Mažeikiškiams rinkėjams pritrūko… informacijos

Po rinkimų į Seimą pirmojo turo pasigirdo priekaištų, kad rezultatai būtų buvę kitokie, jei visiems rinkėjams būtų įteikti rinkėjo pažymėjimai. Apie 10 procentų jų liko neišnešiota ir neįteikta rinkimų teisę turintiems žmonėms.


KALTINA PARTIJAS
IR RINKĖJUS
Mažeikių rinkimų apygardoje iš daugiau kaip 37 tūkst. rinkimų teisę turinčių mažeikiškių, rinkėjo pažymėjimų nesulaukė beveik 4 tūkstančiai, t. y. per 10 proc. rinkėjų.
Mažeikių rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė pagrindine tokios situacijos priežastimi įvardija prastą kai kurių rinkimų apylinkių komisijų narių darbą. Esą kai kurios partijos į apylinkių komisijas pasiūlė tokius narius, kurie to darbo niekada nedirbę ir neturi kompetencijos arba dėl garbingo amžiaus su tokia užduotimi nebesusitvarko.
Per mokymus jiems buvo paaiškintos jų teisės ir pareigos, patarta, kaip elgtis išnešiojant rinkėjų pažymėjimus. Jei rinkėjas yra per 70 metų, nurodyta paklausti, ar tas žmogus galės ateiti balsuoti pats, ar pageidaus tai atlikti namuose. Jei yra toks pageidavimas, rinkėjas turi užpildyti atitinkamos formos dokumentą. Pasitaikė tokių komisijų narių, kurie to nepadarė.
„Partijos eina lengviausiu keliu, nepasižiūri, ką siūlo į komisijas. Viena partijų atsiuntė moterį, kuri dirbo iki tol, kol reikėjo nešioti rinkėjo pažymėjimus. O paskui dingo. Kaip su tokiais žmonėmis dirbti?“ – piktinosi A. Purauskytė.
SIUNČIA BET KĄ?
Daugiausia priekaištų komisijos pirmininkė žėrė partijos Tvarka ir teisingumas į komisijas skirtiems nariams. Jau rašėme, kad vienam jų per neapdairumą buvo dingęs lagaminas su rinkėjo pažymėjimais. Laimei, netrukus pavogtas lagaminas atsirado.
„Jie atsiunčia mums bet ką, paskui patys kelia triukšmą, nors patys nesusitvarko“, – priekaištavo A. Purauskytė.
Apygardos rinkimų komisijos vadovės mintims pritarė ir senamiestyje esančios Merkelio Račkausko rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Lena Krigelienė.
„Komisijos pirmininkas ne pats pasirenka komisijos narius. Ką pasiūlo partijos, su tais ir dirbame. O ką siūlo – yra pačių partijų reikalas ir kompetencija. Jei visiems vienodai aiškini, ką ir kaip dirbti, ir jei suaugęs žmogus kažko nepadaro, kaip aš galiu už jį tai padaryti? Primename, kad jie būtų malonūs, paslaugūs. Bet ar aš tą žmogų per kelias mokymų valandas galiu perauklėti?“ – svarstė L. Krigelienė.
PADĖTIS
TURĖTŲ PASIKEISTI
„Santarvės“ redakcija taip pat sulaukė pasipiktinusių gyventojų skambučių su nusiskundimais, kad nesulaukė rinkėjo pažymėjimų ar negalėjo pasinaudoti teise balsuoti namuose.
Į redakciją atėjusi M. Račkausko rinkimų apylinkės Vytauto gatvėje gyvenanti rinkėja pasakojo, kad keletas jos kaimynų skundėsi norėję balsuoti namuose, bet rinkėjo pažymėjimą atnešusi moteris apie tai nieko nepasakiusi.
„Numetė jiems pažymėjimus, ir viskas. Ką tie seni žmonės susigaudo apie savo galimybes? Viena senutė net per kambarį nepereina, negi komisijos narė to nematė?“ – piktinosi moteris.
L. Krigelienė sakė tą situaciją žinanti. Net namų adresus išvardijo. Rinkėjo pažymėjimus Vytauto gatvėje nešiojo jau minėtos partijos Tvarka ir teisingumas narė.
„Aš kalbėjau su ta moterimi, įvardijau jos darbo trūkumus. Komisijoje ji nebedirbs. Antrajame rinkimų ture jos nebebus, tad situacija turėtų pasikeisti“, – tikino komisijos pirmininkė.
NORINČIŲJŲ NĖRA
Partijos Tvarka ir teisingumas atstovas Saulius Šiurys sutiko, kad į rinkimų komisijas skiriant narius trūkumų yra. Dalyvauti komisijos darbe žmonės siūlomi gavus jų sutikimą. Tai esą vėliau derinama ir su apygardos komisijos pirmininke. Iš jos priekaištų kol kas nesulaukęs.
„Džiaugiamės, kad kas nors sutinka eiti į tas komisijas – ne tokie jau pyragai ten. Jaunimas už tokius pinigus dirbti nesutinka. Mūsų centras prašo, kad būtinai būtų žmogus, tai ir duodam. Jei bus priekaištų – atkreipsime dėmesį“, – tikino pašnekovas.
S. Šiurio pastebėjimu, per 2003 metų rinkimus dirbti komisijose buvo daug norinčiųjų, nes žmonės norėjo bent kiek užsidirbti.
„Dabar, kai Lietuvoje pragyvenimas kyla, žmonės už tokius pinigus dirbti nebenori. Tie pinigėliai juokingi, o „dūšios“ reikia įdėti daug. Problema dėl to tikrai yra“, – pripažino pašnekovas.
ŽMONĖS
NEKANTRŪS
L. Krigelienė informavo, kad jos apylinkėje yra 2680 rinkėjų, namuose balsuoti pageidavo 24 žmonės. Jų valia buvo išpildyta.
Rinkėjo pažymėjimus nešioję komisijos nariai atsiskaitydami turi nurodyti priežastis, kodėl pažymėjimas neįteiktas.
„Mūsų apylinkėje – daugiausia individualių namų gyventojai. Kiemuose laksto pikti šunys, skambinant prie vartų niekas nepasirodo. Daugelio po kelis kartus neįmanoma rasti namuose. Kai kur kaimynai pasako, kad tas žmogus čia negyvena. Žmonės atsisako paimti ir adresatui perduoti rinkėjo pažymėjimus“, – priežastis vardijo L. Krigelienė.
Panašiai kalbėjo ir rinkėjo pažymėjimus į daugiabučius namus nešioję komisijos nariai: dažno rinkėjo nėra namuose ar jis neatidaro durų. Nenoriai žmonės imasi perduoti pažymėjimą kaimynui, aiškina, kad nebendrauja ar retai jį mato.
Priekaištų L. Krigelienė turėjo ir patiems rinkėjams: jeigu jie turėjo rinkėjo pažymėjimą ir negalėjo ateiti, galėjo paskambinti ant pažymėjimo nurodytu telefonu, ir būtų reaguota.
„Sulaukėme ne vieno tokio skambučio ir į namus važiavome. Bet atsirado tokių, kurie paskambino tik rinkimų dieną. Jei galėjo paskambinti, tai ko laukė paskutinės dienos?“ – nesuprato L. Krigelienė.
Komisijos pirmininkė stebėjosi ir rinkėjų nekantrumu. Ji sakė iki šiol nemačiusi tokių piktų žmonių, kurie prie kabinų ar balsadėžių susidariusiose eilutėse negalėjo palaukti vienos kitos minutės.
KALTĖS NEJAUČIA
Sulaukėme skambučio ir iš vieno Užventės kaimo gyventojo: per aštuoniasdešimtmetį perkopęs vyriškis skundėsi nesulaukęs rinkėjo pažymėjimo.
Vytautas Raudonis, Viekšnių rinkimų apylinkės komisijos narys, aptarnavęs šį kaimą, teigė pats ten gyvenąs, tad žmones gerai pažįsta. Vyriškis sakė ne pirmus metus dirbąs komisijoje ir tikino, kad Vladui Ružauskui rinkėjo pažymėjimą nešęs du kartus. Esą užventiškis jo neįsileido, durys buvo užrakintos iš vidaus.
„Išnešioti pažymėjimams laiko skirta ne tiek daug, tad trečią kartą užsukti į tuos namus nebespėjau. Taip nutiko tikrai ne iš piktos valios, todėl kaltės nejaučiu“, – „Santarvei“ sakė komisijos narys.
V. Raudonis sakė, kad Užventėje namuose panoro balsuoti 27 rinkėjai, ir jokių problemų nebuvo. Balsavimo pažymėjimų prisipažino neįteikęs ir dar keliems žmonėms, todėl neatmetė galimybės sulaukti ir daugiau priekaištų, bet patikino, kad į jų duris nepavykę prisibelsti iš kelių kartų.
Komisijos narys sakė įžvelgiąs ir rinkimų organizavimo trūkumų. Pvz., pildyti formas apie pageidavimą balsuoti namuose gali tik patys rinkėjai ar jų šeimų nariai, tad iš situacijos tenka suktis labai įvairiai.
Viekšnių apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Daina Žukauskienė informavo, kad gavo 185 prašymus balsuoti namuose (palyginimui, Mažeikių apygardoje namuose balsavo 577 rinkėjai – V. M.), ir jokių problemų nebuvo.
TIKISI SKLANDESNIO
BALSAVIMO
A. Purauskytė mano, kad informacijos apie rinkimus yra, bet gal ne visus, ypač senyvo amžiaus žmones, ji pasiekia. Kur kreiptis iškilus neaiškumų, galima susižinoti internete, daug apie tai kalbama radijo ir televizijos laidose, rašoma laikraščiuose.
Prieš rinkimus buvo išleistas specialus Mažeikių rinkimų apygardos laikraštis, kuriame galima rasti visą informaciją apie kandidatus, rinkimų apylinkes, telefonus.
„Šio leidinio tiražas – tik keturiolika tūkstančių egzempliorių. Dėl laiko stokos jo nebespėjome išnešioti su pažymėjimais, tad komisijos nariai laikraštį platino įvairiausiais būdais. Daugiau pinigėlių informacijai, deja, neturėjome“, – pripažino komisijos pirmininkė.
A. Purauskytė viliasi, kad antrasis rinkimų turas vyks sklandžiau: per pirmąjį turą papildyti rinkėjų sąrašai, dėl to dar galima kreiptis ir dabar.
„Jei vėl bus negavusiųjų rinkėjo pažymėjimų, reikia kreiptis į savo rinkimų apylinkes. Kitą savaitę vėl vyks išankstinis balsavimas, žmonės galės balsuoti ir namuose. Rinkėjo pažymėjimo neturėjimas – ne priežastis neiti balsuoti“, – sakė A. Purauskytė.
Iškilus neaiškumų, galima kreiptis bendruoju telefonu 1855 arba Mažeikių rinkimų apygardos telefonais: (8 443) 98 207; mob. 8 655 96 437.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Į rinkimus atėję žmonės kartais piktinasi, kad tenka lūkuriuoti eilėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto