Mažeikiškių laukia prasminga Žolinės šventė

Asmeninio albumo nuotr.

Rugpjūčio 15-ąją, Žolinės dieną, klubas „Mano namai“ kviečia mažeikiškius pabūti bendruomenės sambūryje – šventėje „Kai pakvimpa žolynais ir medum“, skirtoje regionų etnografiniams metams pažymėti. Čia bus galima susipažinti su augalų, vaistažolių, medaus galiomis, sužinoti puokščių darymo paslaptis. „Mano namai“ bendruomenė pasidalys kitomis liaudiškomis gudrybėmis, suteiks galimybę pasiklausyti smagios gyvai atliekamos muzikos.

Atsisveikinimas su vasara

Klubo „Mano namai“ vadovė Krista Kinčienė pastebi, kad Žolinė yra tas metas, kuomet vasara, kaip tie po dešimties dienų išskrisiantys gandrai, taip pat pradeda kelti sparnus ir atsisveikinti su mumis.
„Tad ir mes norime prasmingai drauge su mažeikiškiais pradėti atsisveikinti su vasara. Visa savo klubo veikla norime išsaugoti bendruomenės, šeimų tradicijas, jas tęsti. Visą tą mūsų savitumą reikia puoselėti telkiant įvairaus amžiaus žmones. Norime kurti namų, miesto grožį, jaukumą ir gėrį, puoselėti naujas kūrybines bendruomenės iniciatyvas“, – kalbėjo K. Kinčienė.
Rugpjūčio 15-oji – Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena, o taip pat – derliaus brandos šventė.
Tikėjimai ir papročiai rodo, kad Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnytinė šventė priglaudė nemažai to paties laikotarpio ikikrikščioniškų tradicijų, susijusių su svarbiausių lauko darbų pabaiga, vasaros ir rudens sandūra. Šios lietuviškos šventės pavadinimas – Žolinė.

Svarbiausia – gėlės ir žolynai

Žolinė – atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Anot senolių išminties, jei tą dieną rankose neturėsi gėlių, velnias į rankas įbruks savo uodegą. Tad visi ką nors atsinešdavo – daržovių, sodo vaišių.
Moterys per Žolinę rinkdavo gražiausias laukų ir darželių gėles: rūtas, diemedžius, jurginus, rugiagėles, ramunes, raudonuosius dobilus, aguonas, vėdrynus, čiobrelius, linelius, karkliukus, medetkas bei daugybę kitų gėlių, vaistažolių ir dėkodavo Žemei už grožį ir derlių.
Marijos Dangun Ėmimo šventė yra seniausia ir garbingiausia iš visų Dievo Motinos garbei skirtų švenčių, nuo seniausių krikščionybės laikų išliko paprotys šią dieną Bažnyčioje šventinti laukų žoleles, gėles, augalus. Tikima, kad pašventintos gėlės parneštos į namus apsaugos nuo perkūno, gaisro, piktųjų dvasių. Į Žolinės puokštę būtinai reikia įdėti tai, ką žmogus augino. Buvo geriama žolelių arbata, moterys puošdavosi žolynų vainikais. Žolinių švęsti susirinkdavo giminės, kaimynai – pabendraudavo, pasidalydavo džiaugsmais ir rūpesčiais. Ši šventė ypatinga tuo, kad žmogus, turėdamas savo derlių aruoduose, atsigręžia į artimą, siūlo savo pagalbą. Buvo tikima – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas: „Kas per Žolines neviešės, tas visą gyvenimą nieko neturės“.

Daug pamatysite ir sužinosite

K. Kinčienė pasakojo, kad aikštėje prie kultūros centro vyksiančioje šventėje kviečiami dalyvauti žolininkai, bitininkai, jie susirinkusiuosius supažindins su augalų, vaistažolių ir medaus paslaptimis bei galiomis, o tautodailininkai, amatininkai pristatys savo meistrystes.
„Vienas įdomiausių šventės atributų – Žolinės puokštė. Žolinių puokštėje – visas metų derlius. Žolinių puokštė dažnai lyginama su pasaulio medžiu į kurią senovėje buvo dedama kuo daugiau ir kuo įvairiausių augalų. Iš paskutinių vasaros pievų, darželių gėlių bus kuriamos puokštės, įvairios floristinės kompozicijos, skulptūros iš žolynų, tad visi norintys gali dalyvauti ir pristatyti savo darbus parodoje-konkurse apie tai informuodami organizatorius“, – kvietė K. Kinčienė.
Šventės metu bus parodyta, kaip žolynų pagalba pamiršti, seni daiktai gali prisikelti naujam gyvenimui, dalyviai susipažins su etnografiniais darželiais, mažeikiškių kuriamu grožiu parodoje „Graži aplinka – gražus miestas“. Klubo „Mano namai“ kiemelyje vyks įvairūs kūrybiniai užsiėmimai.

Linksmas koncertas

Puošti gėlėmis aplinką rūpėjo žmonėms visais laikais, nes tai suteikia jaukumo. Pasak K. Kinčienės, šiandien galime matyti tvarkingai tvarkomas sodybas, atsiranda iniciatorių tvarkyti daugiabučių namų aplinkas. Dažniausiai graži, tvarkinga aplinka užkrečia tvarkytis ir kaimynus. To siekia ir šventės organizatoriai.
Kita šventės programos dalis – koncertas. Koncertuos Mažeikių bočių kapela „Pagunda“, vokalinis ansamblis „Bočiai“, „Sedos Romansai“, dainininkė Rūta Morozovaitė, skrabalų virtuozas ir dainininkas Regimantas Šilinskas.
„O kaip be šposų, viktorinų ir žaidimų. Šventė skirta įvairaus amžiaus žmonėms. Visi suras sau tinkamos veiklos. Tai ateikite, pamatykite, išmokite, sužinokite, įsigykite ir smagiai praleiskite laiką.
Šventei galite pristatyti gražiausių, tvarkingiausių sodybų foto nuotraukas, sukurti įvairias gėlių, žolynų kompozicijas – apie tai reikėtų informuoti organizatorius tel.: 8 611 37 001.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto