė būtinybė. Kad ir kaip būtų gaila, manęs niekas nevežioja. Niekada, jokiomis aplinkybėmis. Ir kai man naktį paskambina saugos tarnyba, kad suveikė signalizacija, nė nekyla klausimas, kad mane turi paimti tarnybinis transportas. Sėdu į savo automobilį ir nuvažiuoju“, – replikavo komisijos patarėja E. Matulaitienė dėl pasakymo, kad baigiasi darbo valandos.
Savivaldybės juristas Michailas Norbutas pastebėjo, kad problema, kurią kelia A. Lidžius, lengvai išsprendžiama. Anot jo, vadovai tarnybiniams reikalams gali naudoti savo transportą ir už tai jiems gali būti atlyginta pagal pateiktus dokumentus, ataskaitą, neviršijant jo algos dydžio.
E. Matulaitienė tokiam siūlymui pritarė. Ji informavo, kad panašiai taip tvarkosi jokio tarnybinio transporto neturinti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.
„Mums toks principas netinka. Daug gydytojų gyvena daugiabutyje. Ypač taip nepatogu moterims, ar mašina neužsiveda“, – savo argumentus dėstė A. Lidžius.

Kritikavo vadovo  elgesį

Savivaldybės meras Antanas Tenys, kažkada kalbėdamasis su „Santarve“, nieko blogo neįžvelgė, kad ligoninės vadovas tarnybinį transportą laiko namuose ir juo važinėja į darbą. Bet kai Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius A. Lidžiui skyrė nuobaudą, meras tapo griežtesnis: reikia elgtis taip, kad atitiktum interesų derinimo reikalavimus.
„Jis norėjo įrodyti, kad reikalingas tarnybinis transportas. Kiekvienas elgiasi pagal savo supratimą, išsilavinimą, konkrečiai nesiimsiu vertinti“, – pasiteiravus apie A. Lidžiaus pasisakymus per susitikimą su etikos sargais lakoniškai atsakė meras.
„Ligoninės direktoriaus elgesys atskiromis aplinkybėmis yra buvęs ir dar prieštaringesnis. Manau, kad jis sugadino konstruktyvaus bendravimo su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovais atmosferą. Gavus tarnybinę nuobaudą už neetišką elgesį, naudojimąsi ligoninės automobiliu kaip nuosavu, juokinga komisijos atstovų akivaizdoje aiškintis dėl šios nuobaudos pagrįstumo. Gydymo įstaigos specifika neverčia automobilių naudojimo taisyklių „pritaikyti“ taip, kad direktorius važinėtų legaliai į namus ir iš jų vėl į ligoninę“, – savo nuomonę išsakė Savivaldybės Tarybos etikos komisijos pirmininkas S. Kaktys.

Direktoriui padeda pavaduotojai

S. Kakčio nuomonė sutapo su svečių iš sostinės ir dėl nuosavo ar samdomo transporto naudojimo skubiems iškvietimams.
„Ligoninės direktorius nėra koks vargšas, kad negalėtų turėti ir nuosavą automobilį. Na, kraštutiniu atveju yra taksi arba ligoninei (čia jau rimtai) mielai užsakomas paslaugas atlieka greitoji medicinos pagalba. Ji ir dabar faktiškai užsiima ligonių įvairiom kryptim pervežimu. Pagal sutartį mielai galėtų atlikti ir visokias kitas užduotis – pavyzdžiui, atvežti pabudinčius kai kuriuos  specialistus. Tai gali būti ligoninei pigiau nei laikyti automobilį direktoriaus kieme“, – samprotavo ligoninėje dirbantis S. Kaktys.
Anot pašnekovo, yra dar viena svarbi aplinkybė – direktorius, tvarkydamas ligoninės reikalus ne pagrindiniu savo darbo laiku, nėra vienas. Jam įsakius, gydytojų darbo kontrolę mielai gali sustiprinti (ir taip yra daroma) pavaduotojas Vytautas Džiugas.
„Jis dabar tai daro ir negaili šiam reikalui nuosavo automobilio. Esant būtinumui pakeliui galėtų ir direktorių atvežti į ligoninę“, – samprotavo Gydytojų sąjungai Mažeikiuose vadovaujantis medikas.

Dovanas patarė registruoti

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovai patarė mažeikiškiams politikams, valstybės tarnautojams neimti jokių dovanų, nes jos taip pat gali sukelti interesų konfliktą.
„Šiaip sau dovanos nenešamos. Sūris už dyką būna tik pelėkautuose“, – lygino E. Matulaitienė.
Anot jos, nėra nustatyta dovanos minimali vertė – įstatymas draudžia imti ir, atrodo, nekaltą kavos pakuotę ar vyno butelį, nes dovanos pakerta bet kokį pasitikėjimą.
Tiesa, komisija teikia įstatymo pataisas, kad būtų padaryta išimtis reprezentacinėms išlaidoms, maksimumas – 50 litų. Kad bent užsienio delegacijoms būtų galima įteikti knygą, nes tarptautinis protokolas ne toks griežtas.
Svečiai pastebėjo, kad sunku būna apsiginti nuo dovanotojų, dovanos paliekamos net ant dušų rankenų. Jie rekomendavo įsteigti viešą dovanų registrą.
„Galima sąsiuvinyje registruoti, kas kada kokią dovaną paliko ir vėliau tą informaciją paskelbti viešai. Tokia priemonė efektyvi“, – patirtimi dalijosi komisijos atstovai.

Atvežimas – ne dovana?

Kai kurie mažeikiškiai po susitikimo kuždėjosi: esą ar etikos sargai iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos deklaruos Savivaldybės dovaną, nes juos į Mažeikius atvežė ir į sostinę atgal parvežė Savivaldybės vairuotojas. To neneigė nei meras A. Tenys, nei komisijos vyresnysis patarėjas T. Čaplinskas.
Mero teigimu, išlaidos, palyginti su nauda, nėra tokios didelės. Be to, vairuotojas kartu nuvežęs į sostinę kai kuriuos dokumentus.
„Kokia dovana? Mes tarnybines funkcijas vykdėm, ne į sanatoriją važiavome, o dirbti. Dėstymas – taip pat yra paslaugos, mes jokių pinigų neimame. Kvietė pagalbos, suteikti tam tikrų žinių, pakonsultuoti“, – T. Čaplinskas jokio nusižengimo dėl to, kad jiems atvežti buvo siųstas transportas, neįžvelgė.

4 Atsakymai į “Mažeikiškiai politikai mokėsi etikos”

 1. mazeikiskis parašė:

  Gėda kakteli,silpnųjų ginklas pulti, juk pas patį brudo nors fūrom vežk. Turbūt matuojiesi“ roges“, jos tau per ankštos!!!!!!!!!!!!!!! kaktys prieš Lidžių, kaip rūta varnaitė prieš Vilkpėdės ligoninės direktorę.

 2. pastaba parašė:

  Kažkam neišdegė Lidžiaus gelbėjimo planas:))

 3. www. parašė:

  Šaunuolis gyd.Kaktys, nebijantis rėžti teisybės ligoninės vadovui. Nuo kada Lidžius toks ubagėlis,neturintis savo transpoto, privalo jį vežioti. Yra taksi firmos, važinėkite, juk atlyginimas virš 10 tūstančių, o kur dar dovanėlės….. Nejuokinkite ir neskaudinkite varganų rajono gyventojų, Labai gerai kad įvedama vadovų rotacija, neužsisėdėsite kaip kiti… pvz. savivaldybės įmonių vadovai…..

 4. Nejuokinga parašė:

  Kas čia juos išmokys etikos. Nusitaikė valdžios vyrai į didesnius atlyginimus, gerus priedus sau planuoja. O kitus biudžetininkus tebemoko veržtis diržus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto