Mažeikiškiai Seime nori matyti kitus žmones

Antrajame rinkimų ture Mažeikių rinkimų apygardoje didele balsų persvara savo konkurentą socialdemokratą eksparlamentarą Joną Jurkų aplenkė save iškėlęs nepriklausomas kandidatas Stanislovas Giedraitis. Jis surinko apie 8600 rinkėjų balsų, t. y. per 70 procentų nuo dalyvavusių rinkėjų. Už J. Jurkų balsavo 25,6 procento rinkėjų.
Skuodo–Mažeikių rinkimų apygardoje rinkimus į Seimą laimėjo save iškėlęs Jonas Stanevičius. Jis surinko per 3200 balsų daugiau už savo varžovą – partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovą Joną Ramoną.
Abu kandidatai Seime dirbs pirmą kartą.


BALSUOJA IR UŽSIENYJE
Antrajame rinkimų ture, kaip ir visoje šalyje, rinkėjai buvo mažiau aktyvūs. Sekmadienį Mažeikių rinkimų apygardoje savo pilietinę pareigą atliko beveik 33 procentai rinkimų teisę turinčių rinkėjų. Beveik toks pat balsavusiųjų procentas ir kaimiškoje Skuodo–Mažeikių rinkimų apygardoje.
Išankstinio balsavimo galimybe Mažeikiuose pasinaudojo beveik du šimtai rinkėjų, septyni jų buvo iš kitų apygardų – Kauno, Panevėžio, Šiaulių ir Radviliškio miestų. Namuose savo rinkimų valią išreiškė per septynis šimtus mažeikiškių, specialiuosiuose paštuose – ligoninėje, Vaikų ir senelių globos namuose – balsavo 115 žmonių.
Buvo ir balsavusiųjų užsienio ambasadose. Mažeikių rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė informavo, jog daugiausia mažeikiškių balsuoja Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Danijoje ir Norvegijoje.
AŠTUONIOLIKMEČIAMS –
KONSTITUCIJA
Senamiestyje esančioje Merkelio Račkausko rinkimų apylinkėje prieš pietus jau buvo išbalsavę apie 15,3 procento visų čia turinčių teisę balsuoti žmonių. Komisijos pirmininkė Lena Krigelienė teigė, kad apie rinkėjų aktyvumą dar sunku pasakyti. Per pirmąjį turą buvo didesnės eilės, kadangi reikėjo pildyti tris biuletenius, be to – reitinguoti.
„Dabar rinkėjai gauna tik po vieną biuletenį ir daugiausia ateina jau apsisprendę, už kurį kandidatą balsuos. Praėjusį turą buvo atvejis, kai viena moteris jau išbalsavusi sugrįžo atgal ir panoro daugiau susipažinti su žmogumi, už kurį balsavo“, – pasakojo pirmininkė.
L. Krigelienė apgailestavo, kad mažas jaunimo aktyvumas. Daugiau ateina balsuoti vidutinio amžiaus ir vyresnių žmonių. Kita vertus, jų apylinkė yra senamiestyje, ir jaunimo čia gyvena mažiau.
Šioje apylinkėje pirmą kartą turėjusiems balsuoti per 40 jaunuolių įteikta Vyriausiosios rinkimų komisijos dovana – Lietuvos Respublikos Konstitucija.
ŽMONĖS AKTYVŪS
Apie pirmą valandą jau buvo išbalsavę per pusė tūkstančio iš 3077 balsavimo teisę turinčių viekšniškių. Apylinkės komisijos pirmininkė Daina Žukauskienė džiaugėsi dideliu miestelio gyventojų aktyvumu – jie balsuoja maždaug vienodai, kaip ir per pirmąjį rinkimų turą. Kaip ir visuose didesniuose miesteliuose, daugiausia žmonių balsuoti Viekšniuose ateina prieš Mišias ar po jų.
Balsavimo patalpoje rinkimus stebėjo tik kandidato S. Giedraičio atstovai, socialdemokratai savo stebėtojų dar nebuvo atsiuntę.
Ne pirmus metus rinkimų apylinkės komisijos pirmininke dirbanti A. Žukauskienė sakė, kad iki šiol jokių skundų ar nesusipratimų dėl balsavimo Viekšniuose nėra buvę – viskas vyksta sklandžiai.
Pirmininkė pasakojo prieš antrąjį rinkimų turą susidūrusi su įdomiomis balsavusiųjų namuose nuotaikomis. Apylinkėje tokių buvo beveik du šimtai.
„Žmonės pikti, skundžiasi, kad nėra už ką balsuoti, gadina biuletenius. Nepatenkinti, kad negali balsuoti už pirmame ture jų pasirinktus kandidatus. Jie kalbasi vos ne su angelais – tokie buvę jų rinktieji“, – juokėsi D. Žukauskienė.
BALSUOTI BUVO SUNKU
Miestelyje sutiktas Viekšnių gimnazijos direktorius konservatorius Rimantas Gricius sakė, kad jam balsuoti buvę sunku, kadangi abu kandidatai kairieji.
„Kad ir kaip būtų, pasirinkti reikėjo – esame ta partija, kuri sako, kad balsuoti reikia. Negalime leisti, kad už mus balsuotų kiti“, – kalbėjo R. Gricius.
Į Seimą kandidatavusio viekšniškio nuomone, šiame ture žmonės pasyvesni nei prieš dvi savaites. Praėjusiame ture už jį balsavo per 400 viekšniškių, tad esą neaišku, ar jie dabar išvis ateis balsuoti.
„Viekšniai nuo seno – labiau dešiniųjų miestelis. Truputį buvau nustebęs, kad pirmajame ture daug balsavo už Giedraitį. Suprantu mažeikiškius, kurie jį prisimena iš senų laikų, o čia tada buvo net ne tas rajonas, ir to žmogaus niekas nežinojo“, – teigė R. Gricius.
Kitąmet aštuoniasdešimtmečio sulauksianti viekšniškė Ona Ružienė pasakojo, kad jau buvusi bažnytėlėje, parduotuvėje, dabar einanti balsuoti. Už ką balsuos, močiutė dar nežinanti, tik guodėsi, kad valdžia paprastus senus žmones skriaudžia, niekas jais nesirūpina.
„Mano senelis sakydavo, kad protingam ir karčiamoj sekasi, o durnių ir bažnyčioj muša. Iš tikrųjų taip yra“, – iki ašarų graudinosi senoji viekšniškė.
BUKNAITIŠKIAI
AKTYVŪS NEBUVO
Buknaičių kaimo gyventojai priklauso Skuodo–Mažeikių rinkimų apygardai. Čia atėjusieji turėjo balsuoti už J. Ramoną ar J. Stanevičių. Iš ryto iš 418 čia balsuojančių gyventojų buvo atėję tik 37.
Apylinkės komisijos pirmininko pavaduotoja Aldona Budžienė teigė, kad buknaitiškiai visada balsuoja panašiai. Kokiu dienos metu aktyviausi, taip pat sunku pasakyti – būna įvairiai. Pavaduotoja gyrė Knabikų kaimo gyventojus, kurie į balsavimus visada atvažiuoja vos ne organizuotai – beveik visi iš karto.
Į rinkimus atėjusi buknaitiškė Danutė Emilija Vilimienė sakė, kad iš dviejų kandidatų, balsavo už labiau patikusį. Šiaip „gyvo“ nemačiusi nė vieno – tik per televizorių.
„Manau, kad tų kandidatų mums užtenka. Kokį išrinks, toks bus gerai. Vis tiek ką nors dėl mūsų nuveiks“, – įsitikinusi moteris.
D. E. Vilimienė pasakojo turinti tris sūnus ir tik vienas jų balsuos Lietuvoj. Ar balsuos kiti du – nežinanti – vidurinysis gyvena Airijoje, mažasis važinėja į užsienį tolimųjų reisų.
„Tad kol dar galiu paeiti, balsuoti, nors ir viena, bet einu“, – šypsojosi moteris.
KANDIDATAS KREIPĖSI
Į PAREIGŪNUS
Skuodo–Mažeikių rinkimų apygardai priklauso 22 mūsų rajono rinkimų apylinkės. Jose balsavimo teisę turi beveik 14 tūkstančių gyventojų. Didžiausia iš jų – Tirkšlių, šiek tiek nuo jos atsilieka Seda ir Bugeniai.
Aktyviausi iš jų – Sedos rinkimų apylinkės žmonės: čia rinkimuose dalyvavo 36,6 procento rinkėjų. Beveik pusė tūkstančio iš jų balsavo už J. Stanevičių, per du šimtus balsų mažiau surinko J. Ramonas. Tirkšlių rinkimų apylinkėje balsuoti atėjo beveik 26 procentai rinkėjų; už J. Stanevičių balsavo 391, už J. Ramoną – gerokai mažiau nei pusė tiek.
Į Bugenių rinkimų apylinkę atėjo šiek tiek per 26 procentus žmonių: 198 iš jų pasirinko J. Stanevičių, 80 – J. Ramoną.
Telšių apskrities Mažeikių rajono policijos komisariato prevencinio poskyrio viršininkas Arūnas Bubliauskas teigė, jog gautas gyventojų pranešimas, kad Sedos ir Tirkšlių miesteliuose pasirodė lapai, šmeižiantys ir įžeidžiantys kandidatą J. Stanevičių. Į policiją kandidatas dar nesikreipė.
Gautas tik kandidato J. Ramono pranešimas, kad likus 30 valandų iki rinkimų pradžios, J. Stanevičius dar vedė ikirinkiminę agitaciją. Kol kas policijoje dėl šių įvykių vyksta tyrimas.
„Mažeikių rajono rinkimų apylinkėse budėjo 52 policijos pareigūnai. Didesnių incidentų dėl rinkimų Mažeikių rajono apygardoje nebuvo“, – informavo A. Bubliauskas.
NUSITEIKĘS
OPTIMISTIŠKAI
Rinkimų dienos rytą kandidatas į Seimą J. Jurkus „Santarvei“ prisipažino esąs geros nuotaikos ir visiškai ramus.
„Antra vieta irgi yra laimėjimas, bet aš manau, kad laimėsime mes“, – teigė kandidatas.
Popiet su žmona Birute atėjęs balsuoti į Žemaitijos rinkimų apylinkę jis sakė, kad atidavęs savo balsą už Mažeikių ateitį.
Už ką balsavo, neišdavė ir jo žmona, tik sakė matanti, kad vyras labai jaudinasi – apie tai liudijęs jo elgesys iš pat ryto – Jonas nuveikęs labai daug darbų.
„Jaučiamės labai neramiai, bet nieko nepadarysi, ko norėjom, tą ir turim. Išrinks – gerai, neišrinks – dar geriau. Vieną kadenciją jau esu išgyvenusi, tad pripratau. Tai turi savų privalumų – nereikės gaminti pusryčių, ruošti pietų. Vienai nenuobodu – yra knyga, televizorius, šuo ir katinas. Taigi veiklos daug“, – juokėsi B. Jurkienė.
TIKĖJOSI
GERESNIŲ REZULTATŲ
Pirmosios žinios apie balsavimo rezultatus į Mažeikių rinkimų apygardą atkeliavo apie 21 valandą. Jau buvo žinomi ir pirmieji balsavimų rezultatai. Netrukus nešini maišais su rinkimų biuleteniais ir dokumentacija pasirodė ir pirmieji apylinkių komisijų vadovai. Kaip visada, tai buvo mažesnių apylinkių – Kapėnų, Reivyčių, Palnosų – balsavimo rezultatai.
Prieš dešimtą jau buvo žinomi visų 16 apylinkių preliminarūs rinkimų rezultatai.
Apie juos jau žinojo ir socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus žmonės ir jų lyderis J. Jurkus. Partijos būstinėje jų buvo vos keletas. J. Jurkus su savo bendrapartiete Jone Liaudanskiene iš interneto rinko žinias, kaip sekasi kitiems jų kolegoms.
J. Jurkus teigė esąs laimingas, kad pateko į antrąjį rinkimų turą, nors tikėjęsis geresnių rezultatų.
„Jaučiuosi normaliai, yra taip, kaip yra. Mano komanda kaip reta dirbo normaliai. Nusivylęs nesu – rinkimai yra savotiška loterija. Rinkimai pasibaigė, tad teks sveikinti priešininką“, – kalbėjo kandidatas.
Sakė neįsivaizduojąs, ko nepadarė jis ir jo komanda. Dėl to, kad mažai balsavusiųjų, J. Jurkus kaltino Vilniaus valdžią – esą jie dėl savo sprendimų pykina mažųjų miestų žmones.
„Aš vis dėlto lieku socdemas, tik gal truputį kitoks. Atrodo, viską padarėme, kad laimėtume. Žmonės, matyt, nori naujų veidų. Gal reikėjo ir man kokius penkerius metus pabūti kitur“, – spėliojo J. Jurkus ir pridūrė, kad dukros ir žmona dabar laimingos.
PADĖJO GERA KOMANDA
S. Giedraitis su savo pagalbininkais – rinkimų štabo vadovu Vaclovu Radvilu ir patikėtiniu Algirdu Petravičiumi – rinkimų vakarą jautėsi ramiai – pergalės džiaugsmas jų veiduose buvo sunkiai įžiūrimas.
Save išsikėlęs kandidatas S. Giedraitis sakė rinkimų dieną buvęs Mažeikiuose ir prisipažino, kad diena buvusi nelengva. Pats jis jau iš anksto balsavęs Vilniuje.
Nugalėtojas sakė, kad šis laimėjimas – visos komandos darbas.
„Džiaugiuosi mažeikiškiais, kurie nuo pirmų dienų, kai buvo nuspręsta dalyvauti rinkimuose, mane lydėjo. V. Radvilas ir A. Petravičius – tai žmonės, kurie, žinodami mažeikiškių nuotaikas, niekada nesikarščiavo, patarė man ir sudėtingoje situacijoje, kai buvau šmeižiamas. Jie priėmė sprendimą, kad turime elgtis apgalvotai, nedaryti netaktiškų žingsnių. Ir mažeikiškiai įvertino tai – nepalaikė žmogaus, kuris taip pasielgė“, – „Santarvei“ sakė pašnekovas.
PASVEIKINO PREMJERAS
S. Giedraitis žadėjo, kad Mažeikiuose bus didelių permainų kultūrinėje, miesto plėtros srityje.
„Negalime leisti, kad Mažeikiai ir toliau būtų stagnacijoje. Šitokią man svarbią dieną galiu pasakyti, kad Mažeikiai taps aukštos kultūros, jaunimo, pramonės miestu – vienu gražiausių miestų Žemaitijoje. Mes tam negailėsime jėgų“, – tikino pašnekovas.
S. Giedraitis teigė, kad rūpinsis visais žmonėmis, jaunimu, bendraus su vadovais, suprantančiais naujus reikalavimus ir tai, kad Lietuva yra Europos Sąjungos valstybė.
„Yra naujos galimybės žengti į priekį. Mes statysime ne vien prekybos centrus“, – sakė pašnekovas ir tvirtino, kad bus ieškoma galimybės bendradarbiauti, ir jau randama kalba su kitų didžiųjų partijų Mažeikiuose vadovais.
S. Giedraitis pasigyrė, kad jau sulaukė sveikinimo iš premjero Gedimino Kirkilo, kuris pasveikino jį kaip Socialdemokratų partijos vadovas ir perdavė sveikinimus šios partijos prezidiumo vardu.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: S. Giedraitis ir jo komanda sakė nesitikėję, kad antrojo turo rezultatai bus tokie įspūdingi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto