Mažeikiškiai priėmė kolegas iš Estijos

Penktadienį Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupė Mažeikiuose priėmė estų delegaciją. Iš kolegų patirties pasisemti atvykę estai lankėsi Židikų kultūros centre, apžiūrėjo Marijos PečkauskaitėsŠatrijos Raganos muziejų ir kapąkoplyčią, susipažino su Ukrinų kaimo bendruomenės vykdomais projektais.


ŽENGIA
PIRMUOSIUS
ŽINGSNIUS
Viena iš geriausiai dirbančių šalyje laikoma Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupė (ŠVL VVG) įsikūrė 2004 metais. Jų kolegų iš Tartu organizacija – pora metų jaunesnė. Vietos veiklos grupės tikslas – efektyviai pasinaudoti ES skiriama parama siekiant sustiprinti atstovaujamos teritorijos kaimiškųjų vietovių plėtrą. Mažeikiškiai, sudarę bandomąją 2004–2006 metų vietos plėtros strategiją, ją patobulino ir parengė antrąją, 2007–2013 metams, tuo tarpu estai žengia tik pirmuosius žingsnius ir dar nėra pradėję vykdyti ES finansuojamų LEADER+ projektų, kurių tikslas – skatinti įvairių kaimo plėtros dalyvių bendradarbiavimą ir dalyvavimą kaimo plėtros procese.
Į Mažeikius atvykusios 34 žmonių estų grupės kelionę finansavo Estijos savivaldybių asociacija.
Svečių grupėje buvo visų šešiolikos seniūnijų, kurias apima Tartu VVG, atstovai. Ten kaime gyvena 35 tūkstančiai gyventojų. Mūsų rajono VVG veikla apima visas kaimiškąsias vietoves, kuriose yra 25 tūkstančiai gyventojų.
Tartu VVG prioritetas – sudaryti sąlygas jaunimui sugrįžti į kaimą. Mūsiškės ŠVL VVG prioritetai šiek tiek kitokie. Tai – įgūdžių ir verslumo skatinimas, smulkaus verslo plėtra kaime, bendruomeniškumo ugdymas ir darbas su tikslinėmis grupėmis bei VVG įgūdžių bei gebėjimų ugdymas.
PRISTATĖ
SAVO PROJEKTUS
Židikų kultūros centre jo direktorė Svetlana Jurgilienė papasakojo svečiams apie pastato renovaciją, kurios projektą rėmė ŠVL VVG. Projektui įgyvendinti židikiškiai gavo beveik 23 su puse tūkstančio litų.
Račališkių bendruomenės pirmininkė Vida Abrasonienė informavo, kad jų bendruomenės namams suremontuoti lėšų gauta iš LEADER programos – 167 tūkstančiai litų.
Svečiams labai didelį įspūdį padarė rašytojos Marijos PečkauskaitėsŠatrijos Raganos muziejus. Jie domėjosi ne tik rašytojos asmenybe, bet ir švietėjiška veikla. Lydimi muziejaus prižiūrėtojos Onos Gabalienės, estai apžiūrėjo jos kapąkoplyčią, kurioje ilsisi rašytojos ir jos motinos palaikai, ant antkapio uždegė žvakutę.
PROJEKTINĖ
VEIKLA ĮVAIRIALYPĖ
Ukrinų kultūros centre estus pasitikusi bendruomenės pirmininkė Gitana Pocevičienė svečiams papasakojo apie ukriniškių projektus. Trys projektai jau vykdomi, o ketvirtasis, kuris bus skirtas bendruomenės aplinkos tvarkymui, dabar rengiamas. Pirmieji projektai buvo skirti pradedantiesiems verslininkams, sportinei bendruomenės veiklai. Trečiasis – „Senolių amatai mūsų rankomis“ – vykdomas trimis etapais. Tai: vytelių pynimas, milo vėlimas ir juostų audimas rankomis. Pastarajam projektui finansuoti skirta beveik devyni tūkstančiai litų. Projektų vadovės ir vykdytojos – bendruomenės narės Ingrida Daukontienė ir Vilma Vžesniauskienė.
Svečiai iš Estijos apžiūrėjo darbų parodą, stebėjo milo vėlimo užsiėmimą.
ŠVL VVG valdybos narė Loreta Rubežienė supažindino estų delegaciją su vietos projektais, kurie finansuojami iš ES LEADER+ programos lėšų.
„Kiekvieno projekto vykdymą dešimčia procentų finansuoja Savivaldybė. Rajone įgyvendinant projektus, atlikta jau nemažai darbų. Urvikių kultūros centre pakeisti langai ir durys, atliktas Viekšnių pirties, Sedos, Račalių, Rubikų bendruomenių namų remontas“, – sakė L. Rubežienė.
Irenos ATKOČAITIENĖS nuotr.: Židikų kultūros centro direktorė S. Jurgelienė (iš kairės) ir L. Rubežienė estams pristato projektą „Daugiau šviesos ir šilumos“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto