Mažeikiškių šeimos gyvenimo stilius – debatai

„Neduok pavalgyti, duok pašnekėti!” – toks šūkis išties tinka vienai Mažeikiuose gyvenančiai šeimai. Jų įprasti šeimyniniai ginčai gali pasirodyti “šiek tiek” keisti paprasto žmogaus ausiai, nes kiekvieno Soviu šeimos nario ištarta fraze buna taikli, argumentuota, pasirengus atremti priešingą nuomonę. Patekus i tokiu ginčų įkarštį gali pasijusti lyg politikų debatuose…
O negi gali būti kitaip, kai keturi iš penkių šeimos narių yra prisiekę debatuotojai: mama – mokytoja Stanislava Sovienė, “Gabijos” gimnazijoje įsteigusi debatų klubą, studentės dukros Agnė ir Eglė debatuodamos „maišo” Europą, o jauniausia dukra, keturiolikmetė Aurelija jau spėjo dalyvauti respublikiniame debatų turnyre. Dėl šių priežasčių Sovių šeima Lietuvoje jau imta vadinti karališkąja debatuotojų šeima.
„Liga“ dvynukes pakirto pirmiausiai
Debatų “liga” pirmiausia susirgo dvynukės Agnė ir Eglė, pradėjusios lankyti debatų klubą Merkelio Račkausko gimnazijoje. Idėją įsteigti tokį klubą mokykloje iš užsienio parsivežė mokytoja Natalija Šulcienė, kuriai jos labai dėkingos.
„Iš pradžiu debatai mums buvo tik nuobodus ir nemegstamas darbas, nes nei pati mokytoja, nei mes gerai nesupratome, kaip reikia tinkamai rengti debatus, o dar nuo pat pradžiu teko šneketi anglu kalba“ – pasakoja dabar jau studente Agne.
Taigi, prasikankinusios 9-toje klasėje, būdamos dešimtokės pradėjo važinėti į respublikinius turnyrus ir pajuto, koks „geras dalykas“ yra tie debatai.
Baigusios mokyklą seserys istojo i Lietuvos teises universitetą. Tai – pirmasis universitetas Lietuvoje, isteigęs toki klubą, o šiemet sukanka dešimt metu, kai šalyje vykdoma debatu programa.
„Nuo mokyklinių studentų debatai skiriasi tuo, jog pastarieji dažniausiai vyksta ekspromtu. Tarkim, debato temą tu sužinai likus 15 minučių iki pradžios, o tavo priešininkai ją sužino tik prasidėjus debatams. Taigi jie išklauso tavo septynių aštuonių minučių kalbą apie, tarkime, kažkurios šalies ekonomiką ir iškart po to stoja atremti tavo argumentų“, – patirtimi dalijasi Eglė.
O Agnė pritaria, kad debatai – tai visiškai kitas gyvenimas, nes kartais tenka įrodinėti tai, kuo tu pats visiškai netiki: „Pavyzdžiui, labai dažna debatų tema yra „Gėjų santuokos“, ir būna netgi taip, kad debatuotojai ima vaidinti gėjus, įrodinėdami, kaip jiems reikalingos vedybos“.

Atsivėrė daugybė galimybių
Merginos juokiasi, kad be savotiškų debatų neišsiverčia net laisvalaikiu, kada, susirinkus draugams, paprasčiausias pokalbis apie pomėgius gali virsti debatais, kurio tema galiausiai tampa: „Kodėl merginos yra geresnės už vaikinus“ ir t.t. Studentės įsitikinusios, jog debatai – tai žodžių žaismas, lavinantis oratorinį meną.
„Debatai mums padėjo tiek kalbiniu požiūriu, tiek mokantis, nes mokėti kalbėti reikia visur ir visada. Šio užsiėmimo dėka užsienyje susiradome daug draugų. Bendraujame su visa Europa, mums atsivėrė daugybė galimybių. Ir šiaip debatuotojai – patys protingiausi žmonės!“ – įsitikinusios merginos.
Pasižvalgius internete, galime pamatyti, kad beveik kiekvieną savaitgali kur nors pasaulyje vyksta tarptautinis debatu turnyras. Juose stengiasi dalyvauti ir abi Sovaites, o visai neseniai savo universitete Agne pati organizavo didžiuli tarptautini debatu turnyrą.
„Viskas daroma iš idėjos, nors, žinoma, įdedi daug vargo, patiri stresą ir mokslai nukenčia. Tačiau tu žinai, kiek džiaugsmo suteiksi kitiems, kiek daug suvažiuos pažistamu ir nepažistamu žmoniu iš viso pasaulio ir galiausiai po viso šito jie tau pasakys šešiu minučių „thank jou“ kalbą“, – pasakojo studentė.

Serga visa šeima
Debatuodamos mokykloje, seserys sugebėjo „užkrėsti“ debatų „liga“ ir mamą S. Sovienę bei 5 metais jaunesnę seserį Aureliją. „Kai pirmą kartą dukras nuvežiau į Kėdainių turnyrą, pajutau ten tą ypatingą debatų dvasią, pamačau, kokie emociškai aktyvūs vaikai ir kaip karštai jie debatuoja. „Gabijos“ gimnazijoje yra labai daug protingų vaikų, ir aš užsidegiau idėja, jog ir mūsų mokykloje reikalingas debatų klubas“, – pasakoja mokytoja.
Mama dėkinga dukroms, kurios jai labai padėjo, realizuojant šią idėją, ir iki šiol jas vadina „dvasinėmis lyderėmis“.
Seserų pėdomis pradėjo sekti ir tuomet dar septintokė Aurelija. Nors ji buvo dar maža, tačiau namuose neatstodavo nuo mamos: „Na, dar padebatuojam, padebatuojam…“. Jeigu mama būdavo pavargusi, tada kentėdavo seserys, kurios visada „duodavo į kaulus“ Aurelijai. Tai mažajai buvo didžiulis paskatinimas pralenkti seseris.
Dabar jau trečius metus Aurelija debatuoja savo mamos debatų klube, o praėjusiais metais dalyvavo pirmame respublikiniame turnyre, kuriame puikiai pasirodė. Mergaitė pateko į pasaulinio debatų turnyro atranką, tačiau, matyt, dėl to, kad buvo pernelyg jauna, atrankos nepraėjo.
„Man patinka daryti tai, kas man sekasi. Seserys man yra autoritetas, noriu pasiekti to paties, bet ateity tikiuosi debatuoti geriau nei jos!“ – demonstravo savo ryžtą Aurelija.
Sovių šeima įsitikinusi, jog debatavimas – tai jų gyvenimo stilius: „Net tėtis mėgsta įsivelti į debatus namuose“, – džiaugiasi Aurelija. Šios šeimos moterims gyvenimas verda nuo vienų debatų iki kitų. „Tik gaila, kad dauguma žmonių iki šiol nežino, kas yra debatai, bet mes labai stengiamės kuo daugiau jų su tuo supažindinti ir sudominti“, – tikino Sovaitės.
Urtė Pudžemytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto